Wielkie zwolnienia w HP. Kolejny gigant redukuje etaty

Co najmniej 4000, a może i 6000 osób zwolni w ciągu najbliższych miesięcy firma HP. Jest to kolejny technologiczny gigant redukujący zatrudnienie. Ostatnio to prawdziwa plaga.

Image

HP redukuje etaty. Zwolni co najmniej 4000 osób

Nastały ciężkie czasy w branży technologicznej – nie tylko dla konsumentów, którzy muszą mierzyć się z rosnącymi cenami elektroniki, ale też dla pracowników masowo zwalnianych z kolejnych firm działających w tym sektorze. Kolejnym takim przedsiębiorstwem na liście jest HP – amerykański producent zapowiedział, że do końca roku fiskalnego 2025 zamierza zwolnić od 4 do nawet 6 tysięcy pracowników. Ta liczba stanowi około 10% obecnej kadry i została zawarta w „planie transformacyjnym”. 

W przypadku HP redukcja zatrudnienia wynikać ma przede wszystkim z malejącego popytu na komputery i urządzenia drukujące. W ostatnim kwartale producent zanotował przeszło 11-procentowy spadek sprzedaży (względem tego samego okresu w ubiegłym roku). 

Firmy technologiczne zwalniają na potęgę… 

HP jest kolejną firmą, która w ostatnich tygodniach ogłosiła tego typu plany. Już wcześniej mogliśmy usłyszeć, że:

  • Cisco zwalnia 4100 pracowników (to prawie 5% całej kadry), 
  • Amazon zwalnia 10 000 pracowników,
  • Meta zwalnia 11 000 pracowników (to 13% całej kadry), 
  • Salesforce zwalnia 2500 pracowników (to 3,5% całej kadry), 
  • Lyft zwalnia 650 pracowników (to 13% całej kadry, nie licząc kierowców), 
  • Twitter zwalnia 7500 pracowników (to około 50% całej kadry)…

…i wciąż jeszcze nie cofnęliśmy się nawet o miesiąc. W październiku zaś idące w tysiące pracowników plany redukcyjne ogłosiły takie firmy jak Philips, Microsoft czy Intel. 

Źródło: Engadget, CNBC, Fotbes

Wybrane dla Ciebie
ZACZEKAJ! ZOBACZ, CO TERAZ JEST NA TOPIE