Komputery

Komputer do 3000zł - Poradnik

przeczytasz w 5 min.

Na pewno każdy stawał przed trudnym pytaniem: Jaki komputer kupić? Czy gotowy,a może samemu wybrać komponenty? Jeżeli tak to, jakie? Czy to trudne? Ile to kosztuje? Mój poradnik skierowany jest do głównie do osób początkujących, ale nie tylko.  Każdy kiedyś przecież potrzebował pomocy w tej sprawie :)

Na początek ogólnie...

Po pierwsze najlepiej złożyć zestaw samemu. Będziemy mieli te części, które my chcemy a nie te, które chce dany sklep lub producent. Wtedy uzyskamy pewność, że wszystko będzie dobrze dobrane bez żadnych sytuacji typu niemarkowy zasilacz. Po za tym na przykład część komponentów jest ok, ale np. karta graficzna jest dla nas za słaba, albo nie odpowiada nam wygląd obudowy. A w  składaku wszystko mamy według naszego gustu i upodobania. Sami przecież wiemy, co nam się podoba.

Po drugie złożenie takiego zestawu nie jest trudne. Poradziłoby sobie z nim większość użytkowników. Jeżeli jednak nie czujemy się na siłach, części może nazłożyć sklep komputerowy np. Komputronik czy Media Expert za około 50,60 zł. Można również powierzyć to zadanie znajomemu, który się na tym zna.

Po trzecie składak wcale nie jest droższy od gotowego kompa, a nawet jest tańszy. W Internecie można poszukać części, które są tańsze niż u konkurencji. Sami wiecie o co chodzi ;)

Komponenty

PŁYTA GŁÓWNA:

Na pierwszy ogień idzie płyta główna. To na niej będziemy umieszczać większość podzespołów takich jak procesor, pamięć RAM itd. Płyta musi być wykonana w rozmiarze ATX(305mm x 244mm) lub miniATX(244mm x 244mm), jeżeli chcemy uzyskać dobrą wydajność. Mniejsze rozmiary są głównie stosowane w biurach, gdzie nie potrzeba wysokiej mocy, a komputer ma zajmować mało miejsca. Oprócz mocy płyta musi być funkcjonalna. To znaczy, że np. musi posiadać odpowiednią ilość złącz USB(zwykle jest ich 6-8). Dobrze, aby były usadowione w wygodnych miejscach.

Polecam płytę Gigabyte ze złączami USB 3.0 i SATA 3, oraz złączami na pamięci DDR3.

GigabyteGA-790XTA-UD4 to nowa wydajna płyta z bardzo dobrym chipsetem 790X. Płyta jest dobra do podkręcania komponentów. Model ten posiada gniazdo AM3 dla procesorów AMD która może przyjąć procesory potrzebujące nawet 140W mocy. Ma ciekawe i estetyczne wykonanie. Ceny około 450zł.

Alternatywa dla procesorów Intel (UWAGA!!! Alternatywy mogą okazać się droższe i ostatecznie przekroczyć cenę całkowitego zestawu w tym wypadku 3000 zł). Jest to płyta z tymi samymi parametrami, ale z gniazdem LGA 1156 i chipsetem Intel P55. Model to GA-P55A-UD4.Model UD3 jest tańszy, ale może spowalniać PCI Express dwukrotnie: z 16x na 8x co ma bardzo negatywny wpływ na wydajność karty graficznej. Ceny wahają się od  620zł do 680zł.

PROCESOR

Następnym elementem jest procesor. Jest to bardzo ważny element komputera, można rzec najważniejszy.

Do tego zestawu optymalnym rozwiązaniem będzie procesor AMD Plenom II x4. Procesor posiada 4 rdzenie, jest wydajny, tani, w marę dobrze się podkręca i nie pobiera astronomicznych ilości prądu. Ja gdybym kupował Phenoma II wybrałbym model 945 BOX. Wyposażony jest w 6MB pamięci cache, L3 wyprodukowany w technologii 45nm, taktowany zegarem 3.0 GHz , nieźle się podkręca i pobiera tylko 95W energii, co na taki procesor jest bardzo dobrym wynikiem. Ceny to około 550zł. Dla porównania nieco wydajniejszy model 955 pobiera już 125W, czyli o 30 więcej.

