Komputery

Windows XP dłużej – również w 'desktopach'

przeczytasz w 0 min.

Ogromne zainteresowanie mini-latopami Asus Eee PC skłoniło pozostałych producentów do wprowadzenia na rynek kolejnych konkurencyjnych rozwiązań. MSI, Acer, HP, VIA, Dell to producenci, którzy zdecydowali się na wypuszczenie własnych urządzeń. Lista choć długa z pewnością jeszcze się rozszerzy. ¯aden z producentów nie mógł jednak wyobrazić sobie aby z rynku zniknął system Windows XP, który idealnie nadaje się do zarządzania tego typu konstrukcjami. W związku z tym Microsoft, pod presją firm, przedłużył okres sprzedaży licencji na system z zastrzeżeniem, że może on trafić jedynie do mini-laptopów.

Jednak nie tak dawno Asus i MSI ogłosiły, że technologia stosowana w przenośnych komputerach, mogłaby zagościć również w miniaturowych komputerach typu desktop. Warto by tu wspomnieć o Asus Eee Box, który tak jak Eee PC będzie „napędzany” procesorem Atom. W związku z tym okazało się, że konieczne jest wywalczenie zmian w dotychczasowo przyjętej filozofii sprzedaży licencji na Windows XP. Długo nie trzeba było czekać na reakcje Microsoft, który mimo wszystko nadal lubi zarabiać duże ilości „mamony”.


Na trwających w Taipei targach Computex, podana została informacja o rozszerzeniu licencji Windows XP, również na mini-desktopy. Korporacja mimo wszystko daje wyraźnie do zrozumienia, że sprzedaż licencji, która trwać ma do 30 czerwca 2010 roku, wyraźnie zostanie ograniczona do tanich laptopów i zbliżonych do nich Nettopów – czyli niedrogich desktopów. Microsoft bardzo wyraźnie chce rozdzielić pojęcie Nettopów od klasycznych desktopów tak aby nie żadnemu producentowi nawet nie przyszło do głowy „błagać” o możliwość dalszej sprzedaży „normalnych” pecetów z Windows XP.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login