Oprogramowanie

Babadoom - przełom w enkodowaniu filmów dzięki technologii NVIDIA CUDA

przeczytasz w 2 min.

Technologia NVIDIA CUDA™ to środowisko języka C, które wykorzystuje moc przetwarzania GPU  do rozwiązywania złożonych obliczeniowo zadań. W środowisku NVIDIA CUDA  zostały zaprojektowane już użyteczne aplikacje np. oprogramowanie firmy OptiTex  służąca do projektowania ubrań i przeprowadzania wirtualnych pokazów mody, czy też aplikacja firmy SciComp - do budowania modeli wyceny w inwestycjach giełdowych.  Dotychczas nie było jednak  aplikacji przeznaczonych dla  przeciętnego użytkownika końcowego.  Teraz jest.

Ze względu na rozwój techniki coraz częściej zmieniamy formaty przechowywanych multimediów. Dotychczas musieliśmy korzystać z oprogramowania, które w znacznym stopniu obciążało procesor i powodowało, że równoczesna praca i transkodowanie są po prostu niemożliwe. Teraz pojawiła się aplikacja niezwykle pożyteczna dla wszystkich miłośników multimediów – Badaboom Media Converter 1.0  firmy  Elemental Technologies.

Badaboom to bardzo szybki konwerter multimediów, który w przeciwieństwie do podobnych programów, zamiast procesora wykorzystuje kartę graficzną. Jest to możliwe dzięki technologii NVIDIA CUDA, która pozwala na wykorzystanie mocy karty graficznej do obliczeń pozagraficznych.

Kluczowe cechy Badaboom, to:

1.       Łatwe konwertowanie multimediów

2.       Zminimalizowane użycie procesora, co pozwala na równoczesną pracę i konwertowanie

3.       Zapewnienie wysokiej jakości obrazu dzięki procesowi transkodowania

4.       Niezrównana szybkość przy konwersji multimediów w porównaniu z CPU

Tak to wyglada w teorii – czas na sprawdzenie założeń producentów w praktyce. Platforma testową jest  komputer wyposażony w dwurdzeniowy procesor Intel Core 2 Duo E6550 (2.0 Ghz) 1GB RAM DDR2 667Mhz oraz kartę graficzną XFX GeForce 8800GT 512MB Alpha Dog Edition (GPU: 670Mhz, MEM: 975Mhz).

Pierwsze wrażenia - transkodowanie niewielkich plików w rozdzielczości 1080p nie daje oszałamiających rezultatów.  To wrażenie zmienia się znacznie,  gdy przystępujemy to kodowania większych plików. Tu Badaboom pokazuje ząbki!

Jako materiał do obróbki wykorzystany został film DVD „CUBE” o długości 01:26:51, w formacie MPEG-2, rozdzielczości 720x576 i transmisji bitów 5130kbps. Narzędziami do kodowania są  2 programy: Badaboom oraz Videora iPhone Converter –szybki transkoder filmów na formaty do urządzeń przenośnych. Za format wyjściowy przyjęty jest plik, z którym poradzi sobie iPod Touch: H.264, 480x320 i transmisji bitów 760kbps.

WYKORZYSTANIE PROCESORA

Dotychczas podczas transkodowania filmów czy dużych plików muzyki nie można było wykonywać żadnych innych czynności, gdyż procesor był wykorzystywany do wszystkich operacji związanych ze zmienianiem formatu. Ze względu na to, że Badaboom używa  podczas transkodowania karty graficznej - procesor główny jest w znacznym stopniu odciążony, co pozwala na równoczesną pracę w innych aplikacjach.

Podczas transkodowania filmu zużycie CPU w przypadku iPhone Convertera wyniosło aż 100%, co nie pozwala na wykonywanie innych operacji. Z kolei w przypadku Badaboom wyniosło ono jedynie 40%, więc obciążenie CPU pozwala na w miarę komfortową pracę.

 

CZAS KODOWANIA

Głównym aspektem decydującym o popularności danego trans kodera jest szybkość jego działania. Oczekujemy, że nasze filmy będą szybko przetwarzane, ponieważ nie zawsze mamy czas na czekanie.

Wykorzystanie Badaboom pozwala na prawie czterokrotnie szybsze wykonanie operacji związanych z transkodowaniem. Popularny iPhone Converter poradził sobie z kodowaniem pliku w 45 minut i 34 sekundy, podczas gdy Badaboom przekodował cały plik w jedyne 11 minut 58 sekund.

JAKOŚĆ OBRAZU

Zdawałoby się, że skrócenie czasu konwersji odbije się na jakości filmu. Jest wręcz przeciwnie – Badaboom oferuje obraz lepszej jakości i w krótszym czasie niż iPhone Converter. Poniżej przedstawione są 2 sceny. Może różnica w jakości statycznych obrazów nie jest oszołamiająca, ale przy oglądaniu widać wyraźnie rozmycie obrazu w pliku konwertowanym przy pomocy iPhone Converter.

Obraz z filmu przekonwertowanego Badaboom:

Obraz z filmu przekonwertowanego Videora iPhone Converter:

PODSUMOWANIE

Dotychczas kodowanie filmów było żmudnym i czasochłonnym procesem. Jednak dzięki Badaboom staje się to o wiele łatwiejsze i, co ważniejsze - szybsze. I to szybsze co najmniej 4 razy! Program ten jest realnym przykładem, jak ważny w dzisiejszych czasach jest dobór odpowiedniej karty graficznej.

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Hmmm czyżby to było nowe objawienie wśród programów do enkodowania?
    • avatar
      Szymon331
      0
      Intensywnie zajmuję się obróbką video. W swoim życiu zrobiłem już kilka filmów i przyznam że przywykłem do tego że rendering mojego około (40 minut) filmu potrafi trwać ponad 3 godziny. Albo 1 godzinę na E8200. Z tym że po wyrenderowaniu filmu zawsze dostrzeże się elementy do poprawy i całą operację powtarza się wielokrotnie. Jeśli i u mnie nastąpi przyrost szybkości w renderingu to zaoszczędzę sobie parę tygodni z życia ;) (Żeby jeszcze tylko Adobe Premiere 4 korzystał z CUDA) byłbym naprawdę rad.
      • avatar
        krzaq
        0
        Zobaczymy jak to będzie wyglądać w przyszłości. Prawdę mówiąc, to najnowsze CS od Adobe będzie korzystać z akceleracji sprzętowej NVIDIA - możliwe, że Premiere też doczeka się takiego wsparcia.
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          fajnie że videora korzysta głównie z zewnętrznych codeków :) Wiem bo użytkuje na co dzień. Jaki codec zainstalujesz taka masz jakość obrazu kodowanego.. Co do prędkości to fakt wygląda to ultra szybko