Alternatywą oczywiście procesor Intela gdyż tylko on pasuje do alternatywnej płyty. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup Intela core i5 750. Ma 4 rdzenie 8MB cache, i dobrze się kręci. 

KARTA GRAFICZNA

Kolejny komponent w naszym zestawie. Jeżeli chcemy grać w gry, i mieć bezkompromisowe rozwiązania nie ma co żałować pieniędzy(oczywiście bez przesady) na wydajną kartę. Myślę, że do naszego zestawu dobrym wyborem będzie GeForce GTX 260.Choć jest to najnowasza karta, to warto ją kupić. Ma 896 MB pamięci GDDR3, szynę pamięci 448bit i rdzeń 216 iwykonany w technologii 55nm, itd.  a dzięki temu bardzo dobrą wydajność w nowych grach i na full detalach. Ceny około 650zł:

Jeżeli nie lubimy kart GeForce alternatywą jest trochę słabsza, ale też dobra HD4890. Posiada 1GB nowoczesnej pamięci GDDR5, szynę pamięci 256bit itd. Kosztuje około 730zł.

 

ZASILACZ

Bez zasilacza nie ma komputera. Niewielkie metalowe pudełko, które dostarcza prąd do wszystkich elementów komputera. Jakże ważne jest to, aby był markowy, jeżeli chcemy się nim cieszyć, a nie mieć tykającej bomby, która może w każdej chwili wybuchnąć uszkadzając przy okazji podzespoły kompa. Ciekawym rozwiązaniem jest zasilacz modularny. To taki, który ma odłączane kable, dzięki temu nie musimy potem „nurkować” w ich gąszczu. Ja polecam firmę OCZ szczególnie model ModxStream 600W Pro. Obsłuży on komputer pobierający max. 600W mocy, ma odłączane kable, jest cichy i wydajny. Serie ModXstream i StealthxStream są najlepszymi jakie oferuje  OCZ.

 

Tutaj alternatyw jest dużo. Na rynku mamy kilku producentów markowych zasilaczy: Chieftec, Tagan, Corsair, CoolerMaster, itd. Wybór pozostawiam wam, ale musicie pamiętać o mocy, 600W aby w przypadku późniejszej rozbudowy czy modernizacji komputera nie trzeba było dodatkowo zmieniać zasilacza.

NAGRYWARKA DVD

Nikt się chyba nie obejdzie bez nagrywarki DVD. W tym przypadku zasada jest prosta. Nagrywarka po prostu musi szybko nagrywać i odczytywać płyty, oraz zbytnio nie hałasować. Ja wybrałbym Samsunga SH-S222A, który spełnia powyższe wymogi. Kolega ma tą nagrywarkę i jest zadowolony.

Co do alternatywy nie brał bym nic innego oprócz tego Samsunga, ale jak ktoś go nie lubi to może wziąć LG GH22NS50.  Innych firm nie polecam. Dużych różnic cenowych nie będzie (5,6 zł), wiec z kasą nie powinno być źle.

 

DYSK TWARDY

O dysku też nie trzeba dużo mówić. Tak samo ma być cichy i szybki. Tu również warto sięgnąć po Samsunga, najlepiej wybrać model F3. Wiele osób go poleca, zresztą mój kuzyn też ;) . Jeżeli zależy nam na ciszy warto wybrać opcję 5400 rpm. Kuzyn kupił właśnie taką wersję i nie odczuł różnicy od swojej poprzedniej Barracudy 7200rpm. Na dzisiaj wiele osób decyduje się na wybór dysku o pojemności 500GB. Jednak ja kupiłbym 320GB. Sam mam tyle w obecnym komputerze i wykorzystałem dopiero około 40%.

Jeżeli nie chcemy Samsunga możemy wybrać WD, albo Seagate, choć z własnego doświadczenia nie polecam tej ostatniej. Dysk WD Caviar Se16 jest również nie najgorszym dyskiem ma 500GB pojemności i 16 MB pamięci cache.

