Internet

Świat w 2050 r. Ta mapa pokazuje, ile się zmieni

przeczytasz w 2 min.

W internecie dostępna jest interaktywna mapa, która daje możliwość zobaczenia, jak może wyglądać Ziemia w 2050 r. Ta innowacyjna wizualizacja pozwala nam przyjrzeć się przyszłości różnych regionów, w tym Polski, którą według prognoz również czekają znaczące zmiany.

Przyszłość naszej planety będzie kształtowana nie tylko przez rozwój technologiczny, ale także przez zmiany klimatyczne, które są bezpośrednim wynikiem działalności człowieka. Twórcy tej mapy świata stworzyli ją na podstawie prognoz, które opierają się na dotychczas zebranych danych dotyczących pokrycia poszczególnych terenów oraz tempa zachodzących zmian. Projekt powstał dzięki współpracy z naukowcami z Clark University, którzy pomogli w analizie i interpretacji danych. Dzięki uwzględnieniu wielu różnych wzorców, udało się oszacować, jakie zmiany mogą zajść na powierzchni Ziemi do 2050 r.

Ziemia w 2050 r. - interaktywna mapa

Jeżeli jesteście ciekawi, jak może wyglądać przyszłość naszej planety, interaktywna mapa jest dostępna online dla każdego na tej stronie internetowej. Jej szata graficzna jest przejrzysta, a menu bardzo intuicyjne w obsłudze. Dzięki pionowemu suwakowi możecie łatwo porównać pokrycie terenu Ziemi z 2018 r. (na danych z tego roku opiera się mapa) z prognozą na 2050 r. Chociaż może się wydawać, że to tylko kilkadziesiąt lat, na mapie widać, że w wielu miejscach nastąpią znaczące zmiany, na przykład w kontekście obszarów leśnych czy terenów uprawnych.

Kluczowym elementem mapy jest kolorystyka. Poniżej wyjaśniamy, co oznaczają poszczególne kolory:

 • różowy - tereny z przewagą pól uprawnych (z ang. mostly cropland),
 • żółty - użytki zielone, trawniki i krzewy (z ang. grassland, scrub or shrub),
 • jasnozielony - tereny z przewagą lasów liściastych (z ang. mostly deciduous forest), 
 • ciemnozielony - lasy iglaste i zimozielone (z ang. mostly needleleaf / evergreen forest),  
 • szarobiały - tereny, na których roślinność występuje rzadko (z ang. sparse vegetation),  
 • beżowy - tereny z brakiem roślinności (z ang. bare area),    
 • miętowy - tereny często zalewane przez powodzie lub tereny bagniste (z ang. swampy or often flooded vegetation), 
 • czerwony - tereny zurbanizowane lub ze sztucznie utworzoną powierzchnią (z ang. artificial surface or urban area).

Jakie regiony są zagrożone?

Zmiany są widoczne w wielu regionach. Z oczywistych względów najbardziej intrygujące są dla nas prognozy dotyczące Polski, które każdy może sprawdzić przyglądając się swojej okolicy na mapie.

mapa 2050
Wedle prognoz duże zmiany (i ubytek terenów zielonych) czekają np. polskie wybrzeże.

Na przykład, spojrzenie na polskie wybrzeże pokazuje, że udział terenów zielonych w ogólnej powierzchni znacznie się zmniejszy. Jeśli prognoza się sprawdzi, w 2050 r. na ich miejscu pojawi się więcej terenów z przewagą pól uprawnych. Podobne zmiany czekają wiele regionów na całym świecie.

Najbardziej narażone na zmiany są miejsca, które do tej pory były najmniej dotknięte działalnością człowieka. Takie obszary będą odczuwać skutki zmian klimatycznych, ale także zmiany związane z rosnącą populacją i rozwojem rolnictwa czy technologii, które będą wymagały dodatkowych terenów np. pod nowe osiedla domów jednorodzinnych czy fabryki.

Twórcy mapy podkreślają, że "zrozumienie, jak do tej pory zmienił się nasz świat może dać wgląd w budowanie bardziej zrównoważonej i dostatniej przyszłości".

