Dezinformacja w Polsce rośnie – Facebook przoduje w liczbie incydentów
Od 1 lutego odnotowano wzrost prób dezinformacji o 20000%. Ostatnie dni przynoszą szczególnie drastyczną radykalizację grup antyuchodźczych. Główny przekaz? Budowa zagrożenia wewnętrznego na terenie Polski.
Wczoraj Instytut Badania Internetu i Mediów Społecznościowych poinformował o ponad 120 tys. próbach dezinformacji w ciągu doby. Dotyczyły one rosyjskiej agresji na Ukrainę, a działania intensyfikują się głównie na kanałach antycovidowych.
Najwięcej indycentów odnotowano na Facebooku – aż 69% oraz na Twitterze – 24%.
Dezinformacja spada, czy na długo?
Z dzisiejszego komunikatu wynika, że w ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano "tylko" 20.000 prób dezinformacji.
Widać spadek w stosunku do poprzedniego dnia o 85%, jednak w dalszym ciągu dominują przekazy o budowie zagrożenia wewnętrznego na terenie kraju.
Walka z dezinformacją trwa
Państwowy Instytut Badawczy NASK uruchomił w poprzednim miesiący profil na Twitterze #WłączWeryfikację, na którym pojawiają się przykłady akcji propagandowych i informacyjnych. W jednym z wpisów apeluje o zwracanie szczególnej uwagi na pojawiające się w mediach społecznościowych treści:
A wy? Jak weryfikujecie prawdziwość wpisów w Internecie?
Źródło: twitter