Technologie i Firma

Większość z nas nadal korzysta z Flash Playera

przeczytasz w 1 min.

Na swoich komputerach mają go ponad trzy czwarte użytkowników (dokładnie 78,8 proc.).

Flash Player

Kolejni twórcy i wydawcy odchodzą od Flasha, wybierając w sporej części przesiadkę na HTML5. Jest to spowodowane coraz większymi ograniczeniami tej technologii, sporą zasobożernością oraz jej sporymi brakami pod względem bezpieczeństwa. Na Flash Playera skarżą się przede wszystkim użytkownicy. Ale jak sytuacja wygląda w Polsce – czy tutejsi internauci korzystają jeszcze z tego rozwiązania?

Według badania przeprowadzonego przez Gemius w styczniu 2016 roku Polacy wciąż chętnie korzystają z Flash Playera – na swoich komputerach mają go ponad trzy czwarte użytkowników (dokładnie 78,8 proc.). Mało tego – 63 proc. internautów dba o to, by korzystać z jego najnowszej wersji. Nie dziwi to eksperta Gemius, Radosława Gołąba, który tłumaczy:

„Tak duży odsetek użytkowników, którzy aktualizują i używają Flasha nie jest zaskoczeniem. Powód jest jeden i jest on oczywisty – są nim playery na stronach wydawców. Zapotrzebowanie na treści wideo w internecie jest coraz większe i coraz więcej użytkowników deklaruje oglądanie wideo w sieci. W tej chwili większość serwisów internetowych, udostępniających materiały wideo, używa playerów napisanych w technologii Flash. Playery te niejako wymuszają aktualizację w sytuacji, gdy użytkownik posiada starszą wersję Flasha. Sama aktualizacja jest prosta i szybka, więc dla użytkowników nie stanowi żadnego problemu”.

Gemius Flash Player

Z jednej strony jest to więc zupełnie zrozumiałe. Z drugiej jednak, nie na całym świecie sytuacja wygląda tak samo. Ba, większy odsetek użytkowników, którzy mają na swoim komputerze zainstalowanego Flash Playera zanotowano jedynie na Ukrainie. Tam z tego rozwiązania korzysta 86,8 proc. A wy? Dajcie znać w sondzie!

Źródło: Gemius 

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  raffal81
  30
  Jeżeli muszę go mieć bo nie działa mi coś na stronie www, to jaki mam wybór ???
  • avatar
   Konto usunięte
   8
   ''Szoł ap'' też we flashu☹.
   • avatar
    topiq
    2
    Gry typu Settlers Online czy Anno Online są we flashu to jakby nie ma innego wyboru.
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     Najlepsze jest też to że cały problem zaczyna się w momencie gdy ktoś ma słabszego laptopa czy netbooka, wtedy bez Flash playera ani rusz, na HTML 5 zamula wtedy tak strasznie po otwarciu kilku kart że nie da się kompletnie używać przeglądarek.
     • avatar
      rlistek
      1
      Niestety, zeby twitch.tv mi działał pod Vivaldi musiałem flasha doinstalować :/
      • avatar
       daro7557
       0
       Ja spędzam większość dnia przed komputerem i w ogóle nie potrzebuję Adobe Flasha. Do czego się go wykorzystuje?
       • avatar
        Kerebron
        0
        Wywaliłem Flasha pod koniec 2014 (a na nowych urządzeniach już nie instaluję) i wcale mi go nie brakuje. Przy okazji, spora grupa wektorów ataku 0-day została wyeliminowana.
        • avatar
         Aktyzm
         -1
         Flashowi mówię: a kysz!
         • avatar
          daro7557
          -3
          Ja spędzam większość dnia przed komputerem i w ogóle nie potrzebuję Adobe Flasha. Do czego się go wykorzystuje?
          • avatar
           pablo11
           -5
           Ja osobiści nie jesteś świadomy czy mam flash playera, bo instaluje sie on razem z przeglądarką. Przecież nikt tegow inny sposób nie isntaluje. Bo instalka z adobe, ilekroć próbowałem nie daje sie zainstalować. A jak sie da to nie współpracuje ze stroną.
           • avatar
            kitamo
            0
            Nie ma sie co dziwic skor ogry na FB i innych tego typu stronach sa we flashu a masa ludzi gra w nie codziennie pomimo ze ledwo co to zipie.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Na YT flash potrzebny nie jest, ale na masie innych serwisow video juz tak, wiec trzeba miec zainstalowanego.