Komentarze

48
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Silesianus2K
  6
  To ja poproszę przy okazji o mapkę zalanego świata w roku 2020. Tą mapkę zrobioną w olicy roku 1995-2000 co to nią NAUKOWCY ludzi straszyli.
  • avatar
   K8v8M
   4
   Nie no co Wy tam piszecie.
   Po pierwsze nie ma żadnego ocieplenia. Ochłodzenie jest. Zimno jak nigdy.
   Po drugie za to ocieplenie co go nie ma to odpowiada tylko natura. Człowiek jest całkowicie niewinny.
   Po trzecie im więcej dwutlenku węgla tym rośliny lepiej rosną. To oczywiście nie że spalania węgla ropy i gazu ten dwuklenek jest tylko z czego innego. Przecież wulkany co rusz wubuchajo.
   W każdym razie rośliny będą lepiej rosły a nie wy tu jakieś prognozy o pustynnieniu poddajecie. Skandal.
   Kto to finansuje w ogóle. Soros i Bill Gates do spółki. Na pewno.
   • avatar
    deel77
    4
    Słaba ta mapa, bo w mojej okolicy już w okolicach 2035 ma zostać zamknięta kopalnia odkrywkowa (to pewne bo węgiel się skończy) i dziura ma zostać zalana - powstanie jezioro. Na prezentowanej mapie nic się nie zmienia - są nawet lasy których już dzisiaj nie ma. Nie ma też lasów które są sadzone obecnie.
    • avatar
     antytalent
     3
     To nie żadna symulacja przyszłości tylko propagandowy wysryw który ma przestraszyć ludzi. Dziś nawet prognozy pogody które przedstawia się w tonie sensacyjnym to element ekooszołomskiej nagonki. Nadają nazwy wichurom. Nadciąga niż a to nie zwykły niż tylko nazywa się np "Chujogrom" i ma budzić niepokój. Dziś nawet Wyż to już nie Wyż tylko "antycyklon". Żeby brzmiało bardziej groźnie. Wszystko to elementy ogólnoświatowej a zwłaszcza europejskiej presji na społeczeństwo które ma uwierzyć że jak nie założy paneli słonecznych na duchu to przyjdzie niż napędzany przez CO2 "Wyrwichuj" i rozwali ci chatę. A jak założysz panele i zbudujesz wiatraczek Siemens to znikną nawet antycyklony i znów będzie tylko Wyż albo Niż. A to że te panele nigdy się nie zwrócą? A co tam.
     • avatar
      janek102
      3
      Co to za propagandowa bzdura? kto ten syf finansuje? Benchmark już tak nisko upadł, że taki wysryw wrzuca na główną?
      • avatar
       kkastr
       3
       Najsmutniejsze jest to, że takie przedsięwzięcia są zawsze tylko reklamowane na początku, a potem nikt już nie wspomina czy w ogóle się się sprawdziły. W ten sposób współcześnie szerzy się ciemnotę i zabobony, których nigdy nikt nie weryfikuje. A przecież takie "przewidywania" są robione od wielu, wielu lat. Dziś już prawie nikt nie pamięta jak pod koniec XX wieku miała się skończyć ropa ("peak oil") i miały się zacząć wojny o jedzenie, którego dla wszystkich zacznie brakować bo ludzi będzie za dużo. To był cały szereg popularnych naukowych przewidywań, które prezentowano się w formie filmów, programów, książek i artykułów. No ale to były zabobony dobre na tamte czasy, dziś mamy nowe i "lepsze".
       • avatar
        Konto usunięte
        2
        dobra, kasuje konto z tego gównianego portalu....
        proponuje zrobić to samo, to nie jest już ten sam portal co kiedyś,
        tylko TUBA reklamowa i PROPAGANDOWA!
        CYA!
        • avatar
         Rt45rt
         2
         Naukowcy to jak wiadomo ludzie i przygotowują swoje wypociny zwane analizami pod konkretne zamówienie ( wiadomo tyle się uczyli więc chcą dużo zarabiać) nie kto inny jak naukowcy wymyślili bombę atomową,Mengele też był naukowcem, to naukowcy kilka lat temu straszyli ,że na COVID wymrze kilkaset milionów ludzi a ci którzy się nie zaszczepią nie przeżyją roku . Kilkanaście lat temu naukowcy namawiali do jedzenia margaryn ,teraz wg tych samych naukowców margaryny są niezdrowe.Komuś mało 40 lat temu straszyli dziurą ozonową dzisiaj już miały być wszędzie pustynie a ocean miał się podnieść o kilka metrów.
         • avatar
          pawluto
          1
          Eko bzdury...Eko pierdy...
          Za powielanie takich kłamstw i bzdur powinny być wysokie kary - np. 2 mln zł :)
          Zobaczycie że za 25 lat z tej mapki niewiele wyjdzie prawdy...
          Przypomnę tylko że Polscy naukowcy opracowali plan zalesienia Polski by nasz kraj całkowicie wyeliminował tzw. CO2...Plan ten przedstawiono w UE...
          Jaki był odzew UE ? Odrzucono go...
          Tam liczy się tylko kasa którą mamy płacić i koniec kropka...
          Tyle w temacie ekologicznych pierdów...
          ps. a dodatkowo przypomnijmy sobie jak tydzień temu było zimno w kraju i jak przymrozki zniszczyły uprawy...
          Ocieplenie klimaaatuuuu....hahahaha
          • avatar
           Han44
           1
           Pogody nie potrafią przewidzieć na 48 godzin a tu takie wizje wtf
           • avatar
            WacławKlimat
            -1
            Siemano ziomale. Nazywam się Wacław Klimat i jestem światowej sławy aktywista klimatycznym, ekologiem in wielkim miłośnikiem przyrody.
            Jeżdżę po całym swiecie i walczę o to aby ochronić nasza planetę przed zagłada klimatyczna. Prostestuje przeciwko elektrowniom atomowym, węglowym, gazowym, beznynom, dislem, olejem i wszystkich tych świństw które zanieczyszczają planetę i przyczyniają się do zwiększenia CO2! Promuje za to odnawialne źródła eneergi jak fotowoltaika, wiatraki czy samochody elektryczne bo tylko to pomoże uchronić planetę przed zagłada!
            Osobiście znam Greta Thunberg z która łączy mnie nie tylko walka o klimat i nasza planetę ale tez SEX!!!! Jesteśmy para od dwóch lat i planujemy wkrutce wsiąść ślub!!!!
            Ale dobra nie tylku jestem ekspertem od środowiska ale tez międzynarodowej sławy ekspertem rynku kryptowalut i chciałbym dzisiaj polecić aplikacje Crypto Com która nie zostawia śladu węglowego i przyczynia się do ochrony klimatu!!! Ziomale pod spodem daje wam linkacza aby cie się zadejestrowali z niego przeszli proces KYC i zamówili minimum czerwono karte Ruby a otrzymacie az 25 dolarkuw w zielonej kryptowalucie cro!!!
            Takmziomale macie to za darmochę!!
            Będziecie mieć kasiurke na pierwsze inwestycje i będzie mogli zarabiać miliony doarkuw rocznie!!!
            Kupuj, wymieniaj, trejduj kryptowalutami już dzis i dołącz do elwirarnehi grona bogaczy!!!
            Przyczyn się donochdony klimatu używają zielonej aplikacji Crypto Com!!!
            Zostan zielonym ziomalem juzndzis!!! Klikaj teraz bo nie ma czasu!!! Czas to pieniądz i ochrona klimatu!! Klikyj szybko!!! Ziemia płonie!!! Ocal lasy, dżunglę i lodowce!!! Klikyj w linkacza!!!!!!!!!!!

