• benchmark.pl
  • artykuły
  • Oszczędzamy prąd, czyli Llano w akcji: APU A6-3500 kontra Phenom II X4 925 - miniRecenzja
Komputery

Oszczędzamy prąd, czyli Llano w akcji: APU A6-3500 kontra Phenom II X4 925

przeczytasz w 4 min.
miniRecenzja
wyróżniona!


      Nie każdy z nas używa komputera wyłącznie do gier. Jednak ze świecą szukać osób, które w ogóle nie grają. Najlepszym tego przykładem może być moja własna rodzicielka, które namiętnie tłucze kulki pewną żabą i nałogowo układa pasjanse. Co z tymi, którzy na co dzień używają komputera do pracy i wtedy potrzebują oszczędnej maszyny, a w weekendy chcą odrobinę pograć, a przy tym mają nieduże fundusze i cenią cisze? Dla nich firma AMD przygotowała procesory LLano. W dzisiejszej mini recenzji chciałbym Wam przedstawić pojedynek pomiędzy Phenomem II X4 925, a A6-3500.
      Dokładniej porównywane będą APU A6-3500 z tandemem Phenom II X4 + Radeon 3850. Dlaczego akurat takie zestawienie?  Jak nie wiadomo, o co chodzi to chodzi o kasę. Oba zestawy kosztują mniej więcej tyle samo. Oczywiście Phenoma II X4 925 można już kupić wyłącznie z drugiej ręki, jednak koszty obu platform (uwzględniając podobną klasę płyt głównych i dodatkową kartę graficzną dla Phenoma) są bardzo podobne. Llano powinno być o wiele cichsze i chłodniejsze. Dlatego też postanowiłem sprzedać całkiem dobrze spisującego się quada aby przetestować jedną z nowych platform AMD.

 

Tabela porównawcza procesorów

ProcesorA6-3500Phenom II X4 925
Taktowanie (turbo)2100 MHz (2400 Mhz)2800 MHz
Liczba rdzeni34
Proces technologiczny32 nm45 nm
Gniazdo procesoraFM1AM3
Cache L13 x 64 KB4 x 64 KB
Cache L23 x 1 MB4 x 512 KB
Cache L3-6 MB
TDP65W95W
 

       A6-3500 to taki Athlon X3 na sterydach. Dostał dwa razy więcej pamięci cache L2 na rdzeń i został wykonany w niższym procesie technologicznym, przez co udało się wygospodarować trochę miejsca, aby wbudować do niego całkiem przyzwoity układ graficzny. Niestety, aby utrzymać bilans energetyczny zostało znacznie obniżone jego taktowanie. Czy odbije się to na wynikach testów?

Porównanie obu procesorów w CPU-Z:

CPU-Z comparison

 

Wbudowana karta graficzna

 

       A6-3500 posiada wbudowany układ graficzny o nazwie Radeon HD 6530D. Czy podoła on wyzwaniom, jakie stawiają nowe gry? Posiada on tyle samo shaderów co Radeon 3850, jednak niższe taktowanie, dwukrotnie mniejsza liczba potoków i mniejsza przepustowość pamięci nie ułatwi mu zadania.

GPU-Z comparison

 

Platforma testowa

 
ProcesorPhenom II X4 925A6-3500
Płyta głównaGigabyte GA-MA74GMT-S2Gigabyte GA-A55M-S2V
Karta graficznaRadeon HD 3850Radeon HD 6530D
Pamięć ramPatriot 2 x 2GB 1333Mhz CL9Patriot 2 x 2GB 1333Mhz CL9
Dysk twardy 1Samsung Spinpoint F1 750GBSamsung Spinpoint F1 750GB
Dysk twardy 2Seagate 320 GB Barracuda 7200.10Seagate 320 GB Barracuda 7200.10
Chłodzenie procesoraAC Freezer 64AC Freezer 64
Karta WLANRalink RT61Ralink RT61
System operacyjnyWindows 7 Home Premium x64Windows 7 Home Premium x64
ZasilaczChieftec CTP-400-12GChieftec CTP-400-12G
 

Oceny wydajności systemu Windows 7

 

      Jak widać, według Windowsa 7 układ A6 jest wolniejszy od Phenoma II, co nie powinno dziwić, zważywszy na wolniejsze taktowanie i brak jednego rdzenia. Największa różnica występuje w ocenie wydajności pamięci. Ponieważ procesory korzystały z tych samych kości, w obu przypadkach działających z tymi samymi częstotliwościami i opóźnieniami wszystko wskazuje na kontroler pamięci znajdujący się w APU, do którego równorzędny dostęp ma zarówno zintegrowany Radeon jak i procesor.

