Procesory

Phenom II - Nowa moc i wydajność

przeczytasz w 4 min.

Wejście nowego procesora na rynek, zawsze wzbudza jakieś emocje. Tak było również z niedawną premierą Phenomów II, na razie doczekaliśmy się dwóch modeli taktowanych zegarem 3000 MHz (Phenom II X4 940 z odblokowanym mnożnikiem) oraz 2800 MHz (Phenom II X4 920), pasujących do podstawki AM2+ (wystarczy upgrade BIOS-u). Każdy wyposażony oczywiście w cztery rdzenie.

Phenom II 940 Black Edition będzie głównym bohaterem tego artykułu. Nie będę tutaj się rozpisywał na temat dokładnej budowy czy architektury tego procesora, każdy z Was zapewne czytał już dziesiątki publikacji opublikowanych w Internecie. Napiszę tylko najważniejsze parametry.

Najważniejsza zmiana w stosunku do starszych braci to taka, że został wykonany w wymiarze technologicznym 45 nm. Wpływa to na zmniejszenie zapotrzebowania na prąd oraz zmniejsza się ilość wydzielanego ciepła, to z kolei wpływa na lepszy "overclocking". Jak daleko możemy go przetaktować, dowiemy się, czytając dalej. Składa się z 758 milionów tranzystorów, a maksymalne TDP (Thermal Design Power) wynosi 125W.

Dodatkowo najszybsza wersja Phenoma II (jak na dzisiejszy dzień) jest dostępna z odblokowanym mnożnikiem. Co to oznacza dla potencjalnych "podkręcaczy", chyba nie muszę tego pisać. Nie bez znaczenia jest również fakt, że ilość pamięci Cache trzeciego poziomu została potrojona z 2 MB do 6 MB. Warto jeszcze wspomnieć o obsłudze technologii Cool’n’Quiet w nowej wersji 3.0, dzięki której możemy jeszcze bardziej zaoszczędzić na wydatkach za prąd (taktowanie rdzeni sięga wartości 800 MHz w spoczynku).

Ponieważ stałem się już szczęśliwym posiadaczem tego procesora, napiszę kilka słów na jego temat (chociaż już to zrobiłem;)) oraz co ważniejsze, przedstawię wyniki testów, które wykonałem w swoim zaciszu domowym.

Procesor otrzymałem w wersji BOX z dołączonym radiatorem, z którym raczej nie będę się siłował, a znajdzie nowego właściciela. Pierwszym krokiem jaki musiałem wykonać, to upgrade BIOS-u na swojej płycie. Szybki skok na stronę producenta i ściągnięcie najnowszej dostępnej wersji (F7), aby płyta poprawnie rozpoznawała Phenoma II. Zgranie na pendriv'a i za pomocą Q-flash wgranie do pamięci nowego pliku, zaowocowało poprawną obsługą procesora. Widzimy to na fotkach.

przed zmianą procesora

po zmianie

Po uruchomieniu systemu zaliczyłem "falstart", ponieważ Windows wykrył dwa rdzenie nowego procesora. Co jest? Czyżbym zły bios wgrał? Takie i inne pytania od razu mi się nasunęły. Główkowałem dobrych kilka minut, potem dopiero przyszło mi na myśl, że w msconfig ustawiłem dawno temu rozruch na 2 rdzenie i tak już zostało. Szybka zmiana parametrów i po ponownym uruchomieniu nareszcie ujrzałem cztery rdzenie w akcji.

Ponadto Vista 32-bit widzi teraz tyle pamięci, ile faktycznie mam zainstalowane:). Przedtem pokazywała mi dokładnie 3,25 GB. Drobna rzecz, a cieszy. Teraz już spokojnie mogłem przystąpić do pierwszych testów.