            https://crypto.com/app/jjey2xxs9c
            • avatar
             WacławKlimat
             -2
             Siemano ziomale. Nazywam się Wacław Klimat i jestem światowej sławy aktywista klimatycznym, ekologiem in wielkim miłośnikiem przyrody.
             Jeżdżę po całym swiecie i walczę o to aby ochronić nasza planetę przed zagłada klimatyczna. Prostestuje przeciwko elektrowniom atomowym, węglowym, gazowym, beznynom, dislem, olejem i wszystkich tych świństw które zanieczyszczają planetę i przyczyniają się do zwiększenia CO2! Promuje za to odnawialne źródła eneergi jak fotowoltaika, wiatraki czy samochody elektryczne bo tylko to pomoże uchronić planetę przed zagłada!
             Osobiście znam Greta Thunberg z która łączy mnie nie tylko walka o klimat i nasza planetę ale tez SEX!!!! Jesteśmy para od dwóch lat i planujemy wkrutce wsiąść ślub!!!!
             Ale dobra nie tylku jestem ekspertem od środowiska ale tez międzynarodowej sławy ekspertem rynku kryptowalut i chciałbym dzisiaj polecić aplikacje Crypto Com która nie zostawia śladu węglowego i przyczynia się do ochrony klimatu!!! Ziomale pod spodem daje wam linkacza aby cie się zadejestrowali z niego przeszli proces KYC i zamówili minimum czerwono karte Ruby a otrzymacie az 25 dolarkuw w zielonej kryptowalucie cro!!!
             Takmziomale macie to za darmochę!!
             Będziecie mieć kasiurke na pierwsze inwestycje i będzie mogli zarabiać miliony doarkuw rocznie!!!
             Kupuj, wymieniaj, trejduj kryptowalutami już dzis i dołącz do elwirarnehi grona bogaczy!!!
             Przyczyn się donochdony klimatu używają zielonej aplikacji Crypto Com!!!
             Zostan zielonym ziomalem juzndzis!!! Klikaj teraz bo nie ma czasu!!! Czas to pieniądz i ochrona klimatu!! Klikyj szybko!!! Ziemia płonie!!! Ocal lasy, dżunglę i lodowce!!! Klikyj w linkacza!!!!!!!!!!!

