Ciekawostki

ZAiKS nadal chce opodatkować smartfony i tablety - i mówi dlaczego

przeczytasz w 2 min.

Według ZAiKS dynamiczny rozwój rynku sprawił, że dziś smartfony są dla wielu głównym źródłem muzyki.

muzyka smartfon

Nieco ponad tydzień temu informowaliśmy o planach Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS) dotyczących rozszerzenia tzw. opłaty od czystych nośników na urządzenia mobilne, takie jak smartfony i tablety. Wyniki sondy, w której pytaliśmy was czy jesteście za tym projektem 303 spośród 314 osób odpowiedziało „nie”. Stowarzyszenie nie zamierza jednak rezygnować. Aby udowodnić, że nie jest to taki zły pomysł zorganizowano nawet dla dziennikarzy i twórców konferencję „Opłaty od czystych nośników. Fakty i mity, zmiany w prawie i podział środków”.

„Katalog urządzeń od których pobierane są opłaty od czystych nośników w obecnym kształcie nie zawiera nowoczesnych urządzeń audiowizualnych tj. smartfonów czy tabletów. To sprawia, że producenci i importerzy sprzętu nie płacą opłat na rzecz polskich twórców i ich marża jest odpowiednio wyższa”– podkreślał Krzysztof Lewandowski, dyrektor generalny Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Dlatego też żąda on (wraz z SAWP i ZPAV) zmiany obowiązujących przepisów.

Dodatkowych opłat boją się przede wszystkim użytkownicy. Dyrektor ZPAV zapewnia jednak, że po zmianach przepisów ceny urządzeń wcale nie powinny wzrosnąć. Jako dowód na to przedstawiono dane z innych państw, w których podobne opłaty są już pobierane. 

ZAiKS konferencja

Opłat obawiają się jednak także sami producenci sprzętu. Według organizacji – to jednak oni właśnie swoją polityką prowadzą do tego, że zmiana przepisów jest konieczna. „To twórcy sprawiają, że smartfony są smart. Producent iphone’a umieścił aplikację do odsłuchiwania muzyki przechowywanej na urządzeniu pośród czterech najważniejszych funkcji telefonu. Gdyby nie autorzy, wykonawcy i producenci muzyczni, rynek urządzeń mobilnych w takim kształcie jak dziś nigdy by nie powstał” – mówił Bogusław Pluta z OZZ ZPAV.

ZAiKS tłumaczy tę potrzebę jeszcze jednym czynnikiem. Otóż Polska ma jeden z najniższych w Europie stosunków wysokości zebranych tego typu opłat do liczby ludności. Sytuację tę obrazuje poniższa grafika:

ZAiKS opłaty

Obecnie opłata od czystych nośników obejmuje między innymi płyty CD, odtwarzacze MP3, radia oraz komputerowe dyski twarde. Organizacjom producenci oddać muszą wówczas do 3 proc. od ceny sprzedaży. Przychody te są następnie dzielone pomiędzy twórców, wykonawców oraz producentów fonogramów i wideogramów. W 2013 roku z tytułu opłat od czystych nośników (za lata 2008-2013) podzielono łącznie 9,77 miliona złotych.

