Karty graficzne

Gainward GeForce GTS 250 512MB

przeczytasz w 4 min.

Kupując nową kartę graficzną zastanawiamy się jaką wybrać. Nie jest to łatwa sprawa gdyż do wyboru mamy wiele modeli zarówno od NVIDII jak i ATI. Jednak najczęściej ogranicznikiem jest cena. Przynajmniej tak było w moim przypadku. Chciałem kupić nową, wydajną kartę, jednak w rozsądnej cenie, ponieważ moja poprzednia (PALIT 8600GT) nie dawała rady w nowych grach, a jeśli już to trzeba było ustawienia zmniejszać do najniższych. Tak więc po długim czasie podjąłem decyzję, że kupię coś nowego. Jako granicę cenową wybrałem 400-450zł. Zacząłem przeglądać różne testy i opinie użytkowników, aż w końcu wybór padł na kartę GTS 250 od GAINWARDA.


Zawartość opakowania

Karta zapakowana była w tekturowym pudełku. Na całości opakowania zawarte są najważniejsze informacje o karcie m.in. o obsługiwanych technologiach takich jak CUDA, PhysX ,3way SLI oraz GeForce 3D Vision Ready.

Wewnątrz znajdowała się płyta ze sterownikami i oprogramowaniem, instrukcja instalacji (w j. angielskim), przejściówka DVI/HDMI, przejściówka zasilania MOLEX - 6-pin, kabelek audio, oraz karta, dodatkowo zapakowana w bąbelkowej folii tak więc nie było mowy o przemieszczaniu się.

O karcie słów kilka

Wersja którą mam, posiada 512MB pamięci GDDR3. Obsługuje DX 10.  Jest to karta nie referencyjna. Na wierzchu przykryta jest plastikową obudową. Znajdują się w niej wycięcia, którymi odprowadzane jest ciepłe powietrze. Na środku umiejscowiony został wentylator. Karta wraz z chłodzeniem jest dość duża, ponieważ zajmuje 2 sloty, a jej długość to ok. 26,5cm. W górnej części umieszczone są 2 kostki dodatkowej sekcji zasilania. Spoglądając na tył płytki PCB widać, że chłodzenie zamontowane jest na 4 śrubkach. Producent postarał się ułatwić życie użytkownikom i na śledziu umieścił zarówno złącze D-Sub, DVI oraz HDMI dzięki czemu podłączymy dowolny monitor bez stosowania jakiejkolwiek przejściówki. Samo podłączanie karty nie stanowi większego problemu. Jednak problem może się pojawić jeśli ktoś posiada małą obudowę, gdyż jak wspominałem wcześniej jest dość długa i może kolidować z dyskami. Problem mogą mieć także Ci, który mają obudowy z zaciskami do kart rozszerzeń, ponieważ w miejscu 1 slota da się zacisnąć, ale już w miejscu 2 uniemożliwia nam to plastikowa obudowa chłodzenia. Więc trzeba będzie przykręcić śrubką. Przedstawiam to na zdjęciu, żeby było jasne o co chodzi. 

śledź ze wszystkimi złączami

a tak karta prezentuje sięz przodu

dodaktowe zasilanie

Chłodzenie i jego wydajność

  Jak już wcześniej pisałem, wentylator umieszczony jest w środkowej części karty. Można samemu ustawić jego obroty. Służy do tego program znajdujący się na płycie EXPERTool. W programie można ustawić obroty w zakresie od 35% do 100%. O ile ustawieniu do 37% karta jest cicha, to chcąc ustawić większą wartość zaczynamy słyszeć mało przyjemny szum. Przy 50% chodzi jak suszarka do włosów, a gdy ustawimy na 100% to dźwięk przypomina „buczenie” napędu z włożoną płytą. Na szczęście w zupełności wystarcza wartość 35-37%. Podczas grania karta nie przegrzewa się, więc ustawianie wyższej wartości jest zbędne. Mimo wszystko spodziewałem się, że hałas generowany przez wentylator będzie mniejszy. Dlatego karta jest najgłośniejszym elementem w moim komputerze. Temperatury jakie osiąga karta są bardzo dobre.