             https://crypto.com/app/jjey2xxs9c
             • avatar
              WacławKlimat
              -2
              Siemano ziomale. Nazywam się Wacław Klimat i jestem światowej sławy aktywista klimatycznym, ekologiem in wielkim miłośnikiem przyrody.
              Jeżdżę po całym swiecie i walczę o to aby ochronić nasza planetę przed zagłada klimatyczna. Prostestuje przeciwko elektrowniom atomowym, węglowym, gazowym, beznynom, dislem, olejem i wszystkich tych świństw które zanieczyszczają planetę i przyczyniają się do zwiększenia CO2! Promuje za to odnawialne źródła eneergi jak fotowoltaika, wiatraki czy samochody elektryczne bo tylko to pomoże uchronić planetę przed zagłada!
              Osobiście znam Greta Thunberg z która łączy mnie nie tylko walka o klimat i nasza planetę ale tez SEX!!!! Jesteśmy para od dwóch lat i planujemy wkrutce wsiąść ślub!!!!
              Ale dobra nie tylku jestem ekspertem od środowiska ale tez międzynarodowej sławy ekspertem rynku kryptowalut i chciałbym dzisiaj polecić aplikacje Crypto Com która nie zostawia śladu węglowego i przyczynia się do ochrony klimatu!!! Ziomale pod spodem daje wam linkacza aby cie się zadejestrowali z niego przeszli proces KYC i zamówili minimum czerwono karte Ruby a otrzymacie az 25 dolarkuw w zielonej kryptowalucie cro!!!
              Takmziomale macie to za darmochę!!
              Będziecie mieć kasiurke na pierwsze inwestycje i będzie mogli zarabiać miliony doarkuw rocznie!!!
              Kupuj, wymieniaj, trejduj kryptowalutami już dzis i dołącz do elwirarnehi grona bogaczy!!!
              Przyczyn się donochdony klimatu używają zielonej aplikacji Crypto Com!!!
              Zostan zielonym ziomalem juzndzis!!! Klikaj teraz bo nie ma czasu!!! Czas to pieniądz i ochrona klimatu!! Klikyj szybko!!! Ziemia płonie!!! Ocal lasy, dżunglę i lodowce!!! Klikyj w linkacza!!!!!!!!!!!

              https://crypto.com/app/jjey2xxs9c
              • avatar
               JebacSzatana
               -4
               Jedno jest pewno przed katastrofalnymi zmianami klimatycznymi nie ma już ucieczki!
               Dlatego aby Polska przetrwała musimy się wszyscy nawrócić i prosić Pana Boga aby uchronił nasza ojczyznę i żeby nasza ukochana Polska po klimatycznej katastrofie odrodziła sjs jeszcze silniejsza i żeby stała się krajem za którym inne kraje stare lub nowe będą podążać ta sama droga czyli drogą chrześcijaństwa i chrześcijańskich wartości po wsze czasy.
               A to ze tak się stanie udowodni to przepowiednia św Faustyny która miała widzenie i odwiedził ją Pan Jezus i wypowiedział te słowa.

               Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście moje.

               Czekają nas jeszcze straszne chwile ale wiara ocali naszą ukochaną Polskę i Polska wyjdzie najmniej okaleczona przez katastrofalne zmiany klimatyczne w przeciwieństwie do większości krajów Europy Zachodniej które zostaną niemal doszczętnie zniszczone.
               My Polacy osiedlimy się na ich ziemiach stając się najpotężniejszym krajem świata który pod miłosierdziem Bożym odbuduje wszystko co zostało zniszczone i przygotuje cały świat pod ponowne przyjście Pana Jezusa i sąd ostateczny.
               Nie lękajcie się. Zaufajcie Panu Bogu, Panu
               Jezusowi i Matce Boskiej a wszystko będzie dobrze.
               • avatar
                J.B FIN
                -4
                Jak bedziemy postepowac tak jak do tej pory to napewno nie dotrwamy do 2050 r
                • avatar
                 vacotivus
                 0
                 Aha.
                 Najpierw niech nauczą się przewidywać pogodę na tydzień w przód z jakąś sensowną dokładnością. Wtedy pogadamy o prognozach na 25+ lat w przód.
                 • avatar
                  Karaimi
                  0
                  Ja poproszę mapkę z 2222 roku.
                  • avatar
                   Marek1981
                   0
                   Mapy robiące ludziom gówno z mózgu, łatwiej jest głupimi sterować.