Źródło: ZAiKS, MSL Group, i Media Connection

Komentarze

100
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Q'bot
  82
  Lepiej by się wzięli za opodatkowanie krajowych pseudo-twórców, którzy zakwiczą, poskaczą po scenie, dodadzą efekty z samplera i chcą nam to wcisnąć w cenie albumu...
  • avatar
   hex3n
   79
   ZAiKS to najbardziej szemrana instytucja w Polsce. Dostają kasę za darmo, żyją jak pączki w maśle i jeszcze są na tyle bezczelni by wyciągać łapy po więcej...
   • avatar
    Konto usunięte
    42
    Won!
    • avatar
     Franz
     37
     Czyli po wprowadzeniu takich opłat czas będzie zabrać się za piractwo -bo skoro płacę z czyste nośniki twórcom i wykonawcom utworów to mam prawo piracić - przepraszam nie piracić, ale legalnie pobierać różne treści skoro zapłaciłem.
     Bo ja do tej pory płaciłem opłaty do ZAIKSu zawarte w cenie tych nośników (płyt DVD, MP3, dyski twarde, itd.) a do tej pory 100% zawartości to leglnie kupione utwory lub moje prywatne zdjęcia i filmy.
     • avatar
      Konto usunięte
      31
      A co, jeśli słucham muzyki, która w ogóle nie jest w Polsce dostępna? Której Zaiks pewnie na oczy i na uszy nigdy nie widział? Przecież to jest szczyt kuriozum, żeby tworzyć takie śmieszne, oderwane od rzeczywistości podatki! Powinni się wstydzić w ogóle zabierać głos w tej sprawie w dobie takiej biedy jaka trawi nasze społeczeństwo. Nigdy nie kupiłem żadnego albumu w Polskim sklepie i nie kupię, bo słucham muzyki z całkiem innej części świata, i jedynym sposobem na jej pozyskanie jest pobranie jej z neta lub zamówienie ze sklepów internetowych za nieziemskie kwoty.
      • avatar
       bendyz
       25
       Ja to bym jeszcze mydło w płynie opodatkował bo lubię śpiewać pod prysznicem, a skoro śpiewam to i słucham, a licencji nie mam :
       • avatar
        Konto usunięte
        23
        Ja mogę, wręcz chce zrezygnować ze słuchania polskich wykonawców, ale nie chcę płacić żadnych parapodatków. W pracy mnie mordują rmfem, tego polskiego g*** nie da się słuchać :( Ja mam im jeszcze płacić ?? za co?
        • avatar
         BariGT
         19
         Od nośników płacony jest podatek ale i tak nie wolno niczego pirackiego na nich nagrywać. Biznes stulecia.
         • avatar
          quasar
          19
          Czekaj, czekaj to po co ja place za premium deezera, jak ZAiKS i tak mnie uważa za pirata? Mam kilka pomysłów co jeszcze może opodatkować ZAiKS:
          - słuchawki: w końcu mamy możliwość słuchania NIELEGALNEJ muzyki
          - głośniki: patrz wyżej
          - instrumenty: olaboga jak ktoś zagra coś znanego?
          - podatek od muzyków: w końcu niektórzy posiadają umiejętności grania/śpiewania, jak taki jeden z drugim zacznie śpiewać albo sobie grać w domu, przerąbane

          A tak już całkiem serio, zamiast się zastanawiać co jeszcze opodatkować, mogli by pomyśleć jak ludziom ułatwić dostęp do legalnych utworów. Piractwo istnieje nie tylko z powodu tego, że ludzie nie maja pieniędzy, ale głównie dlatego, że jest po prostu łatwiejsze.
          • avatar
           Konto usunięte
           18
           Elektronika jest u nas droższa niż w Niemczech a zarabiamy mniej...
           Teraz karzą nam jeszcze bezpodstawnie dopłacić bo tak.
           Jakbyśmy mieli najniższe ceny w EU to by można było się jeszcze kłócić, a tak uważam to za całkowicie bezpodstawne.
           • avatar
            michael85
            17
            ZAiKS niech odda zaległe podatki. Nie płacąc ich okrada nas wszystkich. Jaka jest metoda zlodzieja? Krzyczeć: "łapcie złodzieja".
            • avatar
             Konto usunięte
             15
             "Gdyby nie autorzy, wykonawcy i producenci muzyczni, rynek urządzeń mobilnych w takim kształcie jak dziś nigdy by nie powstał” 
             Tak przecież gdyby nie muzyka smartphony nigdy by nie powstały.
             I ,"Przychody te są następnie dzielone pomiędzy twórców, wykonawców oraz producentów..." tak juz to widze jak dzielą te pieniądze między tysiące wykonawców i producentów, bardzo śmieszne. Chyba dzielone między pracownikami tego ZAiKS.


             • avatar
              Konto usunięte
              15
              Przeciętna pensja w ZAIKS to ponad 10 tys.
              Ostatnio nie wypłacili twórcom łącznie 9 mln zł, bo ci nie dostarczyli pięciolinii (nieważne, że mużykę robisz na komputerze, pięciolinia musi być :D).

