Wyciekł tajny artykuł Intela - producent obawia się konkurencji ze strony AMD

Intel ma postrzegać AMD jako mocnego konkurenta, a największych zagrożeń dopatruje się w produktach z segmentu high-end... a przynajmniej na to ma wskazywać nieoficjalny przeciek z zamkniętego portalu producenta.

Image
Paweł Maziarz

Nowe procesory AMD przełamały status quo na rynku komputerów, laptopów i serwerów, a kolejne generacje układów mają szansę poprawić sytuację giganta z Sunnyvale. Intel oficjalnie bagatelizuje konkurencję. Nie każdy jednak wie, że jest również nieoficjalna komunikacja, gdzie producent ma odmienne zdanie o AMD.

W serwisie Reddit opublikowano komunikat producenta, który rzekomo ma pochodzić z wewnętrznego portalu „niebieskich”. Trudno potwierdzić autentyczność przecieku (jakiś czas temu został on usunięty z serwisu), ale zawarte w nim informacje wydają się zaskakujące.

Intel zauważa, że zagrożenie ze strony AMD jest największe od lat. Mało tego, będzie musiał też stawić czoła trudnym wyzwaniom konkurencji. Głównym powodem takiemu stanu rzeczy ma być nowa generacja procesorów na bazie mikroarchitektury Zen, która zmieniła strategię rynku i nadała tempa rozwojowi wydajnych jednostek dla komputerów, serwerów i centrów danych. Potwierdzeniem dobrej kondycji „czerwonych” są świetne wyniki finansowe i wzrost cen akcji.

AMD Ryzen 9 3950X
AMD Ryzen 9 3950X - 16-rdzeniowy procesor pod gniazdo AM4

„Niebiescy” mocno obawiają się trzeciej generacji procesorów Ryzen, które niebawem mają pojawić się na rynku. Układy wykorzystują budowę na bazie chipletów i są produkowane w nowym procesie technologicznym, dzięki czemu konkurencja może łatwo skalować liczbę rdzeni, a przy tym uzyskać wyższą częstotliwość i efektywność energetyczną. Dodatkowym atutem nowych jednostek ma być niższa cena.

Producent zauważa mocną konkurencję w segmencie profesjonalnym, gdzie pojawiły się jednostki AMD Epyc (niedługo ma zostać zaprezentowana ich druga generacja). Procesory szczególnie sprawdzają się w segmencie wysokowydajnych obliczeń, gdzie liczy się większa liczba rdzeni i przepustowość pamięci – pod obydwoma względami jednostki Intela nie są już tak bardzo konkurencyjne.

AMD Epyc Rome
Lisa Su prezentuje procesor AMD Epyc z nowej generacji Rome

Poza rynkiem komputerów i serwerów, Intel zwraca również uwagę na segment mobilny. Na tym polu producent czuje się dużo pewniej, a klienci wskazują na lepszą wydajność, żywotność baterii i łatwość zarządzania. Niebawem mają tutaj zadebiutować procesory Ice Lake, które powinny zwiększyć przewagę nad „czerwonymi”.

Intel chwali się też oprogramowaniem, które ma dostarczyć lepszych wrażeń użytkownikom końcowym i klientom. Nad rozwojem „softu” czuwa ponad 15 000 programistów, a więc więcej niż wszystkich pracowników AMD.

AMD Epyc

Jeżeli wierzyć w ujawnione informacje, można wysnuć jeden główny wniosek z artykułu - Intel postrzega AMD jako bardzo mocnego konkurenta. Mało tego, największe zagrożenie odczuwa w segmencie high-endowym, gdzie jeszcze przez jakiś czas nie będzie oferował nowych generacji produktów (większość zapowiedzianych jednostek to właściwie usprawnienie poprzednich konstrukcji).

Źródło: Sweclockers, TechPowerUp

Wybrane dla Ciebie
ZACZEKAJ! ZOBACZ, CO TERAZ JEST NA TOPIE