Systemy operacyjne

Ubuntu robi krok wstecz, by zrobić dwa do przodu

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
22 komentarze Dyskutuj z nami

Firma Canonical podjęła decyzję – środowisko Unity będzie musiało uznać wyższość GNOME w Ubuntu od wersji 18.04. Co dalej?

„Unity jest piękne, użyteczne i solidne, ale szacunek dla społeczności i sytuacja na rynku zadecydowały, że powracamy do środowiska graficznego GNOME” – mniej więcej taką wiadomością podzielił się z nami Mark Shuttleworth, założyciel rozwijającej dystrybucję Ubuntu firmy Canonical.

Najpopularniejsza linuksowa dystrybucja zaskoczyła użytkowników w 2011 roku, stawiając na nowe środowisko Unity. Teraz zaskakuje ponownie zapowiadając, że przyszłoroczna wersja 18.04 będzie korzystać domyślnie z GNOME, a rozwój Unity zostaje zaprzestany. Tym samym lata pracy programistów poszły praktycznie na marne, a odzew będzie pewnie taki sam jak sześć lat temu – połowie się to spodoba, drugiej już niekoniecznie.

Zmiana może jednak zaskakiwać, bo choć w momencie debiutu Unity faktycznie miało spore niedoróbki, to w ostatnich latach projekt ten zmienił się jak najbardziej na plus. Coraz więcej osób chwaliło to środowisko, a ono samo stawało się coraz lżejsze i wygodniejsze. Choć nie trzeba raczej dodawać, że GNOME cieszy się dobrą sławą od lat.

Porównajmy. Tak wygląda Unity 8:

A tak najnowsza wersja GNOME, czyli 3.24 Portland:

Canonical zapewnia jednak, że powrót do GNOME może pozwolić Ubuntu rozwinąć skrzydła i trafić do kolejnych odbiorców. Jest to o tyle ważne, że firma marzy o tym, by zainteresować przedsiębiorstwa, a także odegrać ważną rolę na rynku Internetu Rzeczy. Nie będzie też smartfonów i tabletów z Ubuntu. Krótko mówiąc: zwykli użytkownicy wciąż będą ważni, ale czas na poważne kroki w biznesie.

Źródło: Canonical

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Snack3rS7PL
  6
  Hmmm...oglądałem ten filmik przedstawiający Unity 8 i muszę powiedzieć, że porzucili projekt, który nareszcie się do czegoś nadawał :d
 • avatar
  walecznygronostaj
  3
  Panie Macieju Słaboszewski:

  Widzę, że w innym temacie zostałem zakopany, a przecież tam tylko literówka, wielkie halo. Check this:

  "Najpopularniejsza linuksowa dystrybucja zaskoczyła użytkowników w 2011 roku, stawiając na nowe środowisku Unity. Teraz zaskakuje ponownie zapowiadając, że przyszłoroczna wersja 18.04 będzie korzystać domyślnie z GNOME, a rozój Unity zostaje zaprzestany. Tym samym lata programistów poszły praktycznie na marne, a odzew będzie pewnie taki sam jak sześć lat temu – połowie się to spodoba, drugiej już niekoniecznie."

  środowiskO
  rozWój
  tym samym lata PRACY programistów poszły na marne

  3 zdania - 3 błędy

  Skąd to się bierze? Lenistwo? Ignorancja? Brak czasu, żeby ktoś przeczytał przed publikacją? Czy może się Pan zarzekał, że wszystko jest ok i treść artykułów jest poprawnie przygotowywana do publikacji? Wydaje mi się, że ktoś nie dostanie podwyżki...
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  Korzystam z Gnome codziennie. Bądź co bądź Unity to tylko wysoce zmodyfikowany Gnome ale wolniejszy jeśli chodzi o wydajność i cięższy. Myślę że porzucili Unity ze względu na Wayland, Mir się ślimaczył i skończył by i tak bez programów.
 • avatar
  jeomax.co.uk
  1
  Moze znowu powroce czynnie do Ubuntu ;-) Nie ma to, jak fork Gnome'a - czyli Mate i do tego Compiz + Emerald.
 • avatar
  NomadDemon
  1
  mi szkoda unity, uzywam od 5 lat i bardzo sobie chwale
 • avatar
  darioz
  0
  Shuttleworth myślał że będzie takim linuskowym Jobsem i Gatesem i się ostro przeliczył.
  Od początku Unity to był niewypał i rzesza użytkowników porzuciła Ubuntu na rzecz Minta, który nie kombinował i stawiał od początku żeby system był na deskopie przyjazny.
  Sam kiedyś jak miałem linuksa to siedziałem na Ubuntu ale z tego Unity nie dało się sensownie korzystać i przeszedłem na Minta.
  Pewnie za niedługo usłyszymy ze Mir też poszedł do piachu i będą korzystać z Wayland.
  W sumie to Shuttleworth poszedł po rozum do głowy i się wycofał z tego badziewia ale to już może być za późno aby wielu użytkowników powróciło do Ubuntu.
  Teraz nie bawię się linuksem, bo nie ma dużej bazy oprogramowania ani gier i wystarczy Windows 10, który deklasuje wszystkie linuksy, Windowsy 7, 8, 8.1 razem wzięte!
 • avatar
  Fenio
  -2
  Unity był jak kafelki w Win 8, porzucili dobre rozwiązania (Win 7, Gnome) aby stworzyć problem który będą latami poprawiać a na końcu i tak wyjdzie że jedyny sposób na 100% poprawę to powrót do tego co było wcześniej. Ubuntu zmarnowało 6 lat ale lepiej ze złej drogi zawrócić późno niż wcale (MS).
 • avatar
  Konto usunięte
  -16
  RIP Ubuntu RIP linux RIP nerdy