              Myślę, że należy im się ta kasa, oni tam mają niezły kabaret :D

              • avatar
               korki45
               15
               99,999% polskich utworów i filmów to totalny chłam! Więc dlaczego mam płacić podatek dla tych pasożytów, skoro nie słucham ich muzyki? Wszystkie utwory które mam na telefonie pochodzą z legalnego źródła jakim jest iTunes! Poza tym dostają już haracz między innymi z penów, płyt itd. (który płacimy za każdym razem kupując czysty nośnik!). Wiem jedno, jak ta ustawa przejdzie nie kupie w Polsce "Żadnego SMARTFONA", na całe szczęście mamy otwarte granice i nie musimy kupować sprzętu w tym chorym kraju. Niech spieprzają pasożyty :)
               • avatar
                CentPL
                13
                Zaraz zaraz. Nie słucham muzyki innej niż niezależnej. Jeżeli już słucham jakiej komercyjnej muzyki to kupuje single, płyty się nie opłaca aby mieć jeden kawałek, chyba, że naprawdę fajna jest płyta. Na dodatek nie słucham muzyki Polskiej - Niestety.
                za przeproszeniem. Wszystkim się w głowie po*ierdoliło? Ciągle w telewizji pie*dolą o jakiś swobodach demokratycznych, demokracji, państwach demokratycznych. Czy je*ana demokracja jest warunkiem aby istniało państwo prawa?
                Czemu jakaś organizacja chce narzucić mi to abym płacił za coś czego nie posiadam. Za co bym nie chciał płacić. Skoro to się tym szanowym "Artystą" nie podoba to niech przestaną tworzyć - nikt nie będzie ich okradać!

                To mi się kojarzy jedynie tak. Swobody demokratyczne - swobody proletariatu w ZSRR. Demokracja - Socializm. I tylko w mediach propaganda jak w ZSRR "Wszystko co nie jest demokratyczne jest złe, wolny rynek i wyzysk." Błagam! w ZSRR ludziom się wmawiało, że "poza granicami kochanej matuszki rosji biedna klasa robotnicza jest wyzyskiwana i bitwa przez złych burżujów i jak to zdziczali kapitaliści cieszą się krzywdą proletariatu.

                Generał Patton miał racje. Niszcząc Hitlera pozbyto się jednego drania, aby zrobić miejsce drugiemu, gorszemu. Na dodatek otworzyć drogę dla ciemnoty socjalistycznej.

                Nic tylko się śmiać z ZAiKSU, Trzeba liczyć na to, że zmieni się epoka. A to już niedługo.

                Tym czasem polecam książkę Sergiusza Piaseckiego "Zapiski oficera armii czerwonej" Bardzo fajna satyra. Jak komuś wpadnie w ręce to polecam.
                • avatar
                 PosangelHalias
                 12
                 Jak nagrywam film smartfonem to już jestem Twórcą to muszę się zgłosić do tych pajaców po moja kasę :]
                 • avatar
                  Balrogos
                  11
                  Tak hajs za darmo, a serwerowania tez placi taki podatek 10k dyskow za 1 zamachem i 3 procent z tego to masa hajsu.
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   10
                   Powiem to bardzo delikatnie - WYPIER****Ć :]

                   Przecież ja nawet nie słucham rodzimych wykonawców, wiec z jakiej paki mam im płacić?
                   • avatar
                    RafiXll
                    10
                    ZAIKS KIJ CI W RYJ BURA SUKO - NIKT TU WAS NIE LUBI ZDYCHAJCIE JEB**E PASOŻYDY
                    • avatar
                     Konto usunięte
                     7
                     hahahaha niech opodatkują jeszcze powietrze. a tak poza tym to niech się jebną w czoło z tak głupimi i niedorzecznymi pomysłami
                     • avatar
                      Konto usunięte
                      7
                      Złamasy, okradają zarówno artystów jak i słuchaczy. Dobry artysta radzi sobie bez nich bo ludzie kupią jego płyty, pójdą na koncert. Marny popisowicz estradowy grający z playbacku musi żyć z promocji. Gdyby dobrzy artyści powiedzieli w końcu dość tego i zrobili własną platformę sprzedaży bez tych podateczków dla tej marnej instytucji zdechła by śmiercią naturalna. W końcu ze średnia pensja na poziomie 10 tys ile może taki pasożyt żyć?

                      Jako żywo przypomina to uliczny bandytyzm - nie korzystasz to i tak płac. to coś jak ściąganie haraczu - popilnować auteczka?
                      • avatar
                       Akachi
                       7
                       Proponuję jeszcze podatek od słuchu. W końcu jeśli przypadkowo usłyszymy jak ktoś gra muzykę to też będzie piractwo, bo zapisy licencyjne na rozpowszechnianie nie pozwalają.