 

Testy rzeczywiste

Cinebench 11.5 x64

 

W renderowaniu APU dostaje niezłego łupnia. Testy potrafią dobrze wykorzystać wszystkie dostępne rdzenie, a dodatkowa różnica w taktowaniu sprawia, że Phenom jest prawie dwukrotnie szybszy od Llano. Za to w Cinebench Llano pokazuje pazurki. Mimo niższego taktowania jest szybszy od mającego 4 rdzenie Phenoma X4 9500 i dogania szybszego o 800 Mhz Athlona X3.

 

Wydajność w grach

 

      W grach nie ma niespodzianki i tandem Phenom + Radeon roznosi Llano niczym Hanka Mostowiak przydrożne kartony. Największą bolączką rdzenia Sumo wydaje się być przepustowość pamięci i mała liczba ropów. W grze StreetFighter po wyłączeniu 8xAA układ Sumo wygenerował dwa razy więcej klatek niż z włączonym AA. Przypuszczam, że gdyby udało mi się jeszcze podkręcić pamięci chociażby do 1600MHz wyniki byłyby znacznie wyższe. Niestety z powodu posiadania monitora z wejściem D-SUB musiałem oduścić sobie (przynajmniej na razie :P ) testy z OC. Mimo wszystko w rozdzielczości HD Ready wbudowana karta radzi sobie dość żwawo. Da się komfortowo grać pod DX9 i w rodzielczości 1280 x 720 w Deus Ex 3. Poniżej kilka screenów z benchmarków:

S.T.A.L.K.E.R. Call od Pipyat Benchmark,rozdzielczość: 1280 x 720, detale: medium, renderer: enhan. full dyn. lighting DX10

Wyłączenie AA może spowodować niezły wzrost fpsów :-)

 

 Pobór mocy

 

      Po obejrzeniu powyższych wykresów większość z Was zastanawia się co w ogóle podkusiło mnie na zmianę sprzętu na sprzęt o klasę niższy. Powody były dwa: pierwszym była ciekawość. Drugi znajduje się poniżej.

 

 

     Pobór mocy mierzyłem za pomocą miernika energii SilverCrest 9149, którego dokładność wcześniej sprawdziłem na lampce halogenowej o mocy 40W. Pobór energii dotyczy wyłącznie jednostki centralnej. Na obu komputerach uruchomione było C'n'Q i w stanie bezczynności oba procesory schodziły do 800MHz. Brak wyniku w 3DMark Vantage spowodowany był wieszaniem się go na platformie Llano. Inne aplikacje łącznie z OCCT działały stabilnie więc podejrzewam, iż błąd leży w samej aplikacji.

     Różnica w poborze mocy jest imponująca, w zasadzie komputer w stanie bezczynności może być chłodzony pasywnie. Niestety z powodu braku pasty termoprzewodzącej, która była używana w zestawie z Phenomem (Revoltec Silver o przewodności cieplnej większej niż 4,5W/m-k) zostałem zmuszony do użycia pasty Spire  (przewodność cieplna na poziomie zaledwie 2,5W/m-k) przez co nie robiłem testów na wydzielanie ciepła, ponieważ wyniki byłyby przekłamane. Jednak i bez testów można zauważyć, że w pokoju zrobiło się chłodniej, a z zasilacza wylatuje praktycznie zimne powietrze.

 

     Podsumowanie

 

     Zmieniając platformę z AM3 na FM1 przede wszystkim liczyłem na zmniejszenie poboru energii. Niestety, nie ma róży bez kolców. Brak jednego rdzenia i znacznie niższe taktowanie procesora wyraźnie dają się we znaki w programach wielowątkowych, a mała ilość rop i dość niska przepustowość pamięci (spowodowana w moim przypadku przez użycie pamięci 1333 MHz) sprawiła, że owszem można odpalić praktycznie każdą nową grę, jednak nalezy liczyć się z tym, że aby płynnie grać będzie należało zmiejszyć detale i rodzielczość. Mimo wszystko jestem zadowolony, 90% mojego czasu spedzanego przy komputerze zajmuje przeglądanie czeluści internetu, a wtedy komputer potrafi pobierać mniej energii niż niejeden laptop! Oglądanie filmów full HD nie stanowi żadnego wyzwania i jednostka pobiera wtedy około 55W.

