Ultrabooki

Tobii: pierwszy ultrabook sterowany wzrokiem

przeczytasz w 1 min.

Prototyp pierwszego ultrabooka sterowanego za pomocą wzroku ujrzał światło dzienne.

Tobii ultrabook sterowany wzrokiem prototyp

Firma Tobi specjalizująca się w interfejsach sterowanych wzrokiem stosowanych m.in. w badaniach eye-trackingowych, we współpracy z Synaptics, czyli czołowym producentem touchpadów do laptopów zaprezentowali prototyp ultrabooka sterowanego wzrokiem.

W urządzeniu, które na razie nie trafi do regularnej sprzedaży, zastosowane zostaną innowacyjne technologie, które mogą zrewolucjonizować sposób obsługi komputera. Przede wszystkim będzie to zminiaturyzowany interfejs Tobii Gaze, który zaprezentowany w 2012 roku na targach CES miał jeszcze formę osobnej przystawki, a obecnie jest zintegrowaną częścią ultrabooka.

Jakie będą jego możliwości? Przełączanie pomiędzy oknami, powiększanie obrazu, przewijanie dokumentów, przeglądanie menu, czy wyświetlanie dodatkowych informacji o pliku to podstawowe możliwości, jakie daje nam to rozwiązanie. Warto jednak dodać, że firma nie zdradza jeszcze wszystkich szczegółów dotyczących nowej technologii.

Synaptics z kolei wyposażył ultrabooka w ForcePad, czyli touchpad rozpoznający siłę nacisku, co również daje zupełnie nowe możliwości nawigowania komputerem.

Tobii ultrabook sterowany wzrokiem widok

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, prototyp ultrabooka nie będzie na razie masowo produkowany. Jego głównym zadaniem jest popularyzacja zastosowanych rozwiązań i pokazanie możliwości, jakie w nich drzemią. Niewykluczone jednak, że w najbliższym czasie mogą trafić do domowych urządzeń.

Źródło: engadget, tobii

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  malyedgar
  2
  Filmik jakiś by się przydał:)
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Pfff... I tak za 20 lat zrobi to Apple i dopiero wtedy będzie na to boom ;D
   • avatar
    chibi90
    0
    ciekawe co z ludzmi z stritem i zezem :)
    • avatar
     Q'bot
     -1
     Po otwarciu klapy prezentuje się.. 'plasticznie'