Internet

W 33 krajach Internet mobilny jest szybszy od WiFi

przeczytasz w 1 min.

W Polsce szybsze połączenie uzyskuje się przez WiFi, ale w 33 krajach świata sytuacja prezentuje się nieco inaczej (jak pokazuje raport OpenSignal).

Co jest szybsze – WiFi czy Internet mobilny? Rozsądek podpowiadałby, że to pierwsze, ale w 33 krajach świata jest inaczej. Tak wynika z raportu OpenSignal.

Na liście znajdują się kraje z różnych części świata – afrykańskie, europejskie, amerykańskie czy azjatyckie – a w Australii różnica jest wręcz gigantyczna: wykorzystując dane komórkowe osiąga się transfery szybsze średnio o 13 Mb/s w porównaniu do WiFi. Niewiele mniejsza różnica występuje w Libanie, Katarze, Omanie, Grecji i Czechach (wszędzie tam powyżej 10 Mb/s).

OpenSignal WiFi Cell

A jak wygląda sytuacja w Polsce? U nas jednak wygrywa WiFi – o nieco ponad 6 Mb/s, choć jeden i drugi wynik jest całkiem przyzwoity. Plasujemy się mniej więcej w środku stawki, jak możecie zobaczyć na poniższym wykresie:

OpenSignal WiFi Cell Polska

Żyjąc w kraju (i w ogóle w wycinku świata), w którym szerokopasmowy Internet osiąga całkiem niezłe wyniki, dominacja WiFi nie może dziwić. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszędzie jest tak samo – warto to uwzględnić choćby przy wyjazdach do takich lub innych miejsc. 

Można też spodziewać się, że wraz z nadejściem 5G liczba krajów wspomnianych w tytule znacząco się zwiększy, a prawdopodobnie nie będziemy musieli na to długo czekać…

Źródło: OpenSignal, Engadget. Foto: nastya_gepp/Pixabay (CC0)

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Tomasz Słowik
  7
  Jaka była metodologia tego badania? Nie do końca rozumiem co całe to przedsięwzięcie miało na celu. Wi-Fi będzie tak szybkie jak podłączone do niego łącze minus klasa routera minus liczba osób w danej sieci.
  • avatar
   davidoff
   0
   powiem tak mieszkałem w mieście miałem dostęp do światłowodu teraz nie mam takiej możliwości bo mieszkam na obrzeżach i mam LTE wyczekuje z niecierpliwością na 5G mam nadzieje że moje 40-60Mbps za spawą 5G zmieni się na minimum 100Mbps....
   • avatar
    mutissj
    0
    W polsce w wielu miejscach internet bezprzewodowy jest znacznie szybszy od kablowego, to jest ciekawe..
    • avatar
     wasptak
     0
     Głupota samego tytułu poraża...
     • avatar
      nevermind
      0
      Mieszkałem w Czechach przez 2 lata i to w stolicy, nie wiem jak oni liczyli ten mobilny ale po LTE była straszna bieda. Zresztą cenowo też nie ma co porównywać do Polski ponieważ pod tym akurat względem są 100 lat za nami. Ceny prawie jak u nas za czasów wielkiej trójki i przed wejściem Play.
      Momentami bardziej mi się opłacało używać PL karty i płacić ceny roamingowe :)
      • avatar
       Maden44
       0
       Moim zdaniem ogólnie i tak najlepszy jest światłowód, ja sam chce u nas w domu zrobić, znalazłem już ofertę nawet - https://www.inea.pl/oferta/dla-ciebie/internet A dodatkowo obok od razu mamy firmę to tam też będzie pociągnięte