     APU A6-3500 wręcz prosi się aby w oparciu o niego zbudować stylowy komputer HTPC. Do jego zasilenia wystarczy praktycznie dowolny zasilacz, a niedzielni gracze będą mogli pograć w gry na średnich detalach w rozdzielczości HD ready. Do pełni szczęścia brakuje tylko szybkich pamięci, ale te tanieją z dnia na dzień więc nabycie pamięci 1866Mhz nie powinno nastręczać wielkich trudności.

Zapraszamy do zamieszczania ciekawych artykułów i zdobywania punktów, które możecie wymienić w sklepie internetowym lub "zmaterializować" w  gotówkę :)  Liczymy na świetne publikacje i wysoką jakość.miniRecenzje od A do Z
PORADNIK
Zobacz ostatnie MRM
minirecenzje miesiąca

Komentarze

41
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    force
    3
    "W grach nie ma niespodzianki i tandem Phenom + Radeon roznosi Llano niczym Hanka Mostowiak przydrożne kartony." Sam bym tego lepiej nie napisał :D
    • avatar
      renholder1987
      2
      dokupić 6670 i grac :) Fajna minirecka
      • avatar
        Konto usunięte
        1
        Recenzja w porzadku, przejrzysta i jasna. Rozumiem powod przesiadki. Ja zaraz po wymianie starego radeona 3650 na 5770 zauwazylem spadek kwoty rachunku za energie, wiec takie rozwiazanie musialo przyniesc kilkadziesiat zl oszczednosci miesiacznie o ile uzywasz komputera tak jak wiekszosc TV przez te 6-8 godzin dziennie.
        Brakowalo mi tylko jednego elementu, ktory zaznaczyles w podsumowaniu. Jak taki APU spisuje sie we wspolpracy z zewnetrzna karta AMD. Nie znalazlem nigdzie jeszcze takiego testu.
        • avatar
          Konto usunięte
          1
          Panie i panowie MAŁA ciekawostka. Te APU jest nie tylko uzaleznione od szyny pamięci ale także od jej ilości. U mnie 8GB ramu 1866mhz dało spory skok w przeciwieństwie do 4 gb tego samego ramu. Dziwne, że nikt tego wcześniej nie napisał... oczywiście chodzi mi o testujących. Naprawdę spore możliwości mają te procesory. Ja szczerze polecam jako niedzielny gracz. Colin dirt2 1280x720 detale średnie, ze dwie opcje na high ustawiłem i filtrowanie x2 i gra nie schodzi poniżej 36 klatek a to jest minimum, średnia to około 40-43. Devil may cry 4 1280x720 detale super high filtrowanie x2 (więcej nie potrzeba i gra nie schodzi poniżej 45 klatek a to jest minimum. COD MW ta sama rozdziałka textur quality na maxa x2 i płynnie. Crysis na 1280x720 detale średnie i bez filtrowania ze spadkami nie mocnymi, da się grać, 1024 i jest dobrze (bez filtrowania i nie sprawdzałem mapy na lodzie). Na pewno wielu usatysfakcjonuje ten procek.
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Bardzo fajna recenzja - gratuluje autorowi ;) Tak się składa, że myślałem o złożeniu HTPC w oparciu o procesory Llano. Zastanawia mnie, jak Twój model radzi sobie z odtwarzaniem wideo w rozdzielczości FullHD na dużym ekranie? Czy masz dostęp do telewizora o sporej przekątnej (u mnie 42''), żeby zobaczyć, jak Llano radzi sobie z tym zadaniem? Byłbym bardzo wdzięczny za wyniki :)
            • avatar
              Deathstar
              0
              Super recenzja, dobre proporcje między ilością wykresów i grafik, a tekstem. Jedynie może bym zmienił skalę tego wykresu który ma maksymalny próg 70 - ponieważ 75 już wygląda tak samo jak 150. Ewentualnie ten jeden test w którym wyszedł taki wynik przeniósłbym na inny wykres :). Ale ogólnie łapunia w górę.
              • avatar
                Smoku86
                0
                Dobra recenzja, właśnie od jakiegoś czasu mnie ciekawiło takie porównanie. Przyjemnie się czyta a kartony to już mnie rozwaliły ^^
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  fajny tekst, ale zmiana jaka dokonałeś jest bezsensu, pieniądze jakie wydałeś na nową platformę, mógłbyś wydać na kilka lat rachunków za prąd :)
                  • avatar
                    Wiskas
                    0
                    + za odwagę, kto powiedział że zawsze trzeba iść do przodu?
                    • avatar
                      piwo1
                      -1
                      to A6 ma w koncu 3 czy 4 rdzenie? ja juz zdurnialem.
                      http://pclab.pl/art46753.html
                      • avatar
                        dnetsky
                        -2
                        brakuje mi tu jednego wykresu do porównania

