Volvo mówi „dość” kluczykom do auta

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
41 komentarzy Dyskutuj z nami

Od dekad kluczyki są naturalnym atrybutem kierowcy. Według firmy Volvo należy odejść od tej przestarzałej metody odblokowywania samochodu.

Volvo cyfrowy klucz

Od dekad kluczyki są naturalnym atrybutem kierowcy. Według firmy Volvo czasy się zmieniły i należy odejść od tej przestarzałej metody odblokowywania samochodu. Producent oficjalnie zapowiedział, że od 2017 roku będzie oferował auta bez kluczyków.

Co zastąpi kluczyki? Aplikacja na smartfona. Odblokowywanie samochodu będzie zaś odbywało się za pośrednictwem technologii Bluetooth. Oprogramowanie pozwoli – według Volvo – zwiększyć wygodę kierowcy podczas tego procesu, jak również ułatwić udostępnianie samochodu innym osobom.

Aplikacja tworzona przez Volvo będzie miała tę samą funkcjonalność co fizyczny kluczyk. To znaczy: posłuży do blokowania i odblokowywania zamków w drzwiach oraz uruchamiania silnika. Jedna aplikacja pozwoli też przechowywać więcej „cyfrowych kluczy”, co umożliwi posiadaczom większej liczby samochodów Volvo ograniczyć liczbę akcesoriów w kieszeni.

Na tym nie koniec. Ta sama aplikacja pozwoli na zamówienie i opłacenie wypożyczenia samochodu  na całym świecie. Ułatwione ma być również samo udostępnianie samochodu znajomym, członkom rodziny czy współpracownikom – wszystko odbędzie za pomocą tej jednej aplikacji.

Co myślicie o tym pomyśle? Jesteśmy na to gotowi?

Źródło: Volvo Cars, SlashGear

Komentarze

41
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  NuMeRoUnO
  16
  Ciekawe co na to złodzieje :P
 • avatar
  Snack3rS7X
  16
  Nie wierzę jak można wpaść na tak idiotyczny pomysł...a co jak ktoś nie ma smartfona?
 • avatar
  impune_pl
  13
  @NuMeRoUnO: będą zadowoleni, oczywiście.
  Gorzej będzie, jeśli komuś akurat padnie bateria
 • avatar
  TheEquinoxe
  6
  A co jak mi się smartfonik rozładuje? Nie pojadę już sobie nigdzie?
 • avatar
  kropak
  3
  Większego idiotyzmu dawno już nie czytałem :D cóż jednak ludzie zamiast się rozwijać zaczynają się cofać oddając "myślenie" urządzeniom. Czy może być coś dobrego z takiej sytuacji? Genesis ... skynet?
 • avatar
  bankaigoku
  2
  Pomijając fakt, że wszystkie obecne samochody nie mają "normalnych kulczyków" tylko piloty, to już widzę jak w serwisach będzie dodatkowa opcja, która pozwoli na kupno tradycyjnego atrybutu. Chociażby w postaci mini smartphona, o rozmiarach pilota do którego będzie wgrywana aplikacja Volvo...
 • avatar
  NexCare
  1
  Ciekawe jak się akumulator wyładuje :)
 • avatar
  NexCare
  1
  Ciekawe jak się akumulator wyładuje :)
 • avatar
  NexCare
  1
  Ciekawe jak się akumulator wyładuje :)
 • avatar
  Snack3rS7X
  -1
  Założę się że o żadnym szyfrowaniu kluczy nie będzie mowy :P
 • avatar
  kamil112234
  0
  "jak również ułatwić udostępnianie samochodu innym osobom" no i w tym cały problem. Tracąc/niszcząc telefon nie mogę wejść do samochodu lub co gorsza złodziej odjeżdża samochodem z moim telefonem w kieszeni. Już lepszy byłby pomysł skanowania linii papilarnych czy tęczówki oka chodź ten pomysł też ma swoje wady.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Opcjonalnie to mogą sobie sprzedawać co chcą ale jak będą chcieli zrobic z tego standart to następnym moim samochodem nie będzie Volvo. Co im przeszkadza bezkluczykowy dostęp obecnie? Więcej rzeczy skumulowanych w jednym urządzeniu to wieksza szansa, że stracimy dosyep do wszystkich na raz z takiego czy innego powodu.
 • avatar
  Silver
  0
  No tak - a jak padnie bateria w telefonie to nawet do domu nie wrócisz...
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Pomysł może i dobry ale w takim kraju jak Szwecja. W Polsce to tylko kolejna furtka dla złodziei - obecnie najpopularniejszym kradzionym autem w Wawie jest chyba mazda 6, "bez kluczykowa" właśnie :) Dealer zaczął montować immobilizer (gdzieś w desce) bo mu nawet parę aut zwinęli sprzed salonu.