Technika wojskowa

Ukraińskie wojska się nie patyczkują. 4 wyrzutnie M142 HIMARS w akcji

przeczytasz w 1 min.

Mówi się, że wyrzutnie M142 HIMARS zmieniają sytuację na polu bitwy – to właśnie dzięki nim ukraińskie wojska mogą precyzyjnie atakować przeciwnika. Ostatnio w sieci pojawiło się ciekawe nagranie, gdzie wykorzystano aż cztery takie wyrzutnie.

Wyrzutnia M142 HIMARS zmienia sytuację na polu bitwy

M142 HIMARS to lekka wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet, która została zamontowana na podwoziu opancerzonej ciężarówki Oshkosh. System może być wyposażony w sześć pocisków naprowadzanych bezwładnościowo z korektą GPS (GMLRS) o zasięgu 15 – 84 km lub w jeden balistyczny pocisk balistyczny z dużą precyzją (ATACMS) o zasięgu 70 – 300 km.

System wszedł do masowej produkcji w 2003 roku, ale głośno o nim stało się dopiero teraz, podczas inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie 12 systemów M142 HIMARS.

M142 HIMARS

4 wyrzutnie HIMARS w akcji

M142 HIMARS to broń, która jest wykorzystywana do precyzyjnego rażenia ważnych celów. W sieci pojawiło się nagranie, na którym ukraińskie wojska odpalają salwę 24 pocisków M31A1 GMLRS z 4 wyrzutni HIMARS. Warto tutaj zwrócić uwagę na zmienną trajektorię lotu pocisków.

Strona ukraińska nie podaje informacji o atakowanym celu, ale wykorzystanie 1/3 dostępnych wyrzutni sugeruje BARDZO ważny obiekt ze strategicznego punktu widzenia (pamiętajmy, że pociski GMLRS nie należą do najtańszych). Co ciekawe, wojska zdecydowały się na atakowanie przeciwnika w dzień.

Źródło: Wikipedia, The Sun

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Blejd
  7
  Warto zwrócić uwagę na gostka po lewej w ochronie z ręczną wyrzutnią na początku filmu , aktualnie Ukraina ma już ponad 20 Himarsów , a strzelali w dzień bo widocznie wyrzutnie były poza zasięgiem wroga.
  • avatar
   szymcio30
   6
   Jest ich zbyt mało aby zmienic losy wojny, ale zadaja precyzyjne dotkliwe straty. Jeśli Ukraińcy dostaną ich więcej do tego Kraby, czołgi oraz byc moze samoloty F16 to wtedy można mówić o przełomie. Na razie to amerykanie szkolą pilotów, ale czy zdążą oraz czy w ogóle będą te obiecane F16 tego nikt nie wie
   • avatar
    firefox101
    6
    Czas załadowania wyrzutni HIMARS do ponownego strzału i użycia to niecałe 5 minut, dla porównania czas załadowania kacapskiej rosyjskiej wyrzutni Smiercz to ponad 2 godziny, samo to pokazuje gdzie technologicznie jest rosyjska hołota.
    • avatar
     piomiq
     4
     Rosjanie chwalą się, że zniszczyli 6 takich wyrzutni. Dowody?
     Pierwszy to twierdzenie jednego z generałów, ze zniszczyli. Cóż, jak rosyjski generał twierdzi to znaczy że tak jest.
     Drugi film wideo, gdzie trafiony została jakiś budynek, rakieta wleciała w okno. Zapewne, na tym 4tym piętrze stała sobie właśnie taka wyrzutnia.......
     Trzeci dowód. Nagranie wideo zrobione chyba z drona, gdzie widać jak na jakimś placyku porusza się ciężarówka, która ma szeroką przerwę między kabiną a naczepą. Podejrzewa się, że to może być samochód cysterna, a nie twu, przecież to himars
     Czwarty dowód. Chyba najpoważniejszy. Roztrzaskana ciężarówka podobna do tej na której jeżdżą himarsy. Prawdopodobnie ciągnąca M777. Rożnica w tych ciężarówka przejawia się w tym, że te do himarsów mają z przodu jedno okno większe a drugie mniejsze. Niestety na zdjęciu te okna są takiej samej samej wielkości.

     Także ten tego. Rosjanie twierdzą, a Himarsy strzelają. No ale najważniejsze, że swoim przekazali "prawdę" jak są skuteczni.