Ciekawostki

Życie w roku 2025 - co się zmieni?

przeczytasz w 2 min.

Jak zmieni się świat w ciągu najbliższej dekady? Jak będą wyglądały nasze relacje i praca? Czy będziemy zdrowsi i szczęśliwsi?

Technologie komputerowe, a przede wszystkim mobilne, rozwijają się obecnie szybko, jak nigdy dotąd. Różnego rodzaju gadżety towarzyszą nam na każdym kroku, a ich obecność (lub nie) ma coraz większy wpływ na nasze życie i otaczający nas świat. Trudno wyobrazić sobie dzisiaj tydzień bez smartfona – to on nas budzi, pozwala nam utrzymywać kontakty biznesowe i ze znajomymi oraz pełni funkcję organizera. Tymczasem jesteśmy coraz bliżej nadejścia ery inteligentnych gadżetów, technologii ubieralnej oraz wszechobecnego Internetu Rzeczy. Firma Gemalto przeprowadziła badanie, w którym 1200 respondentów przedstawiło swoje oczekiwania względem następnej dekady. Jak zmieni się świat i co tutaj zastaniemy w roku 2025?

Smartfon częścią człowieka

Obecnie widok człowieka ze smartfonem w rękach nie dziwi nikogo – to właściwie jedna z najbardziej powszechnych sytuacji, w jakiej możemy drugą osobę zobaczyć. Być może jednak w przyszłości smartfon będzie spokojnie spoczywał w kieszeni. Przestanie być potrzebny? Wręcz przeciwnie – stanie się sercem większego układu, niemal częścią każdego z nas. Będzie przesyłał informacje na pozostałe gadżety – okulary rzeczywistości rozszerzonej, smartwatche i inne tego typu urządzenia. Ankietowani badania „Connected Living 2025” nie twierdzą jednak, by w ciągu najbliższej dekady miał powstać sprawnie działający interfejs bezpośrednio łączący mózg z komputerem, dzięki któremu sterowanie całą elektroniką odbywało się poprzez myśli. Niemniej nowych technologii nie zabraknie.

2025 mobile

Ludzie będą zdrowsi

Dzięki nowoczesnym technologiom ludzie będą zdrowsi. Duży wpływ może mieć na to szybka diagnoza i monitorowanie na bieżąco niektórych parametrów, takich jak tętno czy ciśnienie (to mamy już dzisiaj), ale też poziom cukru (nad tym prace już trwają). Najwięcej na rozwoju technologii zyskają pacjenci wymagający wstawiania protez (dzięki drukowi 3D) oraz ...nasze jamy ustne. Połowa ankietowanych twierdzi, że do 2025 roku spopularyzują się inteligentne szczoteczki do zębów, które umożliwią dokładniejsze ich mycie, a w przypadku wykrycia ubytków lub próchnicy zawiadomią dentystę.

2025 zdrowie

Praca? Zakupy? Planowanie? Od tego są asystenci

Wirtualni asystenci oparci na sztucznej inteligencji będą za 9 lat towarzyszyć nam w wielu sytuacjach. To oni umówią nas na spotkanie, utworzą szczegółowy plan dnia na podstawie zawodowych i osobistych zobowiązań czy też zrobią zakupy uwzględniając na przykład braki w lodówce. Prawie połowa ankietowanych stwierdziła, że tego typu technologia pomoże nam w przyszłości zarządzać planem dnia i uporządkować życie towarzyskie oraz zawodowe. W pracy zresztą również możemy doczekać się sporych zmian:

2025 praca

Inteligentne miasto roku 2025

To oczywiście jeszcze nie wszystko, co może zmienić się w ciągu najbliższej dekady. Ankietowani twierdzą, że monety mogą zostać do tego czasu całkowicie wyeliminowane, a inteligentne toalety przeanalizują zawartość naszych odchodów, by jak najszybciej powiadomić nas o zagrażającej chorobie. Niezwykle mocno może także ewoluować transport – samochody autonomiczne będą stawały w najbliższych latach normą, a transport publiczny będzie bardziej inteligentny i lepiej przystosowany do naszych wymogów.

2025 transport

A jak wy wyobrażacie sobie życie w roku 2025?