                       Osoby głuchonieme nie zostałyby zwolnione, gdyż mogłyby na przykład podstępnie czytać nuty albo tekst piosenki. Głuchonieme i niewidome też, w końcu na pewno powstałoby podziemie handlujące zapisami w języku Braille'a
                       • avatar
                        Marucins
                        6
                        "Ceny nie powinny wzrosnąć."

                        Ten to przynajmniej wywołuje jakaś niepewność. Tusk kłamał wprost o obniżce VATu!

                        Jeden i drugi myśli nie o naszym interesie a o swoim!
                        Tak o swoim bo twórcy ch*j z tego maja!!

                        Pamiętny Z. Holdys - A najlepiej to siedzieć na tyłku po nagraniu 1 piosenki i chapac podatek za każda formę w jakiej można odtworzyć dane nagranie!

                        • avatar
                         Konto usunięte
                         6
                         Potem sie dziwic ze sa bez talecia skoro i tak im beda placic za nie wazne co zrobia. To jak z nasza reprezentacja pilki noznej, nic nie umieja ale i tak maja placone wiec po co maja sie wysilac.
                         • avatar
                          alkold
                          5
                          opodatkujcie religię
                          • avatar
                           Konto usunięte
                           5
                           Tego samego dnia, kiedy ZAiKS zabrał się za „obalanie mitów”, media podały dane dotyczące zarobków jego pracowników za ubiegły rok. Przeciętna pensja za pracę dla organizacji jest równa 10330 złotych. Na wynagrodzenia dla 466 etatów organizacja przeznaczyła prawie 60 milionów, ale ponieważ w kasie organizacji wciąż nie było widać dna, kupiła Pałac w Janowicach (małopolskie, powiat tarnowski) za 4,6 miliona złotych. Ma tam powstać Centrum Pracy Twórczej, nad którego rozwojem i promocją pracować będzie 10-osobowy zespół.
                           • avatar
                            Konto usunięte
                            5
                            Jak złodziejom z ZAiKSu tak źle w Polsce to niech się wyniosą do Francji, gdzie (jak widać na zaprezentowanych slajdach) złodziejskie instytucje mają totalny raj, okradając obywateli z ciężko zarobionych pieniędzy.

                            Jeśli MY zwykli obywatele nie zbierzemy się do kupy i nie zaczniemy walczyć z tym złodziejstwem to za kilkanaście lat będziemy musieli oddawać połowę naszej pensji dla pseudo instytucji takich jak ZAiKS.

                            A prawda jest taka, że instytucje takie jak ZAiKS to przykrywka wytwórni fonograficznych do wyciągania jeszcze większej kasy od ludzi. Bo jaki procent z tych pseudo podatków dostają sami artyści?
                            • avatar
                             Konto usunięte
                             5
                             Zaiks Sraiks , kupie z chin bez homologacji i moga mi skoczyc ....
                             • avatar
                              Konto usunięte
                              3
                              Mi się podoba :D. Opodatkowanie smartów i tabletów gdzie mogą być pirackie treści oznacza ciche pozwolenie na piracenie. A jak było z prostytucją? Chcieli opodatkować "usługi", ale tym samym dali by ciche pozwolenie na działalność prostytutek.
                              • avatar
                               _Red_
                               3
                               szkoda tylko, ze zlodziejom dalej nie wystarcza to co maja w pensyjkach po 10000 dla kazdego nawet najnizszego pracownika i palace za 4,5 banki... tylko jakos nie zapytaja siebie- dlaczego tworcy tych pieniedzy nie dostali. i wyjasniam- celowo pisze zlodzieje. kazdy kto sprzeniewierza celowe srodki jakie pozyskal jest zlodziejem. gdyby kowalski dostal dotacje na zakup sprzetu do firmy i kupil sobie cos niezwiazanego z dzialalnoscia to by mu pieniadze odebrano i kary naliczono. mam nadzieje, ze spoleczenstwo i samo tworcy sie obudza pewnego dnia i kopna ich mocno w dupy tak ze w locie z glodu zdechna. bo tylko na to zasluguja ci zlodzieje.
                               • avatar
                                Konto usunięte
                                3
                                Niech wrzucą muzykę w sieć i pod spodem numer konta i zobaczą czy ktoś lubi ich muzykę. Jak tak to z pewnością zarobią. Utrzymają się Ci dobrzy a ci beznadziejni pójdą do normalnej pracy. Powini popatrzeć na diacopolo. Jakoś tam ludzie ciągle dają koncerty i potrafią też mieć inna normalną pracę.
                                • avatar
                                 Mavis
                                 3
                                 ''Dyrektor ZPAV zapewnia jednak, że po zmianach przepisów ceny urządzeń wcale nie POWINNY wzrosnąć,, za malo im jeszcze piniazkow....
                                 • avatar
                                  Kiciulek
                                  3
                                  ZAX nie mówi jak jest! Po prostu chcą więcej pieniędzy na swoje ciepłe posadki w biurach!
                                  • avatar
                                   Konto usunięte
                                   3
                                   Niech opodakują jeszcze toalety bo nieraz coś, ala dubstep z nich słuchać :D
                                   • avatar
                                    kruk200
                                    3
                                    Jak mechanik źle wykonuje swoją prace to jakoś nie dokładają podatku na biednych i poszkodowanych mechaników do paliwa.