                        jakiegoś CoreI5 z grafiką ... w podobnej cenie
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          -2
                          wlasnie dlatego ze laczysz wydajnosc phenoma ii x4 i energooszczednosc wieksza niz APU - doplacasz te 200zl , jak to wiadomo, nic nie ma za darmo
                          • avatar
                            talib
                            -2
                            śmieszny ta recenzja
                            • avatar
                              Lightning
                              -2
                              Recenzja mnie nie zachwyciła, ale...
                              "W grach nie ma niespodzianki i tandem Phenom + Radeon roznosi Llano niczym Hanka Mostowiak przydrożne kartony"
                              ...plusa musisz dostać :)
                              • avatar
                                Konto usunięte
                                -3
                                Oszczedzamy wydajnosc to po pierwsze, a potem skrecamy pobor pradu, z tego calego 32nm od globalika wyniklo bardzo niewiele, przecietne produkty z 2009 sklejone w apu.
                                • avatar
                                  Konto usunięte
                                  -6
                                  przy i3 2100 utrzymal bys moc obliczeniowa phenoma ii x4, pobor pradu byl by mniejszy niz APU (TAK MNIEJSZY W STRESIE o minimum 30-40%) , procesor ma wiecej instrukcji, cena niby drozsza ale ostatnio udalo mi sie kupic 2x i3 2100 OEM za 300zl sztuka :) takze ten x3 na FM1 to dosc slaba platforma do budowania komputera - MOIM ZDANIEM przynjamniej , wydajnosc na poziomie celerona g530 za juz 160zl, za 140 zl bierzesz GT240 zamiast jakiegos radeona HTPC i wydajnosc masz nieporownywalnie lepsza w 3d
                                  • avatar
                                    Konto usunięte
                                    -7
                                    :) jak liczyles na zmniejszenie kosztow trzeba bylo brac i3 2100 a nie .............. widze ze sposob , metodologia testow wzieta zywcem z moich recenzji - pomimo lekkiego plagiatu tego - jak dla mnie + , udowadniasz ze nowe AMD jest jeszcze gorsze niz stare AMD ktore jeszcze bylo fajne............ niebawem sprawdze x4 631 ;)
                                    • avatar
                                      Konto usunięte
                                      0
                                      Wiesz Annanke, jak będę miał czas to postaram się przetestować. U mnie również jest przydzielone 512MB. Na początku miałem wstawioną tylko jedną kość 4GB z zestawu 2x4GB PATRIOT. Chłodzenie nie pozwalało mi wstawić drugiej pamięci. Ale postanowiłem ściągnąć radiator (nie mogłem wytrzymać żeby nie sprawdzić a druga kość lada dzień miała iść na sprzedaż) i zamontować. I ku mojemu zdziwieniu już sam benchmark w colinie zanotował od razu skok fps. A wynik cząstkowy w win7 przedstawia się tak: Procek 6.3; Pamięć 7.4; Aero 6.6; Wydajność w grach 6.6 no i dysk 5.9.
                                      • avatar
                                        Konto usunięte
                                        0
                                        Hmm :) Rozumiem. Szczerze nie pomyślałem o tym a być może masz rację. Nie będę wnikał. Napiszę tylko, że nie spodziewałem się takich efektów po integrze. Szkoda tylko zablokowanego rdzenia i tego że AMD sprzedaje te procki w takiej postaci. Mimo wszystko zostanie u mnie przez najbliższe 2-3 lata. Niesamowita jest jego temperatura. Mam scythe shiruken, w pokoju około 20*C wiatrak prawie sie nie kręci, czasami coś mu się przyśni i drgnie a radiator nawet nie jest ciepły (to wszystko podczas przeglądania neta). Na pewno kolejnym zakupem będzie procesor z integrą ;D