Testy

Wszystkie testy były przeprowadzane na domyślnych ustawieniach, dopiero w sekcji "podkręcanie" podkręciłem procesor na tyle, na ile pozwał mój sprzęt. Wyniki niestety mogę porównywać tylko z moim dotychczasowym dwurdzeniowym procesorem AMD Athlon 64 X2 6000, który pracował z częstotliwością 3000 MHz, czyli taką samą jak nowy Phenom II (swoją drogą będzie ciekawe porównanie).

Platforma testowa:

  •     Procesor: AMD Phenom II X4 940
  •     Cooler: Noctua NH-U12P (~1000 obr./min), Pasta Noctua NT-H1
  •     Płyta główna: Gigabyte GA-MA770-DS3
  •     Karta graficzna: Gigabyte 9800GTX 512MB DDR3
  •     Zasilacz: Be quiet! Dark Power 650W
  •     Pamięć: Kingston 4 x 1 GB DDR2 800 MHz
  •     Dyski: Seagate Barracuda 7200.10, 2 x 250 GB SATA II (RAID 0)

Nie ma dużych zmian temperatur, jeżeli byśmy porównali wyniki z starym (teraz można już tak powiedzieć) procesorem. Wyniki zostały pobrane z programu Everest, ale muszę szczerze powiedzieć, że nie jestem pewny na 100% poprawnych odczytów. Mierzone w pokojowej temperaturze wynoszącej 23 stopnie. Pragnę zwrócić uwagę, że cooler nie pracował na maksimum swoich możliwości. Na co dzień pracuje z zmniejszonymi obrotami do poziomu około 1000 obr./min (zastosowany adaptor Low-Noise) i do pomiarów tychże tak pozostało. Gdyby nie było reduktora napięcia, temperatury uzyskane byłyby mniejsze o około 2-3 stopnie.

Tu już widzimy bardzo wyraźnie wyższość czterech rdzeni. Oby tak dalej.

W Super Pi też jest znaczny wzrost szybkości. Pamięci pracowały na standardowych ustawieniach. Wyniki podane w sekundach.

Aplikacja 7-Zip, której na co dzień używam, również przyspieszyła, choć spodziewałem się większej wydajności. Poziom kompresji ustawiony na Ultra, metoda szyfrowania AES-256, a wyniki podane zostały w sekundach. Kompresji zostały poddane pliki filmowe, jeden o wielkości 699MB i dwa o łącznym ciężarze 1008 MB.

W Evereście też widzimy bardzo znaczny wzrost wydajności na korzyść czteroprocesorowego Phenoma II 940.

Popularny program 3DMark06 nie okazał się gorszy i wydaje mi się, że nie jest tak źle.

Przyszedł czas na gry;) Do testu użyłem aplikacji HardwareOC Crysis Benchmark. Jako pomiaru użyłem test procesora. Plansza Crytek Ice. Przy rozdzielczości ustawionej na 1680x1050 przetestowałem dwa ustawienia na High i na Low. Wyniki możemy podziwiać na wyżej przedstawionych screenach. Jak widzimy, cztery rdzenie dały radę i jest znaczna poprawa, co bardzo cieszy.

W grze Crysis Warhead, również możemy zaobserwować przyrost klatek na sekundę. Phenom II 940 (3 GHz) jest górą:)

W Far Cry'u został wykorzystany wbudowany benchmark. Przy rozdzielczości 1680x1050, braku Anti-Aliasingu, Direct3D 10, planszy Ranch Small i ustawieniach na Ultra Very High oraz High zostały wykonane pomiary. Znaczny przyrost klatek widzimy na ustawieniach High, Ultra już tak nie jest wesoło, czyżby to wina słabej grafiki?

Podkręcanie

O możliwościach podkręcania nowych Phenomów II chyba wszyscy już słyszeli, a szczególnie modelu 940 z odblokowanym mnożnikiem. Każdy jest ciekawy owych wyników, więc nie będę tego przedłużał i przejdę do czynów. Wszak iż mam tylko jeden model do użycia, to nie będę przesadzał z przetaktowywaniem i podnoszeniem napięcia, mam nadzieję, że zrozumiecie;) Ponadto, nie jestem zagorzałym overclockierem, także sprawdzę tylko jak się kręci bez podnoszenia napięć.

