Ciekawostki

Nowe, dwa razy szybsze USB - nawet na starych kablach

przeczytasz w 1 min.

Nadciąga nowa, superszybka wersja USB4. Co najlepsze, nie musisz kupować nowych przewodów, by cieszyć się jej korzyściami.

USB4 v2.0, czyli dwa razy większa przepustowość

Organizacja USB Promoter Group zapowiedziała nową wersję zatwierdzonego trzy lata temu standardu USB4. Będzie się nazywać po prostu USB4 v2.0 (lub: USB 4 Version 2.0) i cyfra „2” jest w tym przypadku jak najbardziej uzasadniona. Nowa specyfikacja zakłada bowiem możliwość osiągania transferów aż do zdumiewających 80 Gb/s, a więc nowy standard będzie potencjalnie właśnie dwa razy szybszy niż USB4 v1.0. 

Najlepsze w tym wszystkim jest natomiast to, że te szybsze transfery będzie można uzyskać, wykorzystując „stare” przewody (pasywne przewody USB typu C oferujące obecnie przepustowość 40 Gb/s). Niemniej jednak pojawią się także nowe, aktywne przewody zaprojektowane z myślą o standardzie USB4 v2.0 i jego 80 Gb/s.

Interfejs USB4 v2.0 obsłuży też inne protokoły

Standard USB4 v2.0 będzie również kompatybilny z najnowszymi specyfikacjami pobocznymi, to znaczy: z DisplayPort 2.0 oraz PCIe 5. Jak zwykle, można także liczyć na wsteczną kompatybilność z poprzednimi wersjami USB, aż do USB 2.0. 

Ludzie od USB wiedzą jak utrudnić życie

Wszystko brzmi świetnie, poza… nazwą. Niestety niespójne nazewnictwo od lat stanowi tu problem. Przypomnijmy, że kiedy pojawił się standard USB 3.1, USB 3.0 zmienił się w USB 3.1 Gen 1, a do niego doszedł dwa razy szybszy USB 3.1 Gen 2. Później jednak pojawiła się kolejna specyfikacja i ani się nie obejrzeliśmy, a pojawił się standard USB 3.2 Gen 2x2. 

Ucieszyliśmy się, gdy zapowiedziano USB4 i wydawało się, że teraz nomenklatura będzie dużo bardziej przejrzysta, ale nagle pojawia się USB4 v2.0 i… mamy nadzieję, że historia się nie powtórzy. 

Źródło: USB Promoter Group, Engadget, XDA-developers

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  9
  Dam taki pro tip:

  Można było to nazwać USB 5 :D

  Nawet USB 4.1 lub lepiej wyglądałoby i było bardziej intuicyjnie, niż obecne nazewnictwo...
  • avatar
   Abgan
   5
   "szybsze transfery będzie można uzyskać, wykorzystując „stare” przewody (pasywne przewody USB typu C oferujące obecnie przepustowość 40 Gb/s). Niemniej jednak pojawią się także nowe, aktywne przewody zaprojektowane z myślą o standardzie USB4 v2.0 i jego 80 Gb/s."

   To znaczy jakie transfery będą oferowane przez USB4 v2 dla obecnych przewodów, które mają do 40Gb/s? Na pewno nie będzie to 80 Gb/s, skoro do tego będą potrzebne nowe, aktywne przewody. To ile szybciej będzie na obecnych kablach?
   • avatar
    muchoborek
    4
    Osoby ustalające nazwy nowych standardów i ich wersji mają ostro naje*ane w mózgach i móżdżkach. Szykuje się powtórka z wersji 3...? Noż ku&wa.
    • avatar
     piterk2006
     3
     A gdzie usb 4 1.0? bo chyba mnie coś ominęło...
     • avatar
      arek1976
      1
      niech bedzie nawet sześć ale niech beszie na razie fizycznie jest 3 i nie ma nowszych