Internet

Patostreamerzy i nieodpowiedzialni pranksterzy nie są mile widziani na YouTube

przeczytasz w 1 min.

Właściciele serwisu YouTube opublikowali zaktualizowany regulamin dla twórców. Ci, którzy chcą przedstawiać w swoich filmach niebezpieczne i szkodliwe treści ...powinni zmienić platformę, a najlepiej zrezygnować ze swoich planów.

(Szczególnie „popularni” ostatnimi czasy) patostreamerzy, nieodpowiedzialni pranksterzy czy też wreszcie „wyzwaniowcy”. Niestety bardzo łatwo jest znaleźć ich treści w serwisie YouTube, ale to ma się zmienić, dzięki nowemu regulaminowi.

Właściciele platformy wychodzą z założenia, że żarty są w porządku, ale tylko do momentu, w którym nie wywołują stanu zagrożenia u ofiar lub widzów (szczególnie tych najmłodszych). Filmy przedstawiające wyzwania lub inne działania, które mogą zakończyć się poważnymi obrażeniami również nie są mile widziane (przynajmniej tak długo, jak nie mają charakteru edukacyjnego, dokumentalnego, naukowego czy artystycznego). Jak czytamy na zaktualizowanej stronie Pomocy YouTube:

„Wyzwania, które niosą ze sobą widoczne ryzyko śmierci, nie są dozwolone w YouTube. Nie zezwalamy również na publikowanie treści przedstawiających wyzwania stanowiące bezpośrednie ryzyko obrażeń lub uszkodzeń ciała, w których bierze udział dziecko. Niedozwolone są także żarty, które sprawiają, że ich ofiary myślą, że znajdują się w niebezpieczeństwie lub które mogą doprowadzić do rzeczywistych obrażeń. Niebezpieczne lub obraźliwe żarty, które mogą wywoływać u dziecka stan zagrożenia emocjonalnego, również są niedozwolone”.

Poradniki dotyczące konstrukcji bomby, treści przedstawiające zażywanie narkotyków, a także filmy, na których pojawia się prawdziwa lub (realistycznie) inscenizowana przemoc oraz (poza pewnymi wyjątkami) nagość również nie są akceptowalne w serwisie YouTube. Będą one usuwane automatycznie lub po zgłoszeniu...

I choć dzięki takiemu regulaminowi może udać się zminimalizować ilość takich materiałów, na pewno się ich całkowicie nie wyeliminuje. Rodzice, którzy chcą mieć pewność, że ich dzieci nie trafią na „złe treści”, powinni postawić na aplikację YouTube Kids, która jest już dostępna w naszym kraju.

Można też mieć nadzieję, że zaktualizowany regulamin zniechęci do generowania takich treści przynajmniej część twórców. To i tak będzie sukces.

Źródło: YouTube, ABC News, Ars Technica. Ilustracja: mohamed_hassan/Pixabay

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  raffal81
  19
  Najgorsze w tym, że fajny kontent nie ma tyle odwiedzin co patostream, dawno powinni takie kanały kasować, bo YT się zmienia w szambo.
  • avatar
   Agresor
   11
   Zwyczajnie po ludzku popieram, tylko, czy musiała się wydarzyć jakąś tragedia, by coś się zmieniło?
   • avatar
    d0lphwin
    10
    Tempo reakcji YouTube`a na każdego rodzaju patologię, która ma miejsce na ich serwisie, jest porównywalne do prędkości motorówki na wydmie... Jak na ironię sami wspierają wiele negatywnych zachowań, czy to poprzez konstrukcję mechanizmu karty "Na czasie", czy jawne wspieranie dużych sieci partnerskich w absurdalnym uprawianiu copystrike`u.
    • avatar
     Konto usunięte
     9
     Ja byłem świadkiem jak Youtube zmienił się w przeciągu ledwie kilku lat. Kiedyś na jutubie można było znaleźć ciekawe filmy tematyczne, różnego rodzaju. Dzisiaj jak wchodzisz na kartę "na czasie" to widzisz jedynie kruszwile i inne, za przeproszeniem gówna. Do faktycznie wartościowych rzeczy, nawet rozrywkowych, trzeba się dokopać samemu. Chyba po prostu się zestarzałem na tyle, że nie rozumiem filmików przeznaczonych dla młodych.
     • avatar
      noizebeat
      2
      A moim zdaniem jak najbardziej powinni zablokować te wszystkie kanały ala magical, rafonix rafatus itd.

      Rozumiem, że każdy robi co chce ale po co to oglądać i tracić czas na to żeby popatrzeć jak ktoś rzyga czy rzuca butelki przez okno.

      Zablokowanie tego typu contentu byłoby przysługą dla wielu ludzi (tych debili ogląda po kilka tysięcy osób) bo wydaje mi się, że prawie cokolwiek innego to pożyteczniejsza rozrywka.
      • avatar
       Kropeczka
       -2
       Ja przyznam ze wstydem iż weszłam tutaj żeby poznać znaczenie tych dwóch słów z tytułu. Mimo iż angielskim posługuję się częściej niż polskim. :(
       • avatar
        sn00p
        -19
        Świetna polityka! Niedługo nr.1 na youtube pod względem ilości wyświetleń będzie filmik pod tytułem: Jak czesać Barbie żeby nie powyrywać jej za dużo włosów. Facebook też czół się nieśmiertelny a od jakiegoś czasu spada jego popularność w dość szybkim tempie. Konkurencja uwielbia takie newsy.
        • avatar
         Marucins
         0
         Wystarczy zobaczyć "NA CZASIE" tam ponad połowa to dysmózgia i deb*lizm.
         Ale tamto jest OK, bo to nieszkodliwe durnoty...
         • avatar
          SirMichael
          0
          i bardzo dobrze, niech zlikwidują patologię bo to promowanie debilizmu.
          • avatar
           HardCorak
           0
           Są niemile widziani a wiele z nich dalej sobie streamuje. Najlepsze jest to że często są blokowani normalni streamerzy za byle co a patostreamerzy sobie działają jak gdyby nigdy nic. Brawo google.