Mamy tutaj ułatwione zadanie, bo przestawiamy tylko mnożnik (standardowo x15). Od razu przestawiłem na x17, co dało wynik 3400 MHz i od razu kilka testów sprawdzających stabilność. Wszystko ok.

Teraz to już trzeba ostrożniej posuwać się naprzód. Mnożnik x17,5 i mamy 3500 MHz, ponownie testy sprawdzające i jak się okazuje system jest dalej stabilny i to bez podnoszenia napięcia (standardowe 1,350V)!

No to jedziemy dalej, mnożnik pół punktu wyżej i 3600 MHz, testy i ... stało się - pod koniec wywaliły się błędy - w końcu musiało się to stać - pomyślałem. Ale byłem jeszcze ciekawy czy Windows uruchomi się na 3700 MHz na standardowym napięciu, tak uruchomił się, ale długo nie pochodził, bo znowu... błędy.

Dalej już nie próbowałem, ale można się domyśleć, że po zwiększeniu dawki napięcia, można by dążyć do tego, aby Windows był w pełni stabilny przy częstotliwości 3700-3800 MHz. Mało tego, uważam, że nie wiele brakuje do szczęścia, aby osiągnąć 4000 MHz, co myślę dla wprawionych overclockierów nie będzie to większym problemem.

Ja się zadowoliłem stabilnym 3500 MHz bez podnoszenia napięcia, na razie mi to wystarcza do wszelakich zastosowań domowych. Do tego tylko minimalnie większe temperatury. Czego chcieć więcej?

Podsumowanie

Phenom II X4 940 Black Edition, tak jak w wielu recenzjach można przeczytać, gdyby od razu pojawił się zamiast starego Phenoma, to by było coś. Teraz żadnych rewelacji nie ma, ale i tak nie jest źle. W porównaniu z Athlonem 6000 zwycięsko wychodzi oczywiście nowy Phenom II, co to tego nie ma żadnych wątpliwości. Ważne też jest, że nowe procesory pasują do większości płyt głównych z Socket AM+, dzięki temu nie musimy zmieniać całej platformy.

Reasumując - jeżeli zdecydujemy się na Phenoma II uzyskamy:

  • wysoką wydajność
  • możliwość niezłego podkręcenia
  • niską temperaturę pracy


Jedyna zła wiadomość to taka, że wydać na niego musimy teraz nieco ponad 1000 złotych. Ceny jednak powinni szybko spaść, a wtedy to już nic nam nie stanie na przeszkodzie, aby zaopatrzyć się w nowy i wydajny procesor - Phenom II.

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    _nick_
    0
    No proszę nowy phenomik, gratulacje ;]

    ale żeby 1000zł dawać za procka...

