• benchmark.pl
 • Nintendo
 • Zmarł Satoru Iwata - prezes Nintendo i jedna z największych osobowości branży gier
Gry

Zmarł Satoru Iwata - prezes Nintendo i jedna z największych osobowości branży gier

przeczytasz w 1 min.

Niezwykle smutne informacje napłynęły do nas z Japonii.

Satoru Iwata

Niezwykle smutne informacje napłynęły do nas z Japonii. Nintendo wydało krótki komunikat, w którym poinformowało, iż zmarł Satoru Iwata - prezez firmy i jedna z największych osobowości branży gier.

Swoją karierę rozpoczął w roku 1983, w ekipie HAL Laboratory. Do Nintendo trafił natomiast w roku 2000, gdzie jego talent został dostrzeżony na tyle szybko, że już dwa lata później został mianowany na stanowisko prezesa - pierwszego, który nie pochodził z rodziny Yamauchi.

Przez wszystkie lata przyczynił się do wielu sukcesów japońskiego producenta i cały czas uchodził za osobę, która na pierwszym miejscu zawsze stawia dobro firmy. Cały czas w głowie rodziły się nowe pomysły, na których realizację nie pozwoliły jednak kłopoty zdrowotne.

Satoru Iwata zmagał się z nowotworem dróg żółciowych. Z tego też powodu odpuścić musiał zeszłoroczną odsłonę targów E3 i wkrótce po nich przeszedł operację. Jeszcze nie tak dawno zapewniał, iż z jego zdrowiem jest dobrze, ale niestety rzeczywistość okazała się inna.

„Na mojej wizytówce przeczytacie, że jestem prezesem firmy. W świadomości jestem jednak deweloperem, a w sercu zawsze graczem." - Satoru Iwata podczas GDC 2005

Stery nad Nintendo przejmie tymczasowo Shigeru Miyamoto. Za jakiś czas poznamy natomiast nazwisko nowego prezesa.

Źródło: kotaku

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  SzybkiSasza
  8
  Wielka szkoda, facet zdziałał niesamowicie dużo dla branży gier i w szczególności - samego Nintendo...

  Dla każdego użytkownika konsol od wielkiego N kojarzył się raczej z dobrym wujkiem niż wielkim prezesem. Pojawiał się m.in jako wirtualne Mii przynoszące dobre wieści w ramach update-ów. Zawsze podkreślał, że przede wszystkim jest developerem, dopiero w następnej kolejności - CEO.

  Mam nadzieję, że Shigeru będzie jego godnym następcą (jeśli zostanie na tym stanowisku). Ma ogromne doświadczenie w branży, ale... Czy będzie potrafił traktować N z tak wielkim zaangażowaniem i niejako miłością jak Satoru?
  • avatar
   Konto usunięte
   6
   RIP
   • avatar
    DrathVader
    5
    :(
    • avatar
     kontrolerxbox
     3
     Satoru why ?!?
     • avatar
      Stawskiszef
      2
      Prawdopodobnie dzięki niemu miałem najlepsze dzieciństwo,szkoda.
      • avatar
       StartX_pl
       1
       56 lat - tak właśnie działają korporacje. Dla nas fajne zabawki produkują, ale to w dalszym ciągu korporacja, która wyciska swoich pracowników do granic możliwości.
       • avatar
        toniek-94
        1
        Szkoda faceta i w tak młodym jeszcze wieku odszedł :(
        • avatar
         Konto usunięte
         -2
         Stanął właśnie przed Bogiem i zostanie rozliczony z tego co dobrego zrobił w życiu!!! Nie będzie się liczyć ile zarobił pieniędzy dla Nintendo!!! Mam nadzieje że Pan Bóg będzie dla niego łaskawy i wybaczy mu tą pogoń za pieniądzem!!!
         Pamiętajmy o tym że w tym świecie nie żyjemy wiecznie i dopiero po śmierci, będziemy się mogli cieszyć wiecznością w niebie! Młodzi ludzie często o tym nie pamiętają a powinni, ponieważ, młodość przemija, bo tak został zaplanowany świat przez Pana Boga!!!