Głośniki

Recenzja głośników Logitech z-3e

przeczytasz w 4 min.

Głośniki te kupiłem w 2006 r., miały zastąpić wysłużone Creative P38 2.1. Wtedy kosztowały 260zł - kupione w komputroniku (o dziwo mięli dobrą cenę ;-) ). Myślę, że po prawie 3 latach użytkowania będę mógł przedstawić odpowiednią recenzję tego zestawu.

WYGLĄD i WYKONANIE

Głośniki prezentują się naprawdę dobrze, należy się uznanie dla projektantów. Tutaj zostaną zadowolone nawet wybredne osoby. Wykonanie stoi na wysokim poziomie, brak niedoróbek i skaz.

Wygląd zestawu bez osłon...

... i z nimi.

Głośnik niskotonowy jest duży i i wygląda solidnie, jego obudowa wykonana jest ze sklejki. Co ciekawe nie ma tutaj bassreflexu (dziura basowa), producent zastosował bardzo ciekawą technologię. Subwoofer składa się z dwóch komór, gdzie w pierwszej znajduje się sam głośnik niskotonowy, a w drugiej widoczna z zewnątrz membrana. Rozwiązanie jest oryginalne, ale co najważniejsze daje dobre efekty.

Kilka zdjęć głośników satelitarnych.

Umieszczenie potencjometru głośnika niskotonowego na jego obudowie nie jest zbyt dobrym pomysłem.

Bardzo przydatny przewodowy pilot.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Parametry podana przez producenta:

  • Przewodowy pilot,
  • Srebrno- czarny kolor obudowy,
  • Ekran Antymagnetyczny,
  • Subwoofer 8" o mocy 23 W RMS w drewnianej obudowie (sklejka),
  • Dwa głośniki satelitarne 2" o mocy 8,5 W RMS w metalowo-plastikowej obudowie
  • Głośniki satelitarne z korektorem fazy
  • Moc całkowita 40 W RMS (moc szczytowa 80W)
  • Pasmo przenoszenia: 35Hz- 20 kHz,
  • Stosunek sygnału do szumu 92 dB,
  • Wbudowany zasilacz,
  • Wyjście na słuchawki.


TESTY ODSŁUCHOWE

Wszystkie testy przeprowadzone zostały na następującej konfiguracji sprzętowej:

  • Ceative SB Audigy 2 ZS 7.1 Gold
  • Core 2 duo E4400 @ 3.0 GHz
  • DFI Infinity 975X
  • 3GB RAM DDR 800
  • Corsair 450W
  • Sharkoon Rebel 9 value

Zainstalowany był system Windows XP, do odtwarzania muzyki użyłem programu Aimp 2.51, a do odtwarzania filmów AllPlayera 2.2.

Muzyka:

Testy odsłuchowe muzyki przeprowadziłem na utworach w kilku stylach muzycznych:

Techno:
W tej muzyce zestaw sprawdza się znakomicie. Mocny bas idealnie współgra z z resztą. Do tego typu muzyki lepszego zestawu nie potrzebujesz. Ocena 5/5.

Rock:
HEY, Perfect, Scorpions, U2 - aż miło posłuchać. Mamy bardzo czysty dźwięk i wyraźnie słyszalny środek. Jest naprawdę dobrze. Ocena 4,5/5.

Folk:
Tutaj również muzyki słucha się bardzo przyjemnie, dźwięk jest równie przejrzysty. Ocena 4,5/5.

Metal/Hardcore:
Bardzo dobre brzmienie, gitary są wyraźne, lecz jeszcze czegoś brakuje. Bas czasami jest aż za mocny, do tej muzyki koniecznie trzeba pobawić się equalizerem. Ocena 4/5.

Muzyka klasyczna:
Nie mam się do czego przyczepić, jak dla mnie brzmienie jest bardzo dobre. Dźwięk instrumentów strunowych i klawiszowych jest bardzo przyjemny, niskie dźwięki także. Ocena 4,5/5.


mp3 i audio:


Sprawdziłem różnicę w jakości dźwięku między mp3 i audio. Do testów wziąłem płytę CD-Audio zespołu HEY, przekonwertowałem do mp3 320kbps i 128kbps.

     Różnice są na tyle delikatne, że moim zdaniem nie warto słuchać muzyki z audio, czy też plików bez kompresji, mp3 jest wystarczająca. Jednak polecam stosować minimum 160-192kbps - jakość jest wyczuwalnie lepsza od 128kbps.

Filmy:

Poniżej prezentuję wrażenia z oglądania filmów przez 3 lata.
Subwoofer dał o sobie znać - w każdym filmie jest mocny, czasami nawet zbyt mocny i jeśli źle ustawimy nasz głośnik będziemy słyszeć dudnienie (polecam sporo wolnej przestrzeni przy tym subie). Moje wrażenia podczas oglądania filmów z tego zestawu są bardzo pozytywne. Ocena 4,5/5

Gry:

Zagrałem Unreal Tournament III, NeverWinter Nigths 2, Need For Speed Carbon, Colin McRae Dirt, F.E.A.R.
Wrażenia są bardzo pozytywne. Nic nie raziło moich uszu, dźwięki były wyraźne, a muzyki z gier słuchało się przyjemnie. Można odczuć każde uderzenie, czy wybuch. W grach te głośniki sprawdzają się znakomicie. Ocena 4,5/5.


Gitara elektryczna:

Gitarę elektryczną podłączyłem do komputera przez Line6 PODa XT Live przez wejście Line-In karty dźwiękowej. POD to urządzenie symulujące brzmienie kolumn głośnikowych i zawierające całą masę efektów. Gitara użyta do testów to Fernandes Baritone 7 z przetwornikami Symour Duncan Blackouts. Test polegał na zagraniu kilku utworów na kanale czystym oraz przesterowanym.

Wynik jest całkiem dobry. Gra się bardzo przyjemnie, brzmienie jest zadowalające i na tyle dobre, że sprzedałem swój piec gitarowy o wartośći 1000zł, bo nie był już mi potrzebny. Jest tylko jeden minus - przy dużej głośności pojawiają się znaczne zniekształcenia oraz lekkie charczenia, ale można się było tego spodziewać po 50mm membranie głośnika satelitarnego. Ocena 4-/5.


Ogólna charakterystyka:

Niskie tony:
Bas schodzi bardzo nisko, jest ciepły i po odpowiednim ustawieniu equalizera jest bardzo przyjemny. Bardzo duże znaczenie ma tutaj nasz pokój i ustawienie głośników. Przy nie odpowiednim położeniu subwoofera w pokoju będziemy słyszeć dudnienie podczas głośnego słuchania.

Średnie tony:
Jakość dźwięku jest dość dobra, średnie tony są bardzo czyste (to pewnie zasługa korektora fazy), dopiero po przekroczeniu 70% głośności zaczynają się niewielkie zniekształcenia. Dźwięki w tym paśmie są wyraźne i mają fajne brzmienie, po małej zabawie equalizerem jest naprawdę dobrze.

Wysokie tony:
Nie jest źle, ale mogłoby być lepiej. Soprany są na średnio-dobrym poziomie, konieczne jest odpowiednie ustawienie ich w equalizerze odtwarzacza lub karty dźwiękowej.

PODSUMOWANIE

Nie spotkałem do tej pory lepszego zestawu 2.1 do 300zł, ale też nie słyszałem wszystkich :-). W swojej klasie to jedne z lepszych głośników, które mogę szczerze polecić. Zadowolą one większość pecetowców. Jak każdy produkt ten też ma wady