Easy Home DVB-T HD TopBox – tuner DVB-T
Tunery TV

Easy Home DVB-T HD TopBox – tuner DVB-T

przeczytasz w 3 min.

Tuner Easy Home DVB-T HD ToolBox to dobrej jakości dekoder, który będzie odbierał obraz w jakości HD.

Dnia 20 maja 2013 r. w Polsce nastąpił kolejny etap cyfryzacji czyli wyłączenia sygnału analogowego i zastąpienia go sygnałem cyfrowym. Co się wydarzy jeśli nie posiadamy telewizora z MPEG-4, który będzie ją odbierał?

Warto zaopatrzyć się w dobrej (co najważniejsze) jakości dekoder lub tuner, który nie będzie tylko odbierał obrazu w zwykłej jakości ale też w jakości HD. Testowany model nosi nazwę Easy Home DVB-T HD TopBox. Jak wypadł test urządzenia? Zapraszam do zapoznawania się z MiniRecenzją.

Specyfikacja

Częstotliwość wejściowa: 170~230 Mhz / 470~860 Mhz
Poziom sygnału RF:  - 78 ~ -20 dBm
Pasmo częstotliwości pośredniej: 7MHz - 8MHz
Modulacja: QPSK,16QAM,64QAM

VIDEO

Format dekodera:  MPEG-4 AVC / H.264 HP@L4MPEG2
Format wyjściowy:  480i/ 480p/ 576i/ 576p/ 720p/ 1080i/ 1080p
Port wyjściowy:  HDMI, Scart

AUDIO

Format dekodera:  MPEG-1 (warstwy: 1, 2, 3), WMA, AC3
Wyjście audio:  L/R (Scart), Coax.

Port USB 2.0

Pojemność:  500Gb
Obsługiwane formaty:  MP3, WMA, JPEG, BMP, AVI oraz MKV.

ZASILANIE

Zasilacz:  DC 5V 1,5A

Maksymalny pobór energii:  6W max.

Pobór energii w trybie standby:  0,5W max. 

Zawartość pudełka

Sam Tuner DVB-T jest niewielkich rozmiarów. W pudełku prócz wspomnianego już tunera znaleźć można pilot z kompletem baterii, zasilacz sieciowy oraz instrukcję obsługi w kilku językach tym również w języku polskim. Co zadziwia producent nie dołączył do zestawu żadnego przewodów sygnałowego takiego jak SCART lub HDMI. Kupujący będzie musiał sam się w nie zaopatrzyć jeśli takowych nie posiada.

Obudowa

Easy Home DVB-T HD został wykonany w czarnej tonacji kolorystycznej, co jest chyba dzisiejszym standardem. Plastik z jakiego urządzenie zostało wykonane wydają się być solidne lecz wątpliwości budzi waga urządzania przez co wydaje się że podczas upadku urządzenie może ulec łatwemu uszkodzeniu.

Na przodzie obudowy znajdziemy logo producenta – Best Buy oraz nazwę samego urządzenia, która została umieszczona na szybce. Moim zdaniem jest to błąd, ponieważ producent mógł w tym miejscu zastosować najprostszy ledowy wyświetlacz który sygnalizowałby aktualną godzinę lub pokazywał aktualnie oglądany kanał telewizyjny. Zamiast tego producent poszedł na łatwiznę i w urządzeniu zamontował dwukolorową diodę LED która sygnalizuje pracę urządzenia lub tryb standby.

Natomiast na samym końcu panelu przedniego znajdziemy port USB w standardzie 2.0. Obudowa wentylowana jest przez kilka otworów umieszczonych na bokach oraz na spodzie urządzenia.

Na tylnim panelu znajdziemy to co interesuje każdego użytkownika, czyli przeróżne złącza i porty . Standardowo znajdziemy złącza antenowe, jedno złącze HDMI, które umożliwia podłączenie urządzenia na przykład do monitora lub po prostu do telewizora LCD. Następnie znajdziemy złącze SCART które umożliwia podłączenie telewizorów CRT, oraz gniazdo zasilające urządzanie.

Praktycznie wykorzystanie urządzenia

Podłączanie urządzania nie nastręczyło większych problemów, tak więc sądzę, że osoby starsze które mają problemy z nowymi technologiami powinny sobie poradzić z podłączeniem i wyszukaniem kanałów. Ponieważ zarówno instrukcja jak i interfejs samego urządzenia jest bardzo przyjazny i łatwy w obsłudze już chwilę po uruchomienia tunera instalator przeprowadził nas przez opcję wyszukania nowych kanałów a potem już tylko mogliśmy się cieszyć się kanałami w cyfrowej jakości. Niestety jedyną wadą która została odkryta to dublowanie się kanałów oraz pokazujący się komunikat, iż te kanały są kodowane.

Tuner świetnie poradził sobie z Funkcją PVR. W sposób intuicyjny udało się zaprogramować urządzenie tak aby nagrało wybrany program telewizyjny. Jednak opcja ta ma pewną wadę. Mianowice urządzenie nagrywa programy w pewnych ramach czasowych lecz jednak nie są one ścisłe i jeśli program trwa 30 minut to tuner nagrał 33 minuty i czasem można było nagrać już fragment reklam lub innego programu.

Kolejnym testem było odtwarzanie filmów z dysku zewnętrznego, w tym przypadku był to dysk o pojemności 160 GB. Z tym zadaniem tuner nie miał najmniejszego problemu. Poradził sobie również z odtwarzaniem filmów w formacie AVI, MP4 i MKV.

 

Podsumowanie

Tuner Easy Home DVB-T HD ToolBox to dobry produkt który godnie mogę polecić każdemu użytkownikowi nie zależnie od wieku . Urządzenie  w zupełności nadaje do odbieraniu telewizji cyfrowej oraz może stać się małym kinem domowym dzięki portowi HDMI oraz USB. Pomimo kilku wad urządzenie spisało się bardzo dobrze i nie stwarzało większych problemów z obsługą oraz samym montażem. Do zalet należy zaliczyć funkcję Timeshift, która służy do zatrzymania programu na żywo wraz z możliwością odtworzenia go w późniejszym czasie bez utraty treści programu. Wadą urządzenia jest niedokładny czas zapisu programów w usłudze PVR oraz brak wyświetlacza który mógł by spełniać funkcję zegara lub informować o aktualnie odtwarzanym kanale.

Cena tunera oscyluje na poziomie 80 -100 złotych.

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    boniek
    1
    biorąc pod uwagę cenę to przyzwoicie się prezentuje...
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      Dużo suchych danych. Malo zdjęć np. z przebiegu instalacji. Wszystkie zdjęcia z neta. W sumie to nawet nie musiałeś mieć tej puszki w rękach. Dużo błędów. Mało ciekawie.
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        bardzo istotna rzecz którą ja bym w pierwszej kolejności sprawdził to czy format 16:9 da się rozciągnąć w pionie (ale nie jako pan scan tylko poprostu rozciągnięcie w pionie)
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          Zakupiłem te wspaniały dekoder i z przykrością musze stwierdzić po miesiącu używania padł mi. WYŚWIETLA MI SIĘ STRONA powitalna TOPBOXa i brak reakcji na polecenia z pilota. Zapodziałem gdzieś paragon zakupu i muszę pomyśleć o nowym dekoderze ale na pewno nie tej firmy.