Akcesoria

Energizer Intelligent Charger - koniec problemów z bateriami

przeczytasz w 3 min.

Każdy w domu posiada sprzęt, który pożera baterie AA. Ile razy zdarzyło się tak, że baterie zakończyły swój żywot w weekend kiedy wszystkie sklepy były zamknięte a nie mieliśmy jak nastawić budzika na kolejny dzień? Ile razy zdarzyło się tak, że kiedy musieliśmy zrobić kilka zdjęć, aparat wyświetlił napis "wymień baterie" a do najbliższego sklepu jest spory kawałek drogi? W takich chwilach z pomocą przychodzi Energizer Intelligent Charger z akumulatorami NiMH.

Ładowarka Energizer Intelligent Charger to najnowszy model firmy Energizer z ekranem LCD.
W zestawie z ładowarką dostałem 4 akumulatory AA NiMH o pojemności 2300mAh każdy.
Jednak czy to się w ogóle opłaca? Czy sprawdzi się w codziennych zadaniach? Na te i wiele innych pytań odpowiem w tej recenzji.



Dane techniczne

  • Ładuje 4 akumulatory AA lub AAA w ciągu 6-8 godzin
  • Wskaźnik umieszczony na wyświetlaczu informuje o czasie pozostałym do pełnego naładowania akumulatorów
  • Ładowarka pokazuje, stopień naładowania akumulatorów
  • Jeżeli do ładowarki włożona zostanie bateria lub akumulator, którego "życie" dobiegło końca, na wyświetlaczu pojawi się czerwony znak X
  • Ładowarka maksymalizuje liczbę cykli ładowań ogniwa dzięki wbudowanej ochronie przed przeładowaniem
  • Certyfikat Energy Star
  • Ładowanie różnymi poziomami napięć
  • Ochrona przed polaryzacją

Wygląd i funkcje


Ładowarka została wyposażona w ekran LCD, który pokazuje stan naładowania akumulatorów. Wyświetlacz LCD jest podświetlany na niebiesko co sprawia, że całość wygląda estetycznie. Ekran został podzielony na 2 części. Lewa część wyświetla czas, który pozostał do końca ładowania a prawa poziom naładowania akumulatorów.



Ładowanie 4 akumulatorów na raz nie sprawia problemu (wszystkie miejsca na akumulatory są zajęte). Problem pojawia się dopiero kiedy chcemy naładować mniejsza ilość. Ładowarka ładuje akumulatory wyłącznie parami (będzie ładować tylko dwa albo cztery akumulatorki) i znajdujące się w jednym kanale (ładowarka posiada dwa kanały na dwa akumulatory każdy).

Prawidłowo umieszczone akumulatory (dwa akumulatorki w kanale prawym)

Prawidłowo umieszczone akumulatory (dwa akumulatorki w kanale lewym)


 

Nieprawidłowo umieszczone akumulatory (po jednym akumulatorku na kanał)

Energizer Intelligent Charger posiada system, który sprawdza czy przypadkiem użytkownik nie chce naładować zwykłych baterii (może to spowodować ich zapłon lub wybuch). W momencie włożenia w jednym kanale baterii alkaicznej i akumulatora, ładowanie zostanie wstrzymane.

Specjalne systemu chronią przed nieprawidłowym włożeniem akumulatorów. System ten przerywa proces ładowania kiedy wykryje, że któryś z akumulatorów został odwrotnie włożony.

Cztery akumulatorki o pojemności 2300mAh wyładowane do zera ładowały się 4 godziny, 30 minut i około 37sekund (ładowanie dwóch akumulatorków nie skraca czasu ładowania), czyli producent znacznie zawyżył czas ładowania.

Ładowarka prezentuje się bardzo dobrze dzięki czarnemu błyszczącemu plastikowi oraz nowej stylistyce.
Ładowarka jest cieńsza w porównaniu do innych wersji ładowarek tego producenta. Całość psuje tył ładowarki, który jest zrobiony z szarego matowego plastiku.



Czy warto kupić taką ładowarkę? Po jakim czasie zwróci nam się koszt zakupu?

To zależy od tego ile "pożeraczy" baterii AA trzymasz w domu. Aparat fotograficzny, bezprzewodowa myszka czy klawiatura tam trzeba wymieniać baterie stosunkowo często. Załóżmy że wymieniasz baterie raz na 4 tygodnie w myszce, raz na 5 tygodni w aparacie i raz na 12 tygodni w klawiaturze.
Koszt 1 baterii alkaicznej średniej klasy wynosi 2zł. Do aparatu myszki jak i klawiatury wchodzą po 2 baterie.
Koszt Ładowarki Energizer Intelligent Charger z 4 akumulatorami wynosi około 85zł (w zależności od sklepu).
Pozostałe 2 akumulatory można kupić za około 15zł


Według mojej tabeli koszt ładowarki powinien nam się zwrócić po około roku używania akumulatorów.


