Serwery plików NAS

Linksys WRT160N-EU

przeczytasz w 3 min.

Ostatnio, Bartosz Danowski testował dla Was modem znanej i cenionej na rynku firmy Linksys. Tak jak wspomniał, internet jest już prawie w każdym domu. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że coraz częściej w naszym domowym zaciszu pojawia się więcej niż jeden komputer. Jeden dla rodziców, jeden dla latorośli, a do tego jeszcze służbowy sprzęt. Domyślić się można, że każdy posiadacz komputera chciałby być podłączony do globalnej sieci. Naprzeciw naszym oczekiwaniom wychodzi urządzenie firmy Linksys o symbolu WRT160N-EU.

Router szerokopasmowy Ultra RangePlus Wireless-N pozwala na rozdzielenie łącza internetowego w sposób tradycyjny – przewodowo oraz w sposób bezprzewodowy za pomocą technologi WiFi Draft 802.11 n.

Router został zapakowany w tekturowy karton, który naszym zdaniem zabezpiecza sprzęt na tyle, aby można go przesłać drogą pocztową. Samo opakowanie, poza rysunkiem, nie zdradza za bardzo co siedzi w jego wnętrzu.
Po rozpakowaniu zostajemy zaskoczeni wybornym designem urządzenia. Router prezentuje się rewelacyjnie. Plastikowa obudowa w kolorach błyszczącej czerni i matowej szarości wygląda naprawdę estetycznie. Na pewno doskonale wkomponuje się w nowoczesne wnętrza, dzięki czemu routera nie trzeba będzie chować po kątach, aby nie kłócił się on z wystrojem naszego mieszkania.

Oprócz urządzenia, we wnętrzu opakowania znajdziemy również: zasilacz sieciowy (niewielkich rozmiarów), przewód sieciowy RJ45, CD – ROM instalacyjny, instrukcję obsługi na CD (niestety brak języka polskiego), zestaw szybkiej instalacji.


Specyfikacja:

  • chipset: Broadcom BCM4703,
  • radio: Broadcom BCM4321+BCM2055,
  • switch Broadcom BCM5325,
  • ram: Hynix HY5DU281622 16 MB,
  • flash: EN29LV320 32 Mb czyli 4 MB,
  • obsługiwane standardy: Draft 802.11n, 802.11g, 802.11b, 802.3, 802.3u,
  • porty: power, Internet x 1, Ethernet x 4
  • przyciski: Reset, Wi-Fi Protected Setup,
  • liczba anten: 2,
  • RF Pwr (EIRP): 17 dBm,
  • zysk anteny: 1.5 dBi,
  • szyfrowanie: WEP, WPA, WPA2, (128-Bit, 256-Bit),
  • wymiary: 202 x 34 x 160 mm,
  • zasilanie: 12 V, 1 A,
  • certyfikaty: FCC, CE, IC-03,
  • gwarancja: 24 miesiące.

Nadszedł czas na instalację urządzenia.
Miłym zaskoczeniem jest fakt, że producent routera na każdym kroku informuje nas o tym, aby przed przystąpieniem do podłączania jakichkolwiek przewodów, sięgnąć najpierw po instrukcję oraz zestaw szybkiej instalacji. Nie mamy zamiaru się sprzeciwiać, więc sięgamy po ten zestaw, wyciągamy nośnik CD z czarnej koperty i zaczynamy instalację.

Przez cały proces instalacji oraz próby połączenia z internetem prowadzi nas kreator. Co prawda, kreator jest w języku angielskim, ale nie sądzimy, aby średnio zaawansowany użytkownik sobie z nim nie poradził.

Gdy wszystko już zaznaczymy i potwierdzimy, sprawdzamy czy nasz router połączył się z internetem, otwierając przykładową stronę, np. www.google.pl.
W naszym przypadku cały proces instalacji poszedł błyskawicznie i nie napotkaliśmy problemów z uzyskaniem połączenia z internetem.

Ciekawym rozwiązaniem jakie napotkamy w tym sprzęcie, to Wi-Fi Protected Setup. Jeśli posiadamy dwa urządzenia, które obsługują standard WPS, to klikając ten przycisk na routerze i innym urządzeniu, uzyskujemy połączenie tych urządzeń, które dodatkowo jest szyfrowane.

Przechodzimy do testu zasięgu.
Sprzęt znajdował się w centrum budynku (około 100 m2), w którym było 5 pomieszczeń. Testowaliśmy urządzenie przechodząc z jednego pomieszczenia do następnego. Zasięg cały czas utrzymywał się na poziomie nie niższym niż 80%, a więc bardzo dobrze. Nie napotkaliśmy żadnych przerw w połączeniu. Wszystko działało świetnie.