    A sama recka jak zwykle na poziomie.
    • avatar
      zonq92
      0
      Bardzo fajny artykuł, zaciekawił mnie, choć ten przyrost mocy nie do końca taki duży liczyłem na więcej, bo to przecież 4 rdzenie a nie dwa, można powiedzieć ze równa się 2 procesorom Athlon x2 6000 ;).
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        Ja nie czaje dlaczego ludzie się tym podkręcaniem tak podniecają. Przyznaję, że jestem fanem AMD, ale 500MHz bez zmiany napięcia przy 3GHz procku to nie jest dużo. W Intelowych prockach można często 1000MHz wycisnąć nawet przy mniejszej standardowej częstotliwości. Spójrzmy prawdzie w oczy - poprawa może i jest, ale rewelacji nie ma.
        • avatar
          jogin211
          0
          @ seiya
          dlaczego podniecają się podkręcaniem? -"mieć coś droższego za mniejszą cenę" na pewno znasz to z życia
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Też to zauważyłem piszą że się nie źle podkręca ale nie widziałem jeszcze mocno podkręconego procka. Ja swojego podkręciłem o 1/3 bez zmiany napięcia...
            • avatar
              Andrzej Michalski
              0
              Zapomniałem jeszcze dodać trzy wykresy z wynikami po podkręceniu:/
              • avatar
                nazaropeth
                0
                Cóż, oc takie sobie. Nie dalej jak wczoraj miałem okazję pobawić się Phenomem 9950 Black Edition i na nie najmocniejszej płycie głównej (K9A2-CF - notabene, sam taką mam) bez podnoszenia napięcia procek pracował z prędkością 3,4GHz (standardowo 2,6GHz)!!! Ale procek sam w sobie fajny :)
                Całkiem fajna recka ;)
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Artykuł bardzo dobrze napisany, świetnie się czyta, przydały by się testy w innych grach bo tutaj wszystkie od cryteka ale wiadomo, że testuje się na tym co się ma:) Jestem ciekaw jak procek sprawowałby się w gta4 [grze na komputery, które dopiero powstają:D] Przyczepiłbym się też do wykresów, wiadomo, że przy 7-zip mniej=lepiej a przy 3d markach więcej=lepiej, dobrze byłoby jednak gdyby zostało to wyraźnie zaznaczone na każdym wykresie. Co do procka to rewolucji nie ma ale jest krok naprzód co też cieszy:)
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Posiadam model 920, narazie wykręciłem go na 3.64GHz. Procesor jest genialny. Przesiadłem się z Phenoma X4 9600BE i powiem, że nie spodziewałem się aż takiego skoku wydajności :). Procesor to porządna konstrukcja, AMD nareszcie wydało na świat "dziecko" które jest godne uwagi. Ogólnie rzecz biorąc jestem bardzo zadowolony z zakupu :)
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Aha i jeszcze jedno. Bardzo zaskoczyły mnie temperatury pracy procesora. Po podkręceniu bardzo niskie. Idle 33 stopnie, stres przy graniu w GTA 4 na max detalach 55 stopni. Masakra :D
                      • avatar
                        manioor
                        0
                        jednak w tym przedziale cenowym dalej obstawiał bym za

                        Intel Core 2 Quad Q9550 2,83GHz

                        moim zdaniem poprawa procesora o wydajność +2fps nie powala na kolana.

                        ps.

                        Bardzo miło czytało się twój artykuł.
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          Bardzo fajna recenzja. Swoją drogą to procek poszedłby zapene więcej, ale na lepszej plycie głównej (może coś z chipsetem 790FX albo 790GX).
                          Zestawiając procek z Intel Core 2 Quad Q9550 2,83GHz jest się już nad czym poważnie zastanawia. Pozostaje tylko czekac, aż spadną ceny ^^
                          • avatar
                            Andrzej Michalski
                            0
                            Dodatkowe wykresy znajdziecie na forum w temacie: http://www.benchmark.pl/phpBB3/viewtopic.php?f=5&t=624
                            • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              z 3000 na 3500 stabilnie to lipa - przy Intel-u E2740 z 1600 podkręca się na 3400 bez żadnego drgnięcia i chodzi stabilnie na oryginalnym chłodzeniu - pozdrawiam
                              PS
                              bez podnoszenia napięcia ;)
                              • avatar
                                Botanix
                                0
                                Panie Andrzeju Michalski mógłby mi Pan wytłumaczyć dlaczego za recenzję dostał Pan 20pkt, kiedy to przed wybraniem 10 najlepszych recek co nastąpi w lutym za recenzję można dostać maks 5pkt?

                                Drugie pytanie. Mógłby mi Pan wytłumaczyć, dlaczego dostał Pan aż 200 pkt ( dwieście ) za tą recenzję?

