Internet

YouTube dogadało się z ZAiKSem

przeczytasz w 1 min.

Tym samym umowa z YouTube w istocie powinna budzić niepokój...

Dziennikarską neutralność znów odkładam na bok - ta umowa nie może znaczyć niczego dobrego, a w każdym razie - nie dla przeciętnego internauty.

 

ZAiKS, czyli w mniej znanej formie Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych to organizacja reprezentująca interesy artystów skoncentrowanych wokół rozmaitej formy praw autorskich na terenie Polski. Organizacja ma bardzo słabą opinię, a wszystko ze względu na szereg kontrowersyjnych działań, które dość swobodnie interpretowały rodzime ustawodawstwo. Swego czasu próbowała między innymi uzyskać konieczność wypłacania tantiem za utwory tworzone na licencji Creative Commons, czyli ogólnodostępne, lecz jest to tylko wierzchołek góry lodowej spornych i momentami nieracjonalnych sytuacji.

Tym samym umowa z YouTube w istocie powinna budzić niepokój, ponieważ do grona materiałów zablokowanych przez wielu znanych wydawców (m.in. częste praktyki BMG czy Sony), wkrótce dołączyć może cały szereg blokad stworzonych przez bardzo aktywny ZAiKS.

Samo Google (wydawca serwisu YouTube) zapewnia, że jakość usług nie spadnie i nie zmniejszy się dostęp do rodzimej muzyki. Podkreśla też, że choć umowa została ogłoszona w czwartek, to jednak formalnie obowiązuje już od początku roku, zaś działania ZAiKSu jak na razie nie zostały nigdzie zauważone.

Źródło: Informacja własna

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  SoundsGreat
  0
  Niech się odczepią od jutuba! eMPetrójka w 128 kbit'ach to nie jest piosenka tylko jej wersja demo, praktycznie rzecz biorąc 1/10 piosenki. Odpuścili by sobie takie praktyki. Ktoś kto chce posłuchać lepszej muzyki i tak kupuje album, dba o niego, słucha na jakimś stereo, a nastolatki na jutube słuchają może i muzyki rozrywkowej i wielkich różnić w jakości nie ma, ale na takiej z kolei zarabia się na koncertach, TV, radio...
  • avatar
   Fourth Illusion
   0
   jak zwykle informacja na czasie pare dni temu pisali o tym na gazecie tvn24 i innych portalach informacyjnych no ale tutaj po co
   • avatar
    marcin_kg
    0
    Nie słucham muzyki z Jotuba, bo to profanacja jakości. ZAIKS może sobie blokować i tak niewiele zdziała. Jak ludzie nie będą mogli sobie posłuchać muzyki na YouTube to ściągną ją z torrentów.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     "ZAiKS, czyli w mniej znanej formie Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych to organizacja reprezentująca interesy artystów skoncentrowanych wokół rozmaitej formy praw autorskich na terenie Polski." - to organizacja reprezentujaca tylko wlasne interesy.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Super, tylko tam tych złodziei zabrakło...
      • avatar
       Thorin49
       0
       A niech sobie blokują, ja polskiego szajsu zwanego muzyką nie słucham, a ZAiKS mam głębokim poważaniu.

       • avatar
        entuzjasta789
        0
        jakoś redtube nie ma problemów z ZAiKSem
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         "Dziennikarską neutralność znów odkładam na bok"
         z niczym podobnym do OBIEKTYWIZMU (nie neutralnosci) nigdy sie nie spotkalem w twoich wypocinach. Nie oszukuj sie.
         • avatar
          Michur
          0
          kogo chcą blokować, polskich pseudoartystów? lansowanych przez tvn i polsat, o nie czego my teraz będziemy słuchać? Gdy by nie youtube pewnie o istnieniu połowy z nich nawet byśmy nie wiedzieli
          • avatar
           mati23
           0
           No tak, ZAIKS wszędzie szuka kasy...
           • avatar
            kurzi5
            0
            Pewnie chodzi o VEVO