                                    Tak samo powinno być z "artystami" robią gówno którego nikt nie słucha i nie kupuje to niech żre suchy chleb i wodę albo zmieni branże...
                                    • avatar
                                     hink1
                                     3
                                     "Dyrektor ZPAV zapewnia jednak, że po zmianach przepisów ceny urządzeń wcale nie powinny wzrosnąć." ta jasne, a niby skad wezma kase na podatek jak nie dolicza go do ceny? Przeciez producent sprzetu bedzie mial ich i ten podatek w "powazaniu". Kolejni chca sie poprostu nachapac za free.
                                     Mowiac w skrocie zlomiarz zweszyl puszke xD
                                     • avatar
                                      jkbrenna
                                      2
                                      a czy spaktobiercy Mozart-a, cos od nich dostana...

                                      caly system patentow i praw autorskich jest do przymusowej reformacji ( tak jak to z KK, w XV wieku bylo ) gotowy...im szybciej sie to zrobi, tym lepiej dla konsumatorow...moze Unia sie inicjatywa wykaze, tak jak to z taryfami Roamning zrobiono)
                                      • avatar
                                       PIRAT_PL
                                       2
                                       To całe opodatkowanie to pewnie tylko po to aby i oni mieli jakiś hajs ze sprzętu, żal im dupy ściska że producenci swoje zarabiają a im przelatuje koło nosa. Oby to opodatkowanie nigdy nie przeszło bo pewnie jak to wejdzie to i też ceny sprzętu na 100% pójdą w górę.
                                       • avatar
                                        PL_SBX
                                        2
                                        Niech oni lepiej sobie mózgi kupią. Wszystko by opodatkowali byle hajs się zgadzał.
                                        • avatar
                                         pawluto
                                         2
                                         Zaiks powinien być zlikwidowany !
                                         To nieuczciwa organizacja ściągająca haracz od Polaków !
                                         Może Zaiks mi wytłumaczy dlaczego kupując czystą płytę dvd płacę im haracz ???
                                         Nagrałem na nią moje zdjęcia z aparatu cyfrowego - jeśli chcą być uczciwi to ja powinienem mieć zwrot haraczu bo użyłem płytę w legalny sposób !!!
                                         To samo pendrive - trzymam tam foty i dokumenty a nie pirackie filmy czy muzyke...też powinienem mieć zwrot podatku od nich !!!
                                         Ostatnio wyszła afera bo Zaiks kupił sobie pałac za kilka miolionów złotych !!!
                                         Jak widać robią nas w jajo - oni i cały rząd donalda T. !
                                         • avatar
                                          Nalovp
                                          1
                                          Myślicie że taki podatek wystarczy zapłacić tylko raz?
                                          Przecież ci co kupują jakieś tanie koreańskie smartfony i tablety,bardzo często będą wymieniać sprzęt.
                                          • avatar
                                           kerry_sd
                                           1
                                           "Dyrektor ZPAV zapewnia jednak, że po zmianach przepisów ceny urządzeń wcale nie powinny wzrosnąć"

