Technologie i Firma

Większe wydatki na IT w 2018 roku

przeczytasz w 2 min.

Od kilku do nawet ponad 20 proc. więcej pieniędzy przeznaczy na IT średnio co druga firma. Pójdą one przede wszystkim na poprawę cyberbezpieczeństwa.

Wygląda na to, że firmy dostrzegły potrzebę zwiększenia nakładów na IT. Z raportu Spiceworks i badań Tech Pro Research wynika, że mniej więcej połowa przedsiębiorstw planuje w przyszłym roku wydać więcej na szeroko pojętą informatyzację.

Poprawa cyberbezpieczeństwa, rozwój infrastruktury, szkolenia pracownicze, nowe etaty w działach IT – to główne cele, na jakie przeznaczone zostaną dodatkowe pieniądze, których chęć (choć to raczej dostrzeżona potrzeba) wydania zadeklarowało 63 proc. menedżerów podczas badania Tech Pro Research. 

W 39 proc. przypadków zadeklarowano, że nakłady będą w 2018 roku większe o maks. 10 proc. w porównaniu do obecnego, a 16 proc. respondentów zapowiedziało wzrost sięgający nawet 20 proc.

Wyniki te może nie doskonale, ale całkiem nieźle się pokrywają z analizą „State of IT” firmy Spiceworks. Wynika z niej, że zwiększenie budżetu IT na przyszły rok planuje 44 proc. reprezentantów szczebli decyzyjnych. 

Warto też rzucić okiem na wniosku z raportu „2018 IT budgets: Spending prorities, funding changes, and status within the organisation”. W trakcie jego przygotowywania przeprowadzono ankietę, która pokazała, że 48 proc. decydentów uważa wydatki na IT za tak samo ważne, jak te na badania i rozwój czy marketing, a 12 proc. – za ważniejsze od nich.

„Rosnące wydatki na IT to doskonała wiadomość dla całego rynku, warto jednak zastanowić się, jak te pieniądze spożytkować najlepiej. […] Dzisiaj często okazuje się, że [w poprzednich latach] pieniądze wydawano na niepotrzebną, nadwymiarową infrastrukturę, której utrzymanie finalnie jest nieopłacalne. W tym samym czasie do pewnych inwestycji, choćby tych związanych z bezpieczeństwem, podchodzono z dystansem” – komentuje Robert Mikołajski z Atmana.

Tymczasem bez wątpienia najważniejsze są wydatki na poprawę cyberbezpieczeństwa. Coraz częściej słyszy się o atakach, które są w stanie pozbawić firmę ważnych danych albo przynajmniej sparaliżować ją na jakiś czas. Przestój zaś oznacza straty finansowe, które mogą być wielokrotnie wyższe niż wspomniane wydatki.

Jest to ważne, tym bardziej że – jak mówi Mikołajski – „pentesty, które mieliśmy okazję przeprowadzić, pokazują, że luk w firmowych systemach informatycznych jest tak dużo, że w większości przypadków wystarczy kilka godzin, by wniknąć w firmową infrastrukturę. Zdarza się nawet, że na złamanie systemu potrzeba zaledwie kilka minut”.

Źródło: inPlus Media, Atman, Spiceworks, Tech Pro Research. Foto: nattanan23/Pixabay (CC0)

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Celdur
  0
  Tak Crysis 3 ultimate edition będzie kosztowny
  • avatar
   belineaenter
   0
   LOL JA SIĘ PYTAM GDZIE SĄ INWESTYCJE W ŚWIATŁOWÓD I
   INTERNET SZEROKOPASMOWY! LTE NIE MOŻE BYĆ FILAREM POLSKIEGO INTERNETU!!!