Internet

Unia Europejska chce szybkiego internetu. Przy obecnych regulacjach to niemożliwe

przeczytasz w 2 min.

Rozporządzenie Gigabit Infrastructure Act zakłada, że do 2030 r. wszyscy mieszkańcy Unii Europejskiej powinni mieć dostęp do szybkiego internetu. Brzmi to ambitnie, ale w praktyce może być trudne do zrealizowania. Powodem są regulacje dotyczące sieci Wi-Fi.

Internet nie tylko zrewolucjonizował nasze życie, ale przy okazji stał się nieodłącznym elementem funkcjonowania. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszyscy mieszkańcy Europy mają dostęp do szybkiego internetu. Z biegiem czasu ma się to zmienić. 

W 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie o infrastrukturze gigabitowej (Gigabit Infrastructure Act), który zakłada powszechny dostęp do szybkiego internetu - do 2030 r. wszystkie gospodarstwa domowe w UE powinny być objęte gigabitową siecią stacjonarną o bardzo dużej przepustowości (1 Gbit/s), a wszystkie zaludnione obszary powinny mieć dostęp do sieci 5G.

Badanie przeprowadzone przez Plum Consulting na zlecenie Wi-Fi Alliance wskazuje, że w praktyce mogą być z tym problemy.

Szybki internet w Europie? Może być z tym problem

Nie jest tajemnicą, że większość Europejczyków korzysta z szerokopasmowego internetu za pomocą sieci Wi-Fi. Takie połączenie jest dużo wygodniejsze od zwykłego połączenia kablem (już nie mówiąc, że niektóre urządzenia nie pozwalają na podłączenie przewodowego internetu).

Należy jednak pamiętać, że jakość połączenia jest tak dobra, jak jego najwęższe gardło - przy szybko rosnącej liczbie urządzeń Wi-Fi i wykładniczo rosnącym ruchu w sieci, pogarsza się dostęp do szerokopasmowego internetu. Szczególnie jest to widoczne w gęsto zaludnionych obszarach, gdzie takie połączenie jest najbardziej potrzebne.

Wi-Fi 6 GHz
Porównanie dostępnych kanałów dla Wi-Fi paśmie 6 GHz w Stanach Zjednoczonych (u góry) i w Europie (na dole)

Najnowsze standardy sieci Wi-Fi wykorzystują pasmo 6 GHz, ale pełne pasmo (6,425 - 7,125 GHz) jest wykorzystywane tylko przez Stany Zjednoczone, Kanadę i Koreę Południową. W Europie dostępne pasmo zostało ograniczone tylko do pięciu kanałów (dwóch o szerokości 160 MHz i trzech o szerokości 320 MHz).

Według testów przeprowadzonych w typowych budynkach mieszkalnych, ograniczona liczba kanałów wpływa na gorszą przepustowość infrastruktury sieciowej – gigabitowa sieć jest dostępna jedynie w około 50–60 proc budynków. Aby zapewnić pełne pokrycie budynków, potrzeba co najmniej dziesięciu kanałów. Eksperci wskazują, że konieczne jest zapewnienie dostępu Wi-Fi w pełnym zakresie częstotliwości 6,425-7,125 GHz.

"Nie ma planu B na wsparcie Wi-Fi w Europie" - powiedział Alex Roytblat, wiceprezes ds. regulacyjnych w Wi-Fi Alliance. "Ponieważ europejskie organy regulacyjne nadal zastanawiają się nad przyszłością pasma 6 GHz, badanie to dostarcza jasnych dowodów na to, że bez dostępu Wi-Fi do wystarczającego spektrum częstotliwości, cele Europy w zakresie łączności są zagrożone".

Chociaż badanie koncentrowało się na scenariuszach domowych, oczywiste jest, że ograniczone pasmo Wi-Fi ma podobny wpływ także na przedsiębiorstwa, ograniczając łączność i potencjał szerokopasmowego dostępu do internetu w komercyjnych zastosowaniach.

foto na wejście: Adobe Stock

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  3ndriu
  3
  Na co jest zarezerwowane w Europie te pasmo?
  • avatar
   krzypam
   -8
   Po co to kilomu poczebne? Internet jest dla młodych co maja 1518 lat. Jak pójdzie do pracy to nie ma czasu na oglądanie tv, słuchanie muzyki czy tzw serfofanie po internecie.
   Trzeba zapier..lać po 10-12 godzin na budowie czy fabryce aby przeżyć kolejny miesiąc!!!
   Życie dorosłego człowieka to praca, jedzenie, spanie i tak w kulko Macieju do usranej śmierci?!!!
   • avatar
    pawluto
    0
    No to 6 GHz - Zachorowalność na raka znowu wzrośnie !
    • avatar
     kukucz
     0
     Z ilustracji 1.4b raczej wynika, że 2 kanały 320Mhz i 3 kanały 160Mhz, w tekście jest na odwrót.

     Witaj!

     Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
     Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

     Połącz konto już teraz.

     Zaloguj przez 1Login