                                           Wcale a wcale...
                                           • avatar
                                            Konto usunięte
                                            1
                                            Taa opodatkować wszystko najlepiej :x
                                            • avatar
                                             jkbrenna
                                             1
                                             my szczekamy, a oni i tak podatek dolaza...mamy pelno utajonych podatkow, reklama to tez podatek, ktos musi za to zaplacic...40 lat temu zaczeto w Unii z 12 % Vatem i jakos to wystarczalo, teraz mamy srednio 23 % i nie wystarcza...w pewnych krajach unijnych od 40 lat sie tabele podatkowe nie koryguje, bo to darmozjadom bardzo odpowiada...
                                             • avatar
                                              Konto usunięte
                                              0
                                              Proponuje zamordować dzieci pracownikom ZAiKS'u to może zajmą się czymś innym... I tym razem mówie serio... W koncu mamy 7mld ludzi na świecie...
                                              • avatar
                                               wdowa94
                                               -5
                                               Znów to samo? Nie macie innego gówna, żeby tu nim rzucać?
                                               • avatar
                                                rak474
                                                0
                                                Coś czuję wzrost podatku VAT do 50%.
                                                • avatar
                                                 Konto usunięte
                                                 0
                                                 POjebało !
                                                 • avatar
                                                  Qpers
                                                  0
                                                  Jak tylko wprowadzą ten podatek, będę czuł się zobowiązany wręcz (i usprawiedliwiony) by kopiować na dysk/płyty/telefony muzykę, ile tylko wlezie, skoro już to wliczono w cenę! :) Do tej pory tego nie robiłem, ale skoro już na siłę każą mi za to płacić, to pora korzystać.
                                                  • avatar
                                                   Hakuren
                                                   0
                                                   U nas tylko realny-socjalizm ZAiKS-u, ale Francja to już dawno republika maoistyczna. I to nie tylko w tej kwestii. Wierzcie na słowo, w Europie nie ma większych lewusów urzedowych niż żabojady. Czas się tam zatrzymał circa 1950. Omijać szerokim łukiem.

                                                   Jak dla mnie, mam to gdzieś. Wspieram polskich artystów tak mocno, że nawet nie mam żadnych kontaktów z ich "tfuuurczością". A ZAiKS omijam nie kupując muzyki w Polsce.

                                                   Rozumowanie ZAiKS przejęte żywcem z "Das Kapital". Tylko skończony debil może myśleć, że zwiększony ucisk podatkowy przynosi większe korzyści dla uciskającego.
                                                   • avatar
                                                    Konto usunięte
                                                    0
                                                    Mówią i obiecują, że nie będziemy bulić. Nawet jeśli to wciąż jestem na nie. Damy in trochę swobody to tak czy siak wyruchają nasze portfele. Wymyślaą inny przepis lub ten zmienią. Szukają problemu tam, gdzie go nie ma. Co z tego, że w innych krajach tak jest? W innych krajach nie ma takiego gówna jak ZUS ani tak chytrych i zidiociałych polityków.
                                                    • avatar
                                                     Konto usunięte
                                                     0
                                                     "Brawo" dla Zaiksu. widać darmozjady mają coraz więcej pomysłow na ściąganie haraczu. w moim odczuciu jest to zwykłe złodziejstwo.
                                                     Bo w końcu ile razy można pobierać haracz od tych samych utworów? raz od nabytej płyty CD, drugi raz od dysku twardego w kompie na który mam prawo zrzucić kopię CD, trzeci raz od karty SD do zapamiętania wygodniejszej kopii utwordu, czwarty raz od smartfona na którym coś posłucham z tej karty SD od przypadku do przypadku, piąty raz od playera mp3/mp4. czemu nie opodatkować telewizora za sekunde wyświetlania każdego piksela? grosz od piksela to chyba niedrogi.
                                                     mam nadzieję że ci "geniusze" w końcu odpłyną w siną dal, ale to jest możliwe dopiero po wprowadzeniu okręgów jednomandatowych. dopiero wtedy możemy od polityków wymagać pozostałych rzeczy. dlatego zacznijcie wreszcie na wybory chodzić, zamiast narzekać że zaiks posługuje się chorym prawem aby zarabiać za nic nierobienie.
                                                     • avatar
                                                      Konto usunięte
                                                      0
                                                      ZAIKS to zwykła czerwona k*rwa bez szkoły. Niech se bronią artystów, ale za swoje (na drodze sądowej). Ciekawe kto tym razem dostanie zegarek. Ale tak to jest, jak mniej niż połowa wie co to sejm... Niedługo podatek na sranie wprowadzą. Rok 2015, rok wyborów, rok który pokaże czy Polacy nadal są .....