Podsumowanie i ocena

Uważam że taka ładowarka to znakomite urządzenie. Funkcjonalność, estetyka wykonania, trwałość akumulatorów czy ładowarki oraz szybkość ładowania to zdecydowanie zalety tej ładowarki. Wystawiam jej z czystym sumieniem ocenę 5/5.


 Energizer Intelligent Charger
 

Plusy:
Design

Wykonanie
Szybkość ładowania
Czytelny wyświetlacz LCD
Systemy czuwające nad bezpieczeństwem użytkownika


Minusy:
Tył obudowy

Cena w dniu publikacji: ok. 80 zł

Komentarze

42
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    kopczenko
    2
    Ja tam mam BC-700 i nie zamienilbym chyba za nic - no moze bc-900 bo czasem sie przydaje b.szybkie ladowanie nie zważajac na zywotnosc baterii
    tam przynajmniej mozna kazdy kanal osobno ladowac innym pradem lub wogole inne zadanie..
    Fajna opcja jest odswiezanie aku.. mialem energizery 2450 z ktorych po 2 latach niby zostalo 1400 ale troche odswieżeń i dobija do 2k no niestety niby maja te 2k ale juz nie trzymaja tak jak nowe enloopy..

    Recka ok troszeczke nie ostre zdjecia ale pewnie sie czepiam:D
    no z tym ladowaniem baterii 4,5h to kaszana bo albo baterie zlomy albo ladowarka:D
    • avatar
      hans15336
      1
      Problem widzę ale w zajechanych akumulatorkach albo w wadliwej ładowarce.

      4,5x300=1350 zatem daleko jeszcze do 2300, szkoda że nie możesz zmierzyć faktycznej pojemności akumulatorków to by wszystko wyjaśniło.
      • avatar
        mariuszpk
        1
        Na początki chciałbym stanąć w obronie ładowarki. Część urządzeń przystosowana jest do pracy na bateriach. Baterie mają nominalne zasilanie 1,5 V a akumulatory 1,2 V. Pojemność akumulatorów liczy się od napięcie ok 0,95 V - 1,45. Jednak napięcie poniżej 1-1,2 V jest często za mała aby urządzenie się włączyło. Byś może autor recenzji nie rozładował akumulatorów do minimum. Stąd brakujące prawie 1.000 mAh i krótszy czas ładowania. Do testów warto by użyć miernika za 15 zł lub rozładować akumulatory, że tak powiem w sposób "analogowy" np latarką. Jako przykład podam moja lustrzanke Pentaxa. Przestaje ona już działać przy napięciu ponad 1,2 V. Efekt jest taki, że na akumulatorach AA mogę zrobić od 200-400 fotek a na akumulatorach CRV3 li-Poli ponad 1.000 oczywiście przy tej samej pojemności.
        Druga rzecz to ocena ładowarki 5/5. Jak oceni autor ładowarkę BC-700 która kosztuje 77 zł bez akku? Ma ona możliwość ładowanie każdego ogniwa osobno, naprawę i regenerację akumulatorów, cztery niezależne wyświetlacze z 3 parametrami ładowanie i stanu ogniw i jest ponad 2 razy szybsza.
        • avatar
          tomignac
          1
          czy ta ładowarka jest taka super to bym nie powiedział, za niewiele więcej można zakupić energizera 1h - ładuje 4 aku w jedną godzinę i ma 4 niezależne kanały ładowania i dodatkowo nie trzeba wkładać ładowarki do gniazdka lecz mały zasilacz.
          • avatar
            hans15336
            0
            "Cztery akumulatorki o pojemności 2300mAh wyładowane do zera ładowały się 4 godziny, 30 minut i około 37sekund (ładowanie dwóch akumulatorków nie skraca czasu ładowania), czyli producent znacznie zawyżył czas ładowania." - Skąd takie wnioski ???? Tylko po czasie ładowania ???
            • avatar
              mICh@eL
              0
              Merytorycznie recka ok, to co miało się w niej znaleźć, to jest, + za tabelkę 'zwrotu z inwestycji' ;)

              Jednak mała uwaga - popracuj nad łączeniem zdań w logiczną całość, bo w chwili obecnej to jest zbiór kilkudziesięciu odrębnych zdań w jednej m-r :)
              • avatar
                SP1DER987
                -1
                Troszkę za dużo powtórzeń słowa "ładowarka". Mogłeś użyć słowa "urządzenie" :) Niemniej recka na plus.
                • avatar
                  Konto usunięte
                  -1
                  Spoko recka, to urządzenie może się przydać
                  • avatar
                    -AssassiN-
                    -1
                    Bardzo ciekawa recenzja,ładowarka może pomóc w oszczędności.Widać że użytkownik postarał się pisząc test.Po robocie plusik sie należy:D
                    • avatar
                      Lightning
                      -2
                      Jak na pierwszą recenzję to rewelacja! Nie widzę literówek, zdania poprawnie stylistycznie... podoba mi sie pomysł z tabelą 'oszczędności'. Nie jest to co prawda długa recenzja, ale przynajmniej nie owijasz w bawełnę.