Logując się do centrum zarządzania routerem mamy do czynienia ze standardowym menu dla tego producenta. Wszelkie funkcje są rozmieszczone w menu w sposób intuicyjny oraz przejrzysty. Dla przykładu kilka zrzutów ekranu z tego menu.

Coś, czego nie spotkamy w większości routerów, to QoS (Quality of Service) - podstawowe zarządzanie m. in. przepustowością łącza. Za pomocą np. adresu MAC możemy przydzielić mniejszy lub większy priorytet dla danego komputera.


Sprzęt oferuje nam współdzielenie połączenia z Internetem (kablowym lub DSL) i 4-portowy switch.
Wbudowany w urządzenie punkt dostępowy pracuje w najnowszej technologii Draft – N. Dzięki nakładaniu się sygnałów oraz wykorzystaniu technologii „Multiple In, Multiple Out” (MIMO) zwiększa prędkość przesyłu danych.
W standardowych sieciach bezprzewodowych odbicia fal często są przyczyną wszelkiego rodzaju zakłóceń. W tym urządzeniu technologia MIMO wykorzystuje te odbicia do zwiększenia prędkości oraz zwiększenia zasięgu, równocześnie zachowując kompatybilność ze starszymi rozwiązaniami typu Wireless – G, -B.
Oczywiście największą prędkość uzyskamy stosując urządzenia, które mogą wykorzystać technologię Wireless-N.
Sygnał, który przesyłamy bezprzewodowo, może być zabezpieczony przez 256-bitowe szyfrowanie przemysłowe. Ponadto w routerze mamy możliwość użycia serwera DHCP, firewall SPI czy wsparcia dla połączeń VPN.

Testując urządzenie przez siedem dni, nie napotkaliśmy żadnych anomalii związanych z zawieszaniem się routera czy zrywaniem połączenia.

Plusy:

  • świetny, nowoczesny design
  • łatwa i intuicyjna obsługa
  • przycisk Wi-Fi Protected Setup
  • technologia MIMO
  • Draft - N

Minusy:

  • brak zewnętrznych anten
  • brak języka polskiego w oprogramowaniu routera oraz instrukcji

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Istnieją 3 wersje tego router:
    v1 oparta o BCM4704
    v2 oparta o RT2880
    v3 oparta o BCM4716

    Najlepsze są oczywiście v1 i v3, dodatkowo umożliwiają wgranie oprogramowania DD-WRT zwiększającego możliwości routera.
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      nie interesuję się zbytnio routerami ale recka spoko. Mogłaby być trochę dłuższa. kilka małych błędów. 4+
      • avatar
        wolfikx
        0
        Moim zdaniem trochę krótko i mało treściwie.

        Nie ma żadnej wzmianki jakiej prędkości są gniazda LAN 10/100/1000 ??

        Brak chociaż najmniejszego testu prędkości.

        QoS - nie jest technologią rzadko używaną w routerach, słabe modele D-linka bez problemu umożliwiają uruchomienie tej funkcji.

        Co to takiego "256-bitowe szyfrowanie przemysłowe" - jeszcze nie słyszałem takiego określenia.

        Czy jesteś pewien, że był poprzednio testowany modem??

        A tak przy okazji bardzo podobna recka tutaj:
        http://laptopy.info.pl/recenzje_akcesoria/Linksys_WRT160N-EU/17
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          Obrazki zmniejszone stosujemy jako odnosniki do ich większych odpowiedników.

          Jeśli juz dajesz zdiecia to albo rob je z lampami (poranik podajże Ent3x) Albo wycinaj (np.w gimpie). Sam preferuje wycinanie co daje fajny efekt

          Recka jest napisana na 4.
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            mało. 2
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              A prawda i tak taka, ze linksys po nadal popularnej serii WRT54 nic lepszego w dziedzinie "domowych" routerow chyba nie wymysli :) Tutaj widac raczej probe dogodzenia klientom patrzacym na wyglad uzadzenia ;) co tez ma swoje zalety, ale jednak ja wole tradycyjne uzadzenia, a brak zewn anten jednak jest dla mnie sporo wada.

              Co do samej recenzji to naprawde jak na recenzje tak rozbudowanego sprzetu ciutke za malo. Podstawowe braki ujeli juz koeldzy wyzej to nie ma siie co rozpisywac. Ode mnie za tekst 3.