Monitory

Apetyt na przestrzeń roboczą - o 20" monitorze iiyama ProLite E2008HDS-1

przeczytasz w 3 min.

Iiyama to japońska firma produkująca monitory. Miałem okazję przetestować jeden z produktów tejże firmy. Iiyama ProLite E2008HDS-1 to monitor LCD oparty na matrycy TN o przekątenj 20", rozdzielczości fizycznej 1600x900 pikseli (16:9) i czasie reakcji 2ms. Zapraszam do przeczytania recenzji. 

Dane Techniczne

Typ matrycy
TN
Przekątna
20" (50.1cm), format 16:9
powierzchnia
249.1 x 442.8mm; 9.8" x 17.4"
Czas reakcji
2 ms
Kontrast
30 000 : 1 ACR
Kontrast
1000 : 1 Typowy
Jasność
250 cd/m2
Kąt widzenia
poziomo/pionowo: 160°/160°;
prawo/lewo: 80°/80°; góra/dół: 80°/80°
 kolory
16.7 mln
Wielkość plamki  0.2768 x 0.2768 mm
 Rozdzielczość
 1600 x 900 (1.44 megapiksela)
 wejścia
D-Sub, DVI-D
HDCPtak
Głośniki 2 x 1W (Stereo) 
Akcesoria w zestawiekabel zasilający, kabel sygnałowy D-Sub, kabel DVI-D, kabel Audio, stopka, skrócona instrukcja obsługi
Kompatybilność z AppleWszystkie monitory iiyama są kompatybilne z komputerami Apple Macintosh.
Regulacja parametrówPrzy pomocy On-Screen-Display w 10 językach (EN,FR,DE,IT,PL,ESP,NL,JP,Chiński,RU) i 6 przycisków obsługi (Power, Menu/Wybierz, W górę/Jasność, W dół/Eco, Exit/OptiColour, Auto)
Parametry regulowaneautokonfiguracja, jasność, kontrast, geometria (pozycja pozioma/pionowa obrazu, taktowanie, faza), kolor, OSD (pozycja pozioma/pionowa, czas wygaszania), jęzne (ostrość, DDC/CI, informacje, ACR, tryb wyświetlania, OD), wybór wejścia sygnału, audio (głośność, wycisz), przywróć ustawienia fabryczne
BezpieczeństwoCE, TÜV-Bauart, VCCI-B
Zasilacz wewnętrzny 
Zużycie energii 25W typowo;
maks. 1W w trybie Power management 
Zarządzanie energiąENERGY STAR®
Zabezpieczenie przed kradzieżąkompatybilny z Kensington-lock™
Standard VESA100 mm
Kąt pochylenia20° w górę; 5° w dół
Wymiary
485 x 367 x 193 mm
(szer. x wys. x gł.)
Waga4 kg

  

Wygląd i budowa 

Monitor dotarł do mnie w dużym kartonowym pudle, wewnątrz którego oprócz samego monitora można znaleźć krótką instrukcję, stopkę oraz kable: zasilania, D-Sub, DVI-D, Mini-Jack.

Jak już pisałem we wstępie, monitor posiada matrycę TN o przekątnej 20" pokrytą powłoką Anti-glare, która nie odbija promieni słonecznych. Matryca charakteryzuje się również rozdzielczością fizyczną o wartości 1600x900 pikseli, kontrastem dynamicznym ACR 30000:1 oraz krótkim czasem reakcji 2ms.

Ramka wokół ekranu prezentuje się wyśmienicie, jest czarna i błyszcząca. Na środku przedniego panelu umieszczono 6 przycisków. Włącznik monitora, to przycisk pierwszy od prawej. Gdy monitor jest włączony, przycisk ten podświetla się na niebiesko, jeśli jest w trybie stand-by - na pomarańczowo, a jak jest wyłączony to nie świeci.

Posiadacz ProLite E2008HDS-1 ma możliwość nachylenia ekranu o 5 stopni w dół lub 20 stopni w górę. Monitora nie można obrócić, zmienić jego wysokości, nie ma też funkcji pivot. Stabilna podstawa monitora niweluje szansę na przypadkowe przewrócenie go.

W tylnej części obudowy iiyamy wbudowane są dwa stereofoniczne głośniki, o mocy 1W każdy. Od takich głośniczków nie można dużo wymagać (brakuje bassów), są dobrym rozwiązaniem jeśli ktoś nie posiada żadnych innych głośników. Z tyłu znajdziemy również analogowe złącze D-Sub, cyfrowe DVI-D (z obsługą HDCP), wejście zasilania oraz mini-jack.

Menu On-Screen-Display 

 Menu jest szybkie, intuicyjne i przede wszystkim czytelne. Mamy do wyboru 10 języków, w tym polski. Do nawigacji po OSD przeznaczone są 4 przyciski.
"Enter" włącza menu i zatwierdza ustawienia.
Następnie mamy przycisk, który jest skrótem do wyboru jasności ekranu, a w OSD służy do nawigacji i zwiększania wartości parametrów.
Kolejny jest przeciwieństwem poprzednika oraz włącza bądź wyłącza tryb ECO.
Każdy chyba wie do czego służy przycisk "EXIT", oprócz tego jest skrótem do ustawień OptiColor, które dają możliwość wyboru jednej spośród 5 gotowych konfiguracji kolorów (Standard, Przysługa, Film, Gry, Krajobraz).