                      Zasłużony plus.

                      PS: Nie wiem za bardzo czemu "czepiasz" sie za design tyłu ładowarki (zazwyczaj go nie widać) ale to już twoje zdanie i twoja recenzja.
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        -6
                        Ładowarki procesorowe ładują pojemniejsze akumulator znacznie szybciej.
                        • avatar
                          piotrek8x
                          0
                          Oj widzę że dobrą ocenę zebrałeś. Będzie ciężko cie pokonać :p
                          • avatar
                            Gadget
                            0
                            Największą wadą tej ładowarki ładowanie parami. Nawet pentegramy ładują po 1, mają 4 oddzielne kanały i kosztują taniej...
                            • avatar
                              mariuszpk
                              0
                              Twój budzik z początku testu działa pewnie na 1 baterie ;) , odtwarzacz mp3 mojej żony, myszy bezprzewodowe też, latarki LCD czy zabawki są na 3 "paluszki". Trzeba też uważać żeby nie pomieszać ogniw w kieszeni czy w torbie. Nawet używając pary ogniw i pilnując tego żeby się nie pomieszały, różnica z czasem może sięgnąć nawet 0,5 Ah. Wystarczy, że jedno z ogniw wypadnie Ci z kieszeni i zostanie na noc w zimnym samochodzie. A tak jak masz 4 niezależne kanały ładowanie to niczym się nie martwisz.
                              Jak na pierwszą Twoją recenzję to naprawdę gratuluje. Następnym razem nie bądź tak łaskawy. Pozdrawiam i plusik daje.
                              • avatar
                                jewgienij
                                0
                                Ostatnio kupilem ogniwa AAA 1000mAh do swiatel w rowerze. Pare dni pozniej dowiedzialem sie o istnieniu LSD NiMH, ktore maja nieco mniejsza pojemnosc, ale za to pol roku po naladowaniu sa w 90% pelne(ponoc zwykle NiMH po 24h sa w 80% pelne). Do klawiatur i innych urzadzen o umiarkowanym poborze pradu LSD(sprzedawane jako precharged) lepsze.
                                • avatar
                                  zgf1a
                                  0
                                  Pseudo ladowarka, jaki sens ma zakup dwukanalowej jak za podobna cene mamy BC700 ktora nie dosc, ze jest czterokanalowa to jeszcze ma podglad parametrow pracy i duzo wiecej przydatnych funkcji :)

                                  • avatar
                                    krzych29
                                    0
                                    Mimo, że ma tylko dwa sloty jest dobra i fajnie wygląda ta bateria na wyświetlaczu :D
                                    • avatar
                                      The m2kx
                                      0
                                      Chyba ten koszt troszkę na wyrost!
                                      Posiadam klawiaturę i myszkę na baterie AA i nawet nie pamiętam kiedy wymieniam baterie. A to oznacza ze dosyć rzadko.
                                      Recenzja w sumie OK, a w minusach powinno być tego czego brakuje urządzeniu w porównaniu do innych w takim przedziale cenowym.
                                      Tył urządzenia czy się podoba, czy nie to jest sprawą gustu.
                                      • avatar
                                        laaval
                                        0
                                        No coz, zarowno ladowarce jak i akumulatorom mowie stanowcze NIE :) Posiadam BC-700 i cale stadko eneloopow (AA i AAA) i uwazam to za idealne rozwiazanie :) Owszem sa lepsze ladowarki przeznaczone dla modelarzy, ale BC-700 i BC-900 do uzytku domowego sa w sam raz. 4 kanaly, 4 tryby ladowania - po prostu wygoda :)
                                        • avatar
                                          Konto usunięte
                                          0
                                          Myślę, iż mało osób pokusi się na taki sprzęt. Chodzi tu głownie o cenę. To właśnie większość zwraca uwagę na tak zacny punkt.
                                          • avatar
                                            orbik
                                            0
                                            te czasy zmiany baterii to tak srednio wyliczyles... mam taki zestaw klawiatura + mysz:
                                            Klawiatrua - Logitech K340
                                            Mysz - Logitech m505

                                            Baterie wg programu logitecha juz wytrzymaly 140 dni a pokazuje jeszce, ze w klawiaturze wytrzymaja 87 a w myszcze 54 dni takze 2x w roku zmienie baterie - klawiatura pracuje na zwyklych Duracell nie akumulatorkach
                                            • avatar
                                              0
                                              Ładowarka "dla idiotów" jak wszystkie marketowe produkcje. Piękny wyświetlacz, brakuje żeby grała jeszcze melodyjki i miała dostęp do internetu :) Żadnego wyboru prądu ładowania. Dlatego BC-700/BC-900 górą, ale ta ładowarka wymaga już odrobiny myślenia, więc nie dla idiotów i tam jej nie szukajcie.