                                http://www.benchmark.pl/mini-recenzje/Rzut_okiem_na_trzy_myszki_Genius-1497.html

                                O ile mi się wydaje za najlepszą recenzję w miesiącu można dostać 50 pkt czyli 4 razy mniej. Mało tego wg. benchmark to nie Pańska recenzja była najlepsza wiec mógł Pan za nią dostać maksymalnie 20pkt... 200 pkt to jakieś 10 razy tyle jeśli się nie mylę.

                                Bardzo mnie ta sprawa intryguje bo jeśli benchmark ma faworyzować niektórych użytkowników a innych olewać ( aktualnie 24h czekam aż moja recenzja pojawi się na stronie a obiecywano robić to w 3-4 godziny po uploadzie, czyli na zdrowy rozsądek pracę zaczyna się 8-10 więc maks o godzinie 14 ) to ja mam gdzieś taki serwis. Człowiek pisze, poci się aby było jak najfajniej a potem musi czekać parę dni ( tak nieraz tyle czekałem ) na pojawienie się recenzji/newsa na stronie. Tymczasem inni użytkownicy dostają kosmiczne ilości pkt za recenzję.

                                Co do recki uważam, że jest niezła :).
                                • avatar
                                  Botanix
                                  0
                                  Odpowiem jeszcze na kilka zdań, które mogą paść.

                                  1. Nie wiem, dlaczego dostałem te pkt.

                                  Odp. Zła odpowiedź, jako użytkownik z góry listy ( zbierający pkt. na GF 260 ) kontroluje Pan swoją ilość pkt często więc każda nieprawidłowość zostałaby skonsultowana z redakcją. Zbyt duża, lub przedwczesna ilość pkt jest taką właśnie nieprawidłowością.

                                  2. Pan Andrzej Michalski pisze z reguły najlepsze recenzje więc z góry można było dać za tą 20pkt.

                                  Odp. Rozumiem i zgadzam się, że każda jedna jest bardzo dobra. Osobiście mimo kilku pojawiających się zdań nielogicznych w każdej z nich, oceniłbym je na 9/10. Mimo wszystko jest regulamin, który obowiązuje i nawet zakładając, że prędzej czy później otrzyma za tą recenzję 20/50 pkt ( a może i 200 jak ostatnio ) powinno to nastąpić dopiero w podsumowaniu miesiąca stycznia ( czyli w lutym ).
                                  • avatar
                                    Botanix
                                    0
                                    I jeszcze parę słów ode mnie. Zdaję sobie sprawę, że Pan Andrzej Michalski pisze na prawdę dobre recki i w zasadzie można przymknąć na to oko. Lecz i moje do złych nie należą więc chociaż chciałbym aby pojawiały się one na czas tak jak obiecywano ( do kilku godzin a nie do kilku dni ). Ewentualnie nie miałbym nic przeciwko statusowi "zaawansowany" :). Tak wiem nie ja o tym decyduję chociaż ułatwiłoby mi to pisanie. W planach na najbliższy tydzień maoałem do napisania recki: E8200 @ 4,2GHz, WD 640GB, 2x2GB Geil Black Dragon 800MHz @ 1200MHz , Zasilacz CoolerMaster M850, Obudowa CoolerMaster itd. Czyli sprzęt, który złożyłem w zeszłym tygodniu dla kolegi. Napisałem już reckę jego karty a mianowicie Sapphiere Radeon 4870 X2 2GB ale niestety wciąż czekam na jej akceptację... Niestety po tym wszystkim trochę się waham odnośnie tego, czy warto w ogóle się fatygować bo nie podoba mi się ta cała sytuacja z pkt niektórych użytkowników i pojawianiem się recek nie "na czas"...

                                    Pozdrawiam
                                    • avatar
                                      Tomek Stiller
                                      0
                                      Super wyszła ta mini recenzja. Tak trzymać Andrzej!
                                      • avatar
                                        Konto usunięte
                                        0
                                        Genialny artykuł..Brawa za profesjonalizm i wielkie POZDRO dla Andrzeja..
                                        • avatar
                                          Konto usunięte
                                          0
                                          Niekwestionowany powrót AMD naring! Brawo!