Źródło: Gemalto, inf. własna. Grafiki w tekście: Gemalto

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  16
  A mi się wydaje, że zmieni się... niewiele. Powstanie kilka nowych technologii i gadżetów, ale dalej ludzie będą ludźmi, a politycy dalej będą robić z siebie debili.
  • avatar
   Nullmaruzero
   10
   Ibisz wygra Junior Eurowizję :)
   A tak na serio, nauka spowolni przez konflikty społecznie i polityczne. Zbyt wiele osób chce się za szybko nachapać kosztem zbyt wielu ludzi.
   • avatar
    Konto usunięte
    7
    Przy obecnych trendach? Low end GPU za 5k Euro.
    • avatar
     Konto usunięte
     4
     A co tam 2025. To nawet 10 lat nie trzeba czekać! Ja to chciałbym wiedzieć co będzie w 2100!!! Czy USA nadal będą ''globalnym POlicjantem''? A może Islam będzie panował nad światem? Czy naukowcy stworzą pigułkę nieśmiertelności? Czy będa leki na wszystkie choroby świata? Czy nawiążemy kontakt z kosmitami? Czy kosmici nas zaatakują i zniewolą? Czy podróże w czasie będą możliwe? Czy będą możliwe międzygalaktyczne podróże tunelami czasaprzestrzennymi?
     To są pytania na które chcę znać odpowiedzi!!!
     • avatar
      BluePandoraBox
      2
      oczekuję że pogoń za rdzeniami i zegarami się zakończy i wreszcie zacznie być optymalizowane oprogramowanie
      nośników o pojemności 100-500TB które zastąpią obecne HDD
      BATERII o większej pojemności dostępnych dla każdego ustrojstwa, mówią o tym od 30 lat i zmienia się bardzo w niewielkim stopniu
      oczekuję też że świadomość konsumentów na tyle wzrośnie że powiedzą basta korporacjom i ich szpiegowaniu każdego kroku użytkownika

      na nośniki jakieś szanse są, reszta ... w marzeniach :P
      • avatar
       Radical
       2
       W 2025 nikt nie przeczyta tego artykułu bo będziemy mówić po arabsku.
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        Pieniądze są zbyt płynnym środkiem płatności, nie płacimy przecież tylko nimi w sklepach ale i innym ludziom do ręki. Od 2000 lat i sporo wcześniej monety były głównym środkiem płatności, żaden okres w historii człowieka tego nie zmienił, a tym bardziej nie zmieni tego jedna dekada.
        • avatar
         jeomax.co.uk
         -3
         Ja mam nadzieje, ze w 2025 wreszcie przestaniecie nazywac SSD-ki "dyskami", a to za sprawa integracji pamieci flash w RAMie, czy nawet powstania kolejnych generacji urzadzen, ktorych nazywanie tak byloby bezsensem zauwazanym nawet przez maluchy w przedszkolu :)
         • avatar
          baca130
          0
          A czemu nic nie napisaliście o Tensor Processing Unit (TPU)? Procesor stworzony przez Google wspierający sztuczną inteligencję zademonstrowany na Google I/O. Jak dlamnie jest to duży krok w dziedzinie AI i warto o nim wspomnieć, zwłaszcza że takie procesory wspierały wcześniej omawiany AlphaGo.
          • avatar
           sjozwiuk
           0
           Nie będzie niczego.
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            W 2025. Inwazja Islamska nabierze pełnego pędu. Rządy wykorzystają ów inwazję by zmniejszyć jeszcze bardziej prawa człowieka natomiast zwiększyć pole manewru dla elit rządzących. Wewnątrz multikulturowych krajów będzie coraz więcej rozrób, zamachów i nienawiści do kultur w tym kraju zamieszkujących. Kultury zaczną między sobą walczyć ze względu na powstające aktywne ugrupowania, ale nie tylko nacjonalistyczne, a nazistowskie - tworzone przez natywnych mieszkańców danego kraju. Rządy wykorzystają ów fakt do wprowadzenia zmian mających na celu zlikwidowania państw w takim rozumieniu, w jakim teraz je pamiętamy. Do 2050 możemy spodziewać się stabilizacji oraz utworzenia kilku super unii. Unia USA, Unia Europejska, Unia Azjatycka. Już do 2025 możemy spodziewać się aktywnej roli USA w działaniu przeciwko Korei PŁN. Ma to na celu rozszerzyć władzę elit oraz pozbyć się niesfornego pionka. (W tej chwili Donal Trump już "Wyraża swoje zaniepokojenie i aktywne uczestnictwo w ów działaniach"). Proszę zerknąć na ten film. https://youtu.be/_WX3_X7ZkiU . Napięcie polityczne w krajach Unii europejskiej wzrośnie do tego poziomu, że wystąpi wojna domowa i przerysowanie granic, a raczej zatarcie granic w imię super unii.
            • avatar
             Mcvillain
             0
             Osobiście czekam na samochody które same się prowadzą, i pc na tyle wydajne by można było grać w 4k na 3 monitorach.
             A resztę niech sobie wsadzą, smartfona posiadam od 2 miesięcy i jakoś życia mi nie zmienił ani ułatwił.
             • avatar
              Mcvillain
              0
              Osobiście czekam na samochody które same się prowadzą, i pc na tyle wydajne by można było grać w 4k na 3 monitorach.
              A resztę niech sobie wsadzą, smartfona posiadam od 2 miesięcy i jakoś życia mi nie zmienił ani ułatwił.
              • avatar
               nitro
               0
               Nic