PAMIĘĆ RAM

Pamięć potrzebna do pracy procesora. Na dzień dzisiejszy najlepiej kupić 4GB tej pamięci. Jeśli chodzi o standard to DDR3, gdyż DDR2 jest wolniejsze, nie pozwala wykorzystać w pełni mocy nowych procesorów, i po prostu odchodzą w zapomnienie. Dobrze wybrać niskie timingi ( opóźnienia) najlepiej CL7 ewentualnie CL8 i taktowanie minimum 1333 MHz. Ja wybrałbym Patriot PGS AMD PGS34G1600LLKA. Są to pamięci 1600 MHz, mają timingi CL7 (7-7-7-20), a to zapewnia dobrą wydajność.


 
Innym rozwiązaniem mogą być pamięci Kingston,OCZ.  Np. OCZ Gold Edition.

 
OBUDOWA

Ostatni element, jaki nam został. Tu w 90% wybór należy do was. Nie wiem, jaki kto ma gust ;). Ciekawym rozwiązaniem jest ta, z przezroczystą boczną ścianką. Można zobaczyć elementy komputera podczas pracy. Jeżeli zależy nam na dobrze wentylowanej obudowie, wiele osób skłania się do produktu Gladius 600. Ma dużo miejsc na wentylatory w dodatku to polski produkt, także można wesprzeć naszych. No i ładnie wygląda.

Obudowa poniżej to Aerocool PGS Vx-R. Wygląda bardzo ładnie.

Dodatki

Jeżeli chcemy pokręcać procesor przyda nam się solidne chłodzenie. Inaczej na zwykłym, producenta „nie poszalejemy”. Najlepszym rozwiązaniem będzie moim zdaniem Cooler Master TX3. Jest wydajniejszy i tańszy  o polecanej przez wielu Scythe Katany 3.
 

Nie można również zapomnieć o dobrej paście termoprzewodzącej np. Arctic Silver 5.


 


Podsumowanie

Za około 3000zł mamy wydajny komputer, który długo nam posłuży.

Wybierając komponenty chciałem, aby były przyszłościowe, żeby nie trzeba było ich zamieniać np. już po roku. Niektóre rzeczy będą przydatne dopiero później, ale jeśli ktoś chce złożyć komputer już teraz, warto zaopatrzyć się w nie od razu. Tak jest np. w przypadku USB 3.0 czy Sata 3. Ważne było też dla mnie, aby w przyszłości zestaw można było łatwo zmodernizować lub rozbudować. W wyborze części kierowałem się najlepszym (moim zdaniem) stosunkiem cena/jakość oraz dobrą wydajnością.

Podawałem części alternatywne, aby każdy mógł sobie wybrać to, co mu odpowiada lub też, jeśli miał niemiłe przeżycia z danym producentem. Oczywiście wcześniej zaznaczyłem, że mogą być droższe od tych, które ja polecam.

Polecam kupowanie komponentów w zaufanych sklepach internetowych. Wiele osób decyduje się tam na zakupy:
-esc.pl
-proline.pl
-agito.pl
-komputronik.pl
-arest.pl
-emaket.pl

Mam nadzieję, że pomogłem. Pozdrawiam!

Komentarze

41
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    toniek-94
    0
    Beznadziejny poradnik, nie każdy przecież kupuje komputer za 3k, tylko też za mniejsze kwoty, imo bezsensu odwalona robota.
    • avatar
      marcin_kg
      0
      Poradnik trochę bez sensu, raczej dla osób o małym pojęciu o elektronice, a tacy raczej nie odwiedzają tej strony.
      Ode mnie 2 za pracę, ale nic ponad to.
      • avatar
        0
        Bez sensu. Kolejny poradnik dokładnie po nic (vide ilość tematów na forum)
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          jak dla mnie dobry poradnik, pomoc dla tych którzy nie mają czasu na buszowanie po necie i forach. trochę błędów ale 5-
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Nie zniechęcajcie chłopaka... napracował się trochę. Dla mnie 4.
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              Panowie krytykujący niech stworzą coś swojego. Ja akurat szukam coś dla rodzicós ale raczej nettop i do 1500 :) Po co im mocniejszy sprzęt
              • avatar
                Ent3x
                0
                Racja w tym jest. Cena komponentów ciągle ulega zmianie i bez sensu pisać o tym recenzji. Od tego jest forum. Doceniam wkład pracy więc daję 3.
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Model to GA-P55A-UD4.Model UD3 jest tańszy, ale może spowalniać PCI Express dwukrotnie: z 16x na 8x co ma bardzo negatywny wpływ na wydajność karty graficznej.

