Karty graficzne

Virtu GPU będzie dostępne w płytach Intela

przeczytasz w 2 min.

Pochodząca z Izraela firma LucidLogix zawarła porozumienie z Intelem na mocy którego do wybranych płyt głównych z chipsetem Intel Z68 oraz H67 będzie dołączone oprogramowanie Virtu GPU.

Warto przeczytać:
LucidLogix Virtu - w rękach producentów płyt głównych

Dla przypomnienia technologia Virtu GPU integruje w pracę dedykowanego układu graficznego (GPU) oraz zintegrowanego w procesorze (IGP), umożliwiając tym samym automatyczne przełączanie pomiędzy zintegrowanym układem graficznym a dedykowaną kartą graficzną. Technologia ta została przygotowana specjalnie z myślą o komputerach klasy desktop, a jej działanie można porównać do technologii stosowanej obecnie w notebookach. W praktyce zastosowanie technologii Virtu GPU polega na automatycznym wyłączeniu dedykowanej karty graficznej - w tym przypadku AMD Radeon HD lub NVIDIA GeForce, w przypadku gdy ta jest nieużywana bądź jej moc obliczeniowa jest zbędna. W następstwie tego, zostaje uruchomiony dotychczas nieużywany zintegrowany w procesorze układ graficzny. Natomiast w przypadku większego zapotrzebowania na moc obliczeniową, zintegrowany układ graficzny zostaje odłączony, a jego miejsce zajmie dedykowana karta graficzna.

Technologia opracowana przez firmę LucidLogix pozwala na zaoszczędzenie energii elektrycznej, przy jednoczesnym braku spadku wydajności i niemalże zerowej ingerencji użytkownika. Podobne rozwiązanie funkcjonuje już w urządzeniach przenośnych, gdzie procesory Intela współpracują z kartami graficznymi NVIDII za pomocą technologii Optimus. W chili obecnej technologia Virtu GPU będzie współpracowała wyłącznie z procesorami Intel Core Sandy Bridge, choć firma LucidLogix nie wyklucza rozszerzenia współpracy na innych producentów. W tym przypadku zapewne chodzi o AMD które wydało niedawno pierwsze procesory Fusion ze zintegrowanym w procesorze układem graficznym Radeon HD. Warto dodać, iż już niedługo zadebiutują kolejne układy Fusion, a mianowicie Llano - które mają być bezpośrednim konkurentem dla procesorów Sandy Bridge.

Źródło: TechConnect, InsideHW

Polecamy artykuły:  
Muzyka - z YouTube, MP3, do pobrania i na życzenie
Goog le Chrome - 20 świetnych wtyczek
Nvidia 3D Vision Surround - 3D na trzech monitorach

Komentarze

33
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  0
  Ciekaw jestem ile dzięki temu można energii zaoszczędzić. W dzisiejszych czasach grafy w spoczynku są tak energooszczędne, że chyba to się nie sprawdzi. No chyba, że razem z takim HD 6990, który w spoczynku pobiera 37 W.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   "Dla przypomnienia technologia Virtu GPU integruje w pracę dedykowanego układu graficznego"

   Lepiej by brzmiało "ingeruje" :menda"
   • avatar
    Lightning
    0
    Jakby nie było w starsze gry na integrach można śmiało grać.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Tu nie chodzi o ekologie, lecz o marketing. Ilu jest ludzi którzy mają niezłe skrzywienie nt. ekologi?? Z dnia na dzień coraz więcej. Teraz jeszcze media to podsycają. A jak sobie taki "ekolog" zobaczy opis tego przyszykowany przez intela (czyt. hiper super mega ekologiczna technologia) i bez jakiejkolwiek wiedzy na ten temat kupi i będzie z siebie zadowolony bo jest "eko".
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Mało przydatne! Teraz w spoczynku nowoczesna karta graficzna bierze tyle co nic!
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Ciekawe czy ten super program będzie też przekładał wtyczkę monitorową z gniazda zewnętrznej karty do gniazda na płycie głównej?
       • avatar
        wolak
        0
        AMD Planuje coś ciekawszego z Liano. I znaczne tańszego dość że będzie się przełączać, to jeszcze współpracować jako CROSSFIRE. A To z kolei może przynieś korzyści o 10- 15 klatek więcej. i wtedy można będzie powiedzieć ze nic się nie morduje i jest EKO.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         zazwyczaj jest tak integra+dedykowana = klopoty
         • avatar
          tanakov
          0
          I tak wiecej prądu marnujecie nie odłączając ładowarki z gniazdka;) itp itd
          • avatar
           Rostom
           0
           Rewelacja właśnie na takie coś czekałem. Nareszcie będę mógł mieć jeden komputer do wszystkiego.
           Dokładniejszy opis technologii można znaleźć tutaj: http://www.pcper.com/article.php?aid=1086