Widząc w 2D temperaturę 35stopni byłem mile zaskoczony, ponieważ na poprzedniej karcie( PALIT 8600GT) były to ok. 44 stopnie.

Pobór energii

Producent podaje, że karta pobiera ok. 140-150W, niestety nie mogę tego sprawdzić, ponieważ nie posiadam miernika. Poza tym na tylnej części pudełka możemy znaleźć informację, że minimalna moc zasilacza jaki będzie potrzebny to 550W jednak według mnie porządne 450-500W by wystarczyło.


Testy

Postanowiłem poddać kartę kilku testom żeby sprawdzić jak sobie poradzi i jaki będzie wzrost wydajności względem poprzedniej. Niestety mam wrażenie, że procesor nadal ogranicza kartę pomimo iż go podkręciłem.  Testy przeprowadziłem zarówno w 3DMarkach jak i kilku nowszych grach. Wszystkie testy wykonane były na niżej przedstawionej platformie. Ze względu na posiadany system, mogłem ją przetestować wyłącznie w DX9.

ProcesorPentium Dual Core E2160 @ 3GHz
Płyta GłównaGigabyte P31 DS3L
RAM2x1GB TakeMS 800MHz
Dysk TwardySeagate Barracuda 320GB 7200.10
ZasilaczOCZ ModXStream 600W
ObudowaCooler Master Glaciator 600
MonitorSamsung T220HD
SystemWindows XP Professional
SterownikiNVIDIA 186.18

Na samym początku postanowiłem sprawdzić kartę w benchmarkach. Pierwszym z nich był 3dMark 05.

Następnie przyszła kolej na 3dMarka 06.

W końcu przyszła pora na przetestowanie kilku gier. Liczbę klatek sprawdzałem FRAPSem.

Pierwszą z nich był FAR CRY 2. Do sprawdzenia użyłem wbudowanego w grę benchmarka. Wybrałem demo „ranch small”. Oto wyniki:

I tutaj bardzo ciekawa sprawa, wielu z Was pewnie zauważy, że gra w rozdzielczości 1680x1050 z wyłączonym AA uzyskała takie same wyniki jak w rozdzielczości 1024x768 z włączonym 4xAA.

 

Tutaj z ciekawości postanowiłem jeszcze włączyć grę w rozdzielczości 1680x1050 i w ustawieniach takich jakie są podane, tyle, że wyłączyłem VSync. Wtedy min FPS wyniosło 42, a średnie 56.

Poza tymi grami kartę sprawdziłem jeszcze w grach FIFA10 i PES10(1680x1050, ustawienia MAX). W obu przypadkach było stałe 60FPS i minimalnymi spadkami w granicach 3-4FPSów.

Podkręcanie

W tej kwestii nie mogę się wypowiedzieć, ponieważ karty nie podkręcałem, bo się na tym nie znam.  Poza tym w moim przypadku podkręcanie mijałoby się z celem ze względu na mój procesor. Jednak na pewno coś dałoby się z niej wycisnąć J Podkręcić ją można we wcześniej już wspomnianym przeze mnie EXPERToolu.


Podsumowanie

Zaprezentowana wyżej karta GTS 250 od GAINWARDA z pewnością jest produktem wartym uwagi w cenie do 450zł, jeśli zależy nam na dobrej wydajności względem przystępnej ceny. Mając trochę więcej pieniędzy i większy monitor(tak jak w moim przypadku) można rozważyć zakup wersji z 1GB pamięci, dzięki czemu w wysokich rozdzielczościach wydajność poszłaby w górę o kilka FPSów. Według mnie jest to karta bardzo dobra, aczkolwiek nie idealna. Osoby ceniące ciszę mogą czuć lekki niesmak gdyż może się okazać najgłośniejszym elementem w komputerze. Jednak przy ustawieniu minimalnych obrotów nie jest źle. Tak więc każdemu mogę polecić tę kartę.

