Procesory

Intel ma poważny problem - poprawki bezpieczeństwa obniżają wydajność CPU

przeczytasz w 1 min.

Niezależne testy wydajności jasno pokazują, że procesory Intela gorzej znoszą wpływ poprawek na luki bezpieczeństwa. Wydajność układów średnio spadła o 16%, a w profesjonalnych zastosowaniach różnica może być jeszcze większa.

Ostatnie miesiące nie należą do najłatwiejszych dla firmy Intel, również za sprawą wykrywania coraz to kolejnych luk bezpieczeństwa w procesorach. W ubiegłym roku było głośno o atakach Spectre i Meltdown, a niedawno dołączyły do nich jeszcze ataki Fallout, Zombieload i RIDL. Niestety, wprowadzanie poprawek może mieć znaczący wpływ na wydajność układów.

Serwis Phoronix sprawdził wpływ poprawek bezpieczeństwa dla luk Spectre, Meltdown, Fallout, Zombieload i RIDL na wydajność procesorów Intela (Core i7 6800K, Core i7-8700K i Core i9-7980XE) oraz AMD (Ryzen 2700X i Ryzen Threadripper 2990WX). Testy przeprowadzono w autorskim zestawie testów pod obsługą systemu Linux.

Phoronix - wydajność procesorów Intel i AMD

Zaimplementowanie poprawek przełożyło się na spadki wydajności – w przypadku modeli Intela średnio było to aż 16%, natomiast w modelach AMD zaledwie 3% (pomimo, że w układach nie występują luki). Różnica ta była jeszcze wyższa po wyłączeniu technologii Hyper Threading (zalecanej do wyeliminowania niebezpieczeństwa z luk typu MDS). Zainteresowanych szczegółami odsyłamy do artykułu.

W profesjonalnych zastosowaniach spadek wydajności może być jeszcze bardziej odczuwalny. Quentin Adam z Clever Cloud zauważył, że luki bezpieczeństwa z ostatnich 18 miesięcy przełożyły się na 25% spadku wydajności w przypadku dostawców usług w chmurze.

Widać zatem, że problemy z lukami bezpieczeństwa mogą być poważnym problemem dla Intela. Klienci nie tylko stracą zaufanie do producenta, ale też argument co do wyższej wydajności jego procesorów. Sytuacji na pewno nie ułatwia fakt, iż lada chwila na rynku mają zadebiutować nowe układy AMD Ryzen, które jeszcze bardziej podniosą poprzeczkę konkurencyjności.

Źródło: Phoronix, Twitter @ Quentin ADAM

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  DaviM
  18
  Wydajność Inteli wciąż opada na dno, którego dodatkowo nie widać...
  Niedługo pierwsze Buldożery AMD z 2011 roku przegonią 9 generację Intela z tego roku :).
  • avatar
   leon-san
   7
   > popularnych procesorów Intela (Core i7 6800K, Core i7-8700K

   I na dole cena tego 8700K - średnio 2000 PLN. Taaaa, faktycznie popularne :)
   • avatar
    majster klepka
    4
    Na naszym rynku najpopularniejsze intele to raczej z serii i5. Tak mi się wydaje bo sam kupuję tylko takie intele :)
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     GTX970 po przekroczeniu zajętości VRAM powyżej 3,5GB dostawał sporej czkawki. Zamiast deklarowanych 4GB/256bit miała:
     3,5GB na szynie 224bit
     0,5GB na szynie 32bit
     Różnica w przepustowości kolosalna - fizyki nie przeskoczysz.

     Co prawda można było "czkawki" uniknąć monitorując zajętość VRAM i pilnując poprzez dostosowanie detali/tekstur aby nie przekroczyło progu 3,4GB. Jednak oszustwo zostało oszustwem i nVidia w USA przegrała sprawę o pozew zbiorowy i wypłacała odszkodowania.
     • avatar
      Preston2009
      0
      Ciekawe czy skoczyła sprzedaż Windowsów w wersji Professional tylko po to, aby wyłączyć aktualizacje zaraz po instalacji :D
      • avatar
       DragonRed
       0
       Intel już się skończył.Po prostu mało kto to jeszcze widzi ale dni , miesiące ale już nie lata są policzone.Zobaczymy czy Apple ich wykupi.
       • avatar
        FunkyKoval
        0
        No lata "kozaczenia", pozornych ruchów w technologiach procesorów i złych praktyk sprzedażowych przynoszą "efekty" dla INTEL-a. Niestety, widać dobitnie, że management INTEL-a zaspał, chyba za bardzo oderwali się od rzeczywistości.
        Na dłuższa metę takla sytuacja będzie zła dla nas konsumentów, oby AMD nie wpadło w taką spiralę szaleństwa, że "pojdą spać" i zaczną klientom serwować "odsmażane" procesory, kiedy ze strony INTEL-a nie bedzie konkurencji.
        Z drugiej strony INTEL-owi należy się kara za dojenie klientów i częstowanie przestarzałą technologią za kosmiczne pieniądze, do tego należy dodać, że za te kosmiczne pieniadze zafundowali nam przestój w rozwoju na lata.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         A co z INTEL SPOILER?
         Tego ataku przez Java Script, którym można dowolną przeglądarką przeczytać RAM w tym hasła na kompie ofiary to już nie da się chyba naprawić?

         Pozdrawiam z bezpiecznego AMD
         • avatar
          pablo11
          -1
          Póki co, ilość szkodliwego oprogramowania mogącego atakować komputery po dziurach w procesorze jest tak duża w porównaniu do tych programowych, że proszę bardzo instalujcie łatki, ja będę bezpieczny.
          • avatar
           Kapitan Nocz
           -7
           smutne to jest to, ze mimo tych spadków, Intel nadal jest szybszy od AMD, mam nadzieje że następna generacja Ryzenów i TR w końcu zrówna wydajnością obie firmy.
           • avatar
            kitamo
            -8
            Zeby sie nie okazało że to są tak bardzo autorskie testy jak ten który pokazywał drastyczny spadek wydajnosci GTX970 i zwiastował jego problemy z wydajnoscią której nie było.

            Myślę że Kowalscy mogą spać spokojnie, szczególnie jak przejrzy się kilka innych testów pod linuxem w typowo uzytkowych programach - zero różnicy w wydajnosci.
            • avatar
             marianb
             0
             A ja i tak nie zamierzam instalować żadnych łat bezpieczeństwa więc problem spadku wydajności mnie nie dotyczy.