W Menu OSD można dostosować do swoich potrzeb takie opcje jak jasność, kontrast, geometria, kolor, miejsce wyświetlania OSD, ostrość, tryb wyświetlania, poziom głośności wbudowanych głośników, włączyć lub wyłączyć DDC/CI, ACR, OD, wybór wejścia sygnału, czy też przywrócić ustawienia fabryczne.

Jakość obrazu   

Iiyama ProLite E2008HDS-1 to monitor LCD o matrycy TN, a jak wiadomo słabą stroną takich urządzeń są kąty widzenia. 
Patrząc na wyświetlacz z prawej lub lewej strony nie jest tak źle jak mogłoby się wydawać, kąty widzenia w poziomie są dosyć dobre, a wyświetlany obraz jest do zaakceptowania. Przekłamania kolorów pojawiają się przy dosyć ostrych kątach, ale podczas oglądania filmu w kilka osób nie powinno to przeszkadzać.
Trochę inaczej sprawy mają się w pionie. Jeśli patrzymy na monitor z góry, to kolory są bardzo jasne i jaskrawe, natomiast jeśli popatrzymy od dołu, kolory ciemnieją.

Kolory wyświetlane przez ProLite E2008HDS-1 są po prostu świetne, chociaż przyznam, że nie miałem okazji porównywać ich z wyświetlanymi na lepszych/droższych monitorach, ale mimo wszystko robią wrażenie. Wyświetlacz jest równomiernie podświetlony, nie ma żadnych niepożądanych efektów.
Znany wszystkim polityk ze swoim zdaniem "Nikt nie przekona nas, że czarne jest czarne, a białe jest białe.", w przypadku iiyama ProLite E2008HDS-1 na pewno nie miałby racji. ;)

Efekt smużenia na matrycy o czasie reakcji 2ms jest niewielki. Objawia się tylko przy bardzo dynamicznej rozgrywce i dużych kontrastach, ale nie jest na tyle intensywny, by mógł komukolwiek przeszkadzać.

Monitor obsługuje 9 różnych rozdzielczości, od 800x600 po 1600x900 pikseli. Jednak zmiana rozdzielczości na mniejszą niż natywna znacznie pogarsza ostrość (nawet regulacja w OSD nie pomaga zbyt wiele). Iiyama ProLite E2008HDS-1 nie radzi sobie zbyt dobrze ze skalowaniem.

Podsumowanie 

Iiyama ProLite E2008HDS-1 w moim mniemaniu jest świetnym monitorem. Krótki czas reakcji oraz dobre odwzorowanie kolorów są największymi zaletami tego modelu. Szczególnie zadowoleni z E2008HDS-1 powinni być użytkownicy, którym odpowiada przekątna ekranu 20" i nie potrzebują rozdzielczości FullHD do pełni szczęścia.

 Podsumowanie: iiyama ProLite E2008HDS-1
 Plusy: 
• Krótki czas reakcji
• Jakość obrazu
Solidna podstawa
• Równomierne podświetlenie
• Ładny wygląd
• Proste w obsłudze OSD
 Minusy:
• Brak HDMI
• Brak regulacji położenia na stopce(oprócz kąta nachylenia ekranu)
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: od 650 zł do 800 zł (wg. ceneo.pl)

Dziękuję redakcji benchmark.pl za udostępnienie sprzętu do testów.

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Recenzja super, a co w temacie sterowników??
    • avatar
      _nick_
      0
      Brakuje mi zdjęć monitora z wyśiwetlaniem pod różnym kątem.
      • avatar
        Bartek Żak
        0
        Czyta się przyjemnie, ale wrzuciłeś trochę mało zdjęć przedstawiających obraz monitora. Daję 4 :)
        • avatar
          mICh@eL
          0
          Krótko, za mało zdjęć, które w dodatku są niezbyt dobrej jakości :/

          Niestety ode mnie tylko trzy...
          • avatar
            entuzjasta789
            0
            a ja dałem 5:) dlaczego? żeby podnieść Ci średnią:)a tak na serio opisałeś raczej wszystko co było potrzebne żeby się dowiedzieć o tym monitorze:) następnym razem postaraj się o lepsze fotki i wrzuć ich trochę więcej:) pozdro
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              spoko opis :)jak dla mnie 5
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                widziałam na żywo ten monitor i naprawdę łanie się prezentuje :) opisik fajny, krótko i na temat :) 5 się należy :)
                • avatar
                  koziro
                  0
                  Krótko i na temat. Do tego napisane prostym językiem. Ode mnie 5 :)
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Nawet, nawet, chociaż brak sprawdzenia ile naprawdę ms to cudeńko ma :)(kąty swoją drogą), bo już nie można wierzyć w to, co jest na "papierze". Ode mnie czwórka, a co!
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      napisze w ten sposób:
                      dla gościa takiego jak ja, który nie ma zbyt wielkiego pojecia na temat osprzętu komputerowego, recenzja jest napisana bardzo przystepnie:)
                      oby więcej podobnych opracowań pisanych również dla mniej zaawansowanych użytkowników:))

                      pozdrawiam i daję 5
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        Jestem zielony, jeśli chodzi o te sprawy, ale recenzja bardzo mi się spodobała :) Oceniłem 5/5. Mam takie pytanie: wie ktoś może, jak się ten monitor sprawdza w grach w niższych rozdzielczościach ? Bo planuje go kupić, a nie ukrywam, dużo czasu spędzam przed grami, więc nie chcę być rozczarowany