Internet

Wi-Fi 6E czyli przeniesienie Wi-Fi 6 na 6 GHz

przeczytasz w 2 min.

Wi-Fi 6 stało się nowym standardem łączności bezprzewodowej, zwiększając wydajność 2,4 GHz i 5 GHz. Teraz umożliwi dostęp do pasma 6 GHz, co ma sprostać wymaganiom wysokiej przepustowości.

Coraz więcej urządzeń korzysta z internetu sprawiając, że sieć się zapycha i w efekcie szybkość przesyłania danych spada. Wi-Fi Alliance podjęło się rozwiązania tego problemu i postanowiło wprowadzić bardziej wydajny sposób na szybsze przesyłanie danych. Ogłoszono nowe pasmo 6 GHz nazwane Wi-Fi 6E.

Wi-Fi 6 a Wi-Fi 6E

Wi-Fi 6E ma mieć te same zalety co Wi-Fi 6 (wyższą wydajność, szybsze prędkości przesyłania danych i mniejsze opóźnienia) i działać na nowym paśmie 6 GHz. Użytkownicy otrzymają dostęp do 14 dodatkowych kanałów 80 MHz i 7 dodatkowych kanałów 160 MHz. Wpłynie to znacząco na zmniejszenie zatłoczenia podczas przesyłania danych. Wi-Fi 6E będzie obsługiwać więcej użytkowników Wi-Fi jednocześnie, nawet w bardzo zatłoczonym otoczeniu.

Aplikacje i usługi o dużej przepustowości mają działać znacznie wydajniej. Użytkownicy odczują to na przykład podczas oglądania filmów wysokiej rozdzielczości przesyłanych strumieniowo. Granie w gry na platformach umieszczonych w chmurze (takich jak Stadia) też nie będzie problemem. Tak samo jak płynne działanie wszelkich programów i gier opartych na wirtualnej rzeczywistości.

Wi-Fi 6E zanim będzie dostępne dla wszystkich publicznie, będzie musiało przejść kontrolę regulacyjną. Wi-Fi Alliance twierdzi, że Wi-Fi jest gotowe do wykorzystania pasma 6 GHz i ma nadzieję, że po otrzymaniu zatwierdzenia producenci będą jak najszybciej udostępniać kompatybilność z 6GHz w swoich produktach. Analitycy uważają, że pierwszymi urządzeniami powinny być routery bezprzewodowe i smartfony, a dopiero potem punkty dostępu klasy korporacyjnej.

Wi-Fi zostało uznane za fundamentalną technologię Internetu Rzeczy, jest też niezbędnym uzupełnieniem dostarczania 5G. Silnie przyczynia się do rozwoju globalnych gospodarek. To ważne narzędzie, które przenosi sieci komunikacyjne na obszary o mniejszej dostępności. 6 GHz jest dobrze przystosowane do ułatwienia dalszego rozwoju Wi-Fi w tych obszarach, ze względu na jego sąsiedztwo z 5 GHz, gdzie Wi-Fi już działa.

Pojemność 6 GHz jest ogromna i na pewno będzie efektywnie wykorzystywana przez Wi-Fi 6, a potem przez nowsze wersje Wi-Fi. Póki co, Wi-Fi Alliance pracuje nad rozwojem testów interoperacyjności dla Wi-Fi 6E.

Źródło: androidpolice.com, wi-fi.org

Warto zobaczyć również:

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  4
  Tylko, że w Europie 6 GHz nie jest dostępne póki co i nieprędko się to zmieni. Dopiero powstały wstępne drafty uwolnienia częstotliwości w okolicach 6 GHz.
  http://apps.cept.org/eccnews/aug-2019/europe_prepares_to_harmonise_the_6_ghz_spectrum_band_for_radio_local_area_networks.html

  Po drugie rozważają pasmo 5925-6425 MHz, co przy założeniu 120 MHz "kanału" daje 4 kanały, czyli tak naprawdę nic. W zasadzie wygląda to na robienie szumu niż faktyczny rozwój.
  • avatar
   zakius
   1
   tak, na pewno infrastruktura ostatniej mili (a w tym wypadku ostatniego metra) sprawi, że sieć rozległa zacznie działać lepiej i nagle opóźnienia na niej spadną...
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    nie zachwycałbym się tym. nowe promowane 5G które swoim pasmem ma przykryć niemal wszystko oznacza, że będzie to największe źródło zakłóceń. niestety będzie to bardzo silne źródło zakłóceń, bo nadajniki GSM na których to będzie używane, ma bardzo wysoki limit maksymalnej mocy emisji, ogromnie wyższy niż domowe routerki WiFi.
    • avatar
     Witalis
     0
     Eeee.... Przyszłość to tylko transmisja danych oparta na splątaniu kwantowym. Bez ograniczeń w zakresie odległości, zakłóceń, czasu... Rekord obecnie pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem to ponad 1600 km i przodują w tym Chińczycy
     • avatar
      Torrentowy Pirat
      -7
      Dobrze, niech wszyscy precz wynoszą się na 6ghz, to będę mógł spokojnie i szybciej ściągać sobie filmy w 4k i muzykę z torrentów.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       No to nie opłaca się teraz kupować routerów i sprzętu ax, a już się czaiłem na jeden model. Poczekamy.
       • avatar
        LukisNysa
        0
        jedyne co mnie interesuje to wykorzystanie w dronach i zasięg jaki będą osiagać w mieście (zakłócenia itp.)