Na zakończenie postawiłem odnotować wszystkie za i przeciw:

Plusy:

-wydajne chłodzenie

-ciekawy wygląd (moje zdanie)

- dostęp do złącz D-Sub, DVI i HDMI bez stosowania przejściówek

-niskie temperatury (zwłaszcza w 2D)

-obsługa PhysX

-w miarę cicha (na najniższych obrotach)

Minusy:

-głośna przy wyższych obrotach

-długość(w przypadku małych obudów może być problem)

-brak TV out

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    radier
    0
    Myślę, że lepszym wyborem byłaby karta MSI GF GTS250 512MB DDR3 256bit OC ze względu na wyższe taktowanie fabryczne 760/2300

    http://www.msi.com/index.php?func=proddesc&maincat_no=130&cat2_no=136&cat3_no=&prod_no=1772
    • avatar
      cza12ster
      0
      Stawiam 5 tylko zrób porządek z kablami, będzie chłodniej.
      • avatar
        Silent83PL
        0
        Nigdy nie robi się testów FPS z V-sync ON, ponieważ wtedty max fps = 60 (dla większości LCD) co znacznie zniekształca rezultaty. Za ten błąd -1, czyli 4.
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          Mogłeś dodać porównanie z tym 8600GT.
          • avatar
            PrzemasK
            0
            Właśnie żałowałem, że nie mogłem dać porównań z 8600GT. Pomysł na recenzje pojawił się w momencie, kiedy już zdążyłem sprzedać poprzednią kartę. A co do VSync to się zastanawiałem i doszedłem do wniosku, że testy przeprowadzę z włączonym, aby pokazać jak karta sprawuje się z wszystkimi dostępnymi najwyższymi ustawieniami, ale na przyszłość będę wiedział :) tak więc dzięki za wskazówki.
            • avatar
              koziro
              0
              Dałem 4 - tylko dlatego, że się postarałeś, bo jednak nie wszystko tak do końca Ci wyszło :/
              • avatar
                Gonzo
                0
                Fajna mini recenzja. To z VSync, heh i tak dziwne jest to, że w nie których testach wyniki przekraczały 60fps, ale mniejsza z tym. Jedno małe pytanko - Dlaczego testy robiłeś na takich starych sterownikach ? :>
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Procesor trochę spowalnia kartę. Mam identyczną i u nie wyniki są wyższe. W Shifcie w 1680x1050 z AA 4x klatki nigdy nie spadają poniżej 40.
                  • avatar
                    PrzemasK
                    0
                    testy dlatego na takich starych, ponieważ są to te, które były dołączone na płycie, a jakoś nie pomyślałem, żeby ściągnąć nowsze :D
                    • avatar
                      SoundsGreat
                      0
                      Dam Ci 5, ale tylko jeśli podasz jaki masz wynik w 3dMark06 przy ustawieniach default.
                      • avatar
                        PrzemasK
                        0
                        wyniki w ustawieniach default z 3dmarka 06 są to te w rozdzielczości 1280x1024 i noAA.
                        • avatar
                          PrzemasK
                          0
                          łączny wynik to 11694. Myślę, że gdyby nie procesor to spokojnie byłoby ponad 12k.
                          • avatar
                            Bartek Żak
                            0
                            Wiele starań, niestety testy nie są wiarygodne za sprawą właczonego Vsynca (chyba, że ktoś chce z tym grać, to test mu się przyda). Dam 4 za wkład pracy. Na przyszłość proponuję zapisywać wykresy w formacie png.
                            • avatar
                              19arek93
                              0
                              Oj wytknę Ci trochę:) :
                              -Testy z włączonym V-sync
                              -Brak wyniku ogólnego w 3dMark06
                              -Nawet na tym portalu masz zestawienie w którym jest podane iż GTS250 pobiera ~110w.

                              Ale przyjemnie się czytało, zdjęcia całkiem fajne. Daję 4'kę. :)
                              • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                Właśnie zamierzam ją kupić. i nie wiem czy wartoo ;/