                  Kupa ma minimalny wpływ :P u mnie w 3d marku na starej mobo różnica wynosiła 800pkt. Nie wiem może się mylę.
                  Dużo pracy w to włożyłeś ode mnie 4 za chęci zrobienia czegoś czego nie powinno się robić :P Chłopaki maja racje ne da się takiego poradnika stworzyć ( uniwersalnie ) chyba, że na dany dzień bo jutro jest już nieaktualny.
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    O! A ile ciekawych rzeczy się tu można dowiedzieć! Radek 4890 jest słabszy od gtx260 hihi.
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      wczoraj wieczorem średnia była 2,6. teraz jest kilka komentarzy daję 3 lub 4. Jednak średnia nie drgnęła. Teraz chyba mnie dopadła fala jedynek jakiś dzieci neo. :(
                      • avatar
                        miroslaw
                        0
                        Za mocny zestaw komputerowy dla początkujących.Gdzie w kalkulacji cena monitora ,oraz systemu operacyjnego.Ja mam Ubuntu ,który jest darmowy ,oraz Testuję Win 7 beta.
                        3 koła na kompa :skrzynka 2000zł+monitor 600zł+system 400zł.
                        Można zaoszczędzić mając już tv lcd lub kino domowe.Po prostu odchodzi zakup monitora lub głośników.
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          Dlaczego polecasz tylko płyty Gigabyte? Inna kwestia, że dla kogoś kto składa swój pierwszy komputer - co zresztą podkreśliłeś w pierwszym i drugim akapicie - to w przypadku AMD wystarczy płyta na chipisecie 770.

                          Od kiedy HD4890 jest słabszy niż GTX260 core 216, skoro to bezpośredni rywal GTX275.

                          Po co 600W do takiego komputera 500W powinno wystarczyć jeszcze z zapasem, a zawsze trochę taniej. Dodatkowo jeśli ktoś nie potrzebuje modularnego okablowania to zawsze może kupić OCZ SXS 500W, który jest prawie 100 zł tańszy niż MXS 600W.

                          Dyski twarde - najbardziej opłaca się kupować 500GB, bo 320 kosztują ok. 140 zł, a 500 - 180 zł, więc różnica w cenie jest mała, a lepiej od razu kupić większy dysk, niż później bawić się w dokładanie drugiego. No i inna kwestia: "Jeżeli nie chcemy Samsunga możemy wybrać WD, albo Seagate, choć z własnego doświadczenia nie polecam tej ostatniej" - seria Seagate 7200.12 jest lepsza niż dyski WD, więc lepiej wybrać ją.

                          Ja daje 3
                          • avatar
                            Terrorek
                            0
                            no tak recka ogólnie ładna :) chociaż ja jestem przeciw mini rekom typu składanie komputerów.. ale.. inni wszystkie przedziały cenowe zmieścili w tym co ty napisałeś o 3k ;) tak wiec tutaj nie wystawie ci odraz 1 z góry :D

                            trochę zawaliłeś opisując dyski.. za bardzo naciągałeś na ten 320.. a powinieneś stanowczo powiedzieć F3 albo baracuda .12 i wybór należy do was ( ps. ten nie lubie baracudy xD )

                            a czemu nie zaproponowałeś jakeigos nowego radka ( z 5xxxx) !!?? ;/ tutaj minus ;p


                            chociaz masz niska srednia i chciałbym podwyzszyc ale piatka sie nei nalezy wacham sie miedzy 3 a 4 ;D
                            • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              Od kiedy to Gtx260 jest lepsze od 4890 ???

                              to jest 1 z licznych błędów jakie pisał autor tego .. ;/
                              • avatar
                                juggler
                                0
                                Nie da się napisać uniwersalnego poradnika, bo każdy ma inne wymagania, sytuację itd. 2 za pracę, szkoda, że niezbyt sensowną.
                                • avatar
                                  Konto usunięte
                                  0
                                  bez komentarza:)
                                  • avatar
                                    Konto usunięte
                                    0
                                    kolega musiał się jednak napracować i ode mnie 5 na zachętę bo jednak jest tylko pomyłka z tym że GTX 260 jest szybszy od Radeona 4890
                                    • avatar
                                      szadok
                                      0
                                      Kiepski ten poradnik. Autor wskazuje produkty i uzasadnia swój wybór słowami typu: "to dobry zasilacz", "ja bym wybrał ten procesor" albo "mój kuzyn ma ten dysk". Rączki opadają.

                                      Dzwoniłem kiedyś na infolinię jednego z operatorów komórkowych i pani mi zachwala model telefonu słowami: "Wie pan, bo Nokia, Nokia to ma dobrą baterię - sama miałam kiedyś Nokię i długo bateria trzymała. Teraz mam takiego Sony Ericsona, proszę pana, taki stary, rzęch, bateria krótko trzyma, wstyd się przyznać, jaki stary..." - jakby mnie obchodziło, jaki telefon laska ma. Przypomniało mi się to przy tym artykule - "mój kuzyn ma taki dysk" - lol :P
                                      • avatar
                                        Konto usunięte
                                        0
                                        przeczytałem wyrywkowo tylko o grafice i więcej już nie musiałem czytać :]
                                        GTX 260 mocniejszy od hd4890 ?? To chyba w Twoich testach. Do tego te ceny, że niby cena gtx to ok 650zł? 650zł to jest cena minimalna. :]
                                        • avatar
                                          maxellxl
                                          0
                                          hmmm jesli chodzi fragment o kartach graficznych...radek 4890 bije na łeb gtx 260...w niektorych testach wypada nawet o 100% lepiej niz geforce...wiec nie rozumiem skad takie niesprawdzone informacje...wprowadza sie ludzi w blad i tyle. Radek 4890 konkuruje głownie z gtx275...i czesciowo tez dorównuje gtx285.
                                          • avatar
                                            Konto usunięte
                                            0
                                            czytając te wszystkie komentarze zastanawiam zastanawiam się czy wy chociaż trochę znacie na komponentach komputerowych przejżałem trochę forum na temat jaki powinien być komputer na dzień dzisiejszy do gier dla przeciętnego nastolatka nikt nie umiał mi odpowiedzieć nawet w sklepach dobrych firm każdy zachwala to co ma w domu więc jakie tu przedstawił autor tego felietonu dał mi podstawę do zbudowania własnego zestawu i tu dla autora 6+.
                                            • avatar
                                              Konto usunięte
                                              0
                                              Moim zdaniem takie poradniki są przydatne , ale tylko wtedy gdy poparte są również konkretnymi wynikami testów a wybory zawierają bogatsze uzasadnienie niż tylko "Mi się podoba" - wiadomo ze każdy ma konkretne doświadczenia z różnymi produktanmi i stą wynikają ich wybory.

                                              Plusy:
                                              - podanie elementów alternatywnych (Intel vs. AMD, NVidia ws ATI)
                                              Minusy:
                                              - brak tabelki z zestawieniem cen (skoro mówimy o zestawie w kontekscie ceny poszczególnych produktów)
                                              - brak wyników testów tego zestawu

                                              Ja daje 4
                                              • avatar
                                                Grzesiek1010
                                                0
                                                Aerocool PGS Vx-R obudowa tragiczna jak odpust w Iłowie...
                                                • avatar
                                                  fexxer
                                                  0
                                                  Kolejny zbędny poradnik....