Systemy operacyjne

Klamka zapadła. Koniec rozwoju Windows 10

przeczytasz w 2 min.

Windows 10 nie będzie otrzymywał już nowych funkcji. Microsoft potwierdził to, o czym mówiono ostatnio coraz głośniej.

Koniec rozwoju Windows 10

Najnowsza wersja Windows 10, nosząca oznaczenie 22H2 jest ostatnią. Microsoft nie wyda kolejnej, a to oznacza, że wciąż najpopularniejszy system tego producenta nie dostanie już żadnej nowej funkcji. Jego rozwój dobiegł końca.

Planowany od pewnego czasu scenariusz rozgrywa się po ponad 7 lat temu od premiery. Windows 10 zadebiutował 29 lipca 2015 r. Czy to odpowiedni moment na odejście od niego? Zdania użytkowników są w tej kwestii mocno podzielone.

Bak nowych funkcji, ale to jeszcze nie definitywny koniec Windows 10

Trzeba wyraźnie zaakcentować, że tego rodzaju decyzja producenta nie oznacza konieczności nagłego porzucania Windows 10. Koniec rozwoju nie jest bowiem tożsamy z końcem wsparcia. Użytkownicy indywidualni mogą w związku z tym nadal oczekiwać wsparcia technicznego oraz aktualizacji bezpieczeństwa. Wsparcie Windows 10 zakończy się 14 października 2025 r. I wtedy wskazana będzie już przesiadka na inny system.

Ile osób korzysta już z Windows 11?

W krótkim komunikacie Microsoft zachęca użytkowników do przejścia na Windows 11. Robi to jednak od dawna, a afektów wciąż nie widać. Rynkowe udziały Windows 11 nie mogą przekroczyć 25 proc. (wśród sprzętów korzystających z Windows) chociaż jego premiera odbyła się 5 października 2021 r.

Złożyło się na to wiele czynników. Windows 10 jest ceniony przez liczne grono użytkowników, a pod adresem Windows 11 od samego początku padało wiele zarzutów. Krytykowano niektóre elementy interfejsu, braki w funkcjonalności, reklamy, a swoje zrobiło też bardzo duże zamieszanie z większymi wymaganiami sprzętowymi. Chodzi głównie o listę obsługiwanych procesorów oraz TPM.

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  8
  "Klamka zapadła. Koniec rozwoju Windows 10"

  "Klamka zapadła. Koniec Windows 10" przyciągnęłoby więcej odbiorców :D
  • avatar
   pAwEx
   4
   Czyli w końcu skończyli go robić.
   • avatar
    MokryN
    2
    I dzięki temu kompletnie fantastyczne komputery stają się dla wielu bezużyteczne, gdyż są "niekompatybilne". Oj, będzie tego elektronicznego śmiecia teraz wszędzie. Oczywiście jest to 100% ekologiczne rozwiązanie, dobrze że MS dba o planetę...
    • avatar
     tomtag
     2
     qwa a niedawno co przeszedłem :(
     • avatar
      Ruffriders1988
      2
      No i dobrze w końcu przestaną go psuć popsutymi aktualizacjami :E
      • avatar
       paankracyki
       1
       Dajcie mi znać jak poprawią wydajność w grach w windows 11. Wtedy może się przesiądę.
       • avatar
        maluszek88
        1
        Dobrze że w7 dalej działa z 16 rdzeniowymi prockami AMD. Jak wyłącza steam to w10 jeszcze pochodzi jak go misrosooft przez jakieś telemetrię nie ubije. Ale wychodzi na to że zmieniamy jeden syf na drugi jesczze gorszy do tego z paskudnym interfejsem. To jakaś masakra. Robili system 8 lat. Miał być ostatni lol. A teraz go opuszczają. A zanim W12 wyjdzie to mina lata. I wcale nie musi być udane jak robione w Indiach przez outsorcing
        • avatar
         krister
         1
         mały miękki nie może się zdecydować po co użytkownikowi system. Zapomnieli, że system służy do pracy i grania.
         Ma mieć czytelny, intuicyjny i konfigurowalny interfejs, mają na nim dobrze działać programy, gry i multimedia. I tyle.
         Nikt nie instaluje windy tylko dla jej oglądania i podziwiania. Debilne eksperymenty z interfejsem, kretyńskie usuwanie funkcjonalności, wypuszczanie chały. Co chwila nowy model sterowników, Windows update co rok inaczej działa. Dorobienie jednej funkcjonalności, albo przywrócenie poprzednio usuniętej odtrąbione jako wielki sukces.
         To jest porażka nie system.
         • avatar
          piomiq
          -2
          Niedorozwinięty system, nie będzie już rozwijany. Aha.
          Tryb ciemny, nie dokończony.
          Zarządzanie oknami przy wielu monitorach leży i kwiczy. Tak, niestety doświadczam tej dolegliwości systemu codzienni pracując na służbowym sprzęcie z podłączonym zewnętrznym monitorem, Masakra jest.
          Na szczęście poprawili to w Windows 11. Niestety tu znów tryb ciemny nie dokończony. Ten system jest wciąż kulawy i nie dopracowany.
          • avatar
           Szaquak
           0
           Koniec wsparcia nie oznacza, że nie będzie zapewnianych łatek na krytyczne luki w systemie.
           Sterowniki zapewne wszystkie z 11 będą pasowały wstecznie, także zasadniczo luz.
           Windows 7 jak długo ju z jest "martwy" dla Microsoftu a ciągle się go używa. To samo było z XP. Ja nie zamierzam się przesiadać, mimo, że spełniam kryteria instalacyjne Windows 11.
           • avatar
            wojtek_pl
            0
            No i w czym problem ? Jest system, działa, nie ma co kombinować. Jakby jeszcze szpiegowani i przymusowe aktualizacje ograniczyli...
            • avatar
             weteran2000
             0
             windows 10 wersja fall creators update będzie w przyszłości optymalizowana dla nowych komputerów przez inną firme to ostatnia wersja dla prywatnych użytkowników dla gier komputerowych w rozdzielczości 4k 1440x1440P dlatego stare systemy windows opłaca się zainstalować w 2023 roku
             • avatar
              weteran2000
              0
              zwiększanie wymagań sprzętowych programowych szpiegowanie użytkowników błędy w aktualizacjach są robione specjalnie żeby ludzie nie chcieli retro komputerów stacjonarnych desktopowych retro monitorów kineskopowych starych laptopów macbook pro 2006 macbook pro 2011 macbook pro m1 starych monitorów TN LCD telefonów komórkowych motorola nokia starych wersji smartfonów iphone3 iphone4 bo sprzedaż skończy się na całym świecie w 2030 roku
              • avatar
               weteran2000
               0
               windows 10 windows 11 będą aktualizowane optymalizowane z rdzeniem linux ubuntu od 2024 roku dlatego starsze wersje windows 10 w 2023 roku mają oryginalny rdzeń firmy microsoft ale ludzie na całym świecie jeszcze windows 8 windows 7 windows vista windows xp mogą używać do 2030 roku z oryginalnym rdzeniem z firmy microsoft ale polska dłużej jeżeli polski naród zechce bo polska zbuduje polski internet państwowy dla polaków wtedy naród polski bezpieczny będzie bo władza państwowa kontrolować będzie internet w polsce wtedy naród rozliczać będzie swoją władze państwową jeżeli złe rzeczy będą działy się w internecie albo z internetem bo swój wróg jest lepszy od obcego wroga