• benchmark.pl
  • artykuły
  • Ultralekka mysz Icon7 Gaming Laser Mouse Z300 i więcej godzin komfortowej nawigacji...
Myszki

Ultralekka mysz Icon7 Gaming Laser Mouse Z300 i więcej godzin komfortowej nawigacji...

przeczytasz w 5 min.

Na początku sierpnia trafiła w moje ręce Icon7 Z300 Gaming Laser Mouse. Poniżej dwa zadania, w których producent składa obietnice i zachwala swój produkt.
„Ultralekka mysz Z300 - idealna dla osób chcących w pełni wykorzystać możliwości myszy do grania, lub po prostu szukających wysoce funkcjonalnej myszy komputerowej. Urządzenie to zapewnia natychmiastowy dostęp do czterech poziomów rozdzielczości dpi: 800/1200/1600/2000.”
Postaram się sprawdzić, ile w tych informacjach jest prawdy i jak mysz sprawuje się w praktyce.
Zapraszam do przeczytania mini-recenzji ;)

Dane techniczne

  • Ilość przycisków: 7
  • Czułość myszy: 800/1200/1600/2000 DPI
  • Technologia czujnika: LaserStream™
  • Opóźnienie 2 ms (500Hz)
  • Podłączenie do komputera: USB
  • Teflonowe stopki
  • Wymiary: 118 x 60 x 41 mm
  • Długość kabla: 180 cm
  • Kompatybilność: Windows XP/XP 64 bit/Vista/Vista 64 bit
 

Opakowanie

Czarno-płomieniste opakowanie wygląda bardzo przyzwoicie.  W środku znajduje się mysz Icon7 Z300, płyta CD ze sterownikami, zestaw zapasowych ślizgaczy, ulotki oraz krótka instrukcja.

W instrukcji znalazłem opis elementów myszy w języku angielskim i w języku polskim… po raz pierwszy spotkałem się z tłumaczeniem „DPI Switch” na „DPI Trzasnąć batem”;) ;) ;) do tej pory nie mogę się domyślić, o co chodzi w tym tłumaczeniu i skąd ten pomysł ;).

 
 
 
 

Budowa, wygląd

Icon7 Z300 Gaming Laser Mouse ma budowę symetryczną, jest więc przeznaczona zarówno dla osób prawo jak i leworęcznych. Myszka dobrze leży w dłoni, jest bardzo lekka i wąska. Ergonomię psuje niestety sztywny kabel, który w przypadku lekkiej myszki nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ ogranicza dynamiczne ruchy podczas szybkiej rozgrywki. Boczne przyciski są za małe, ale o tym napiszę nieco później.

Na spodzie myszki znajdują się 4 ślizgacze, sensor oraz ogólne informacje o produkcie.

Mysz wygląda ładnie, odważne połączenie czerni z kolorem pomarańczowym prezentuje sie bardzo fajnie, sprawia, że mysz przyciąga wzrok. Wygląd i kolorystyka to kwestia gustu, Icon7 Z300 może się podobać ;)

Z300 posiada 7 programowalnych przycisków, dwa przyciski główne, dwa przyciski boczne oraz rolkę, której ruchy można zaprogramować jako przycisk.

Główne przyciski działają płynnie, cicho i przyjemnie. Podobnie rolka, która została wykonana z antypoślizgowego materiału. Dlaczego podobnie, a nie tak samo? Dlatego, że podczas szybkiego przewijania, rolka hałasuje.

Pomiędzy głównymi przyciskami, na grzbiecie gryzonia umieszczony jest przycisk do zmiany rozdzielczości(trzaśnięcie batem ;) ) oraz dioda informująca o aktualnej prędkości pracy myszy. Do wyboru są cztery zakresy pracy, a każdemu z nich przypisany jest inny kolor diody: niebieski(2000dpi), pomarańczowy(1600dpi), pulsujący pomarańczowy(1200dpi), dioda nie świeci(800dpi).

 

Boczne przyciski powinny być nieco większe. Kciukiem bez problemów można wyczuć jeden z nich, natomiast z tym po przeciwnej stronie trzeba się pogimnastykować.


 

Sterowniki

W programie GamingMouse Config mamy możliwość skonfigurowania każdego przycisku myszy, ustawienia rozdzielczości i czułości myszy w osiach X i Y, zmiany szybkości rolki oraz dwukrotnego kliknięcia, tworzenia makr i profili z ustawieniami. Aplikacja nie jest skomplikowana i posiada polską wersję językową - za to duży plus ;).


 
 

Testy syntetyczne

Testy przeprowadziłem w dwóch programach – VmouseBench v0.0.7a oraz Mouse Rate Checker 1.1b.
Sprawdziłem, czy mysz na pewno ma 2000dpi, wykonałem testy na interpolację oraz na częstotliwość próbkowania myszy.

 
Sprawdzenie rozdzielczości myszy.

Rozdzielczość myszy ustawiona na 800 DPI.




Rozdzielczość myszy ustawiona na 1200 DPI.




Rozdzielczość myszy ustawiona na 1600 DPI.




Rozdzielczość myszy ustawiona na 2000 DPI.

 

Jak widać na powyższych zdjęciach, mysz nie ma problemów z pracą w rozdzielczościach 800-1600DPI. Niestety, maksymalną wartością DPI, jaką udało mi się odczytać z programu VMouseBench była 1708 DPI. Icon7 Z300 nie osiąga obiecanych 2000DPI.

 
 Test na obecność interpolacji
 

Test na obecność interpolacji, przy rozdzielczości 1600 DPI.

 

Test na obecność interpolacji, przy maksymalnej rozdzielczości myszy.

 

Mysz nie wykazuje interpolacji zarówno przy rozdzielczości 1600 jak i „2000”DPI.

 
Sprawdzenie częstotliwości próbkowania.

Test na częstotliwość próbkowania wyszedł poprawnie. Opóźnienie myszy wynosi tyle, ile podane jest w danych technicznych Z300.

 

Funkcjonalność w grach i na co dzień

Mysz jest lekka i faktem jest to, że nawet po kilku godzinach gry/pracy na komputerze nie czuć zmęczenia, czy też bólu nadgarstka. Teflonowe ślizgacze również bardzo dobrze wypełniają swój obowiązek, co zwiększa komfort pracy z Icon7 Z300.

Podczas gry nie doświadczyłem akceleracji ujemnej (wstecznej), natomiast przy ustawionej maksymalnej rozdzielczości myszy, mamy do czynienia z dosyć sporą akceleracją dodatnią (przy 1600DPI akceleracji prawie nie ma), co przedstawiłem na screenach.

Akceleracja, przy rozdzielczości 2000 DPI. Zdjęcie od góry - punk początkowy, zdjęcie na dole - punkt końcowy. Różnica najlepiej widoczna na kompasie.

 

Akceleracja przy rozdzielczości 1600 DPI. Różnica minimalna.

 

Podsumowanie

Z300 nie do końca działa tak, jak obiecywał producent. Osiąga zaledwie 1700DPI (a powinna 2000) i wykazuje akcelerację przy tej rozdzielczości.Poza tym gruby i dosyć sztywny kabel nie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku lekkiej myszy.

Mysz mimo wszystko wywarła na mnie pozytywne wrażenie i mogę ją polecić wszystkim, którzy nie chcą wydawać sporej sumy na to urządzenie oraz tym, którzy nie oczekują perfekcyjnej pracy w wysokich rozdzielczościach. Mysz bardzo dobrze działała w rozdzielczościach 800-1600DPI a przy tym jest lekka i wygodna. 
Natomiast, jeśli ktoś jest zapalonym graczem i potrzebuje gryzonia, który będzie miał bardzo dobre osiągi przy rozdzielczości 2000DPI, polecam rozejrzeć się za produktami Razera, czy też Logitecha.

Plusy:

  • waga
  • wygodny kształt
  • przycisk do zmiany DPI w locie
  • brak interpolacji
  • niewielka akceleracja do 1600DPI
  • cena

Minusy:

  • gruby kabel
  • nie pracuje w rozdzielczości 2000DPI
  • znacząca akceleracja powyżej 1600DPI
 
Moja Ocena
Wygląd:
Jakość wykonania:
Podczas gry:
Ergonomia:
Sensor:
Ogólna ocena:
    Cena w dniu publikacji artykułu: 99,90 pln(Komputronik.pl)

Dziękuję redakcji za dostarczenie sprzętu do testów. 

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Bardzo fajny tekst, oby tak dalej- 5 :)
    • avatar
      Cr4sH
      0
      Fajna, ale troche duży "tył" ma ta mysz :)
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        Fajna mysz tylko ten kabel, szukam lekkiej myszki do lapka, myślę że ta się nadaje ;) i całkiem fajnie wygląda ... recenzja spoko.
        • avatar
          mICh@eL
          0
          W sumie niezły tekst, zdjęcia prawie dobre, można było dać więcej tabelek (dane techniczne, plusy/minusy).

          Ale i tak ode mnie 5 (tak się kliknęło :P)
          • avatar
            entuzjasta789
            0
            ciekawa recka mnie się przyjemnie czytało:D ode mnie5
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              Świetna recenzja bardzo fajnie się czyta, myszka wydaje się być ok i z tego co widzę na fotkach to kabelek nawet do przeżycia ;) choć nigdy nie miałem myszy tej firmy może się w końcu skuszę...pozdr.
              • avatar
                _nick_
                0
                widzę że fotki obrabiałeś "na szybko", poza tym jest ok ;)
                • avatar
                  Bartek Żak
                  0
                  Recenzja bardzo dobra, mam tylko nadzieję, że w tego ET nie grasz na co dzień, bo na takim cfg to raczej kiepsko to widzę :P

                  Co do 2000 DPI - jeśli masz mysz wykonaj jeszcze jeden pomiar, tym razem szybko przejedź myszką odpowiednią odległość. Wynik pomiaru już raczej znam.

                  P.S. W przyszłym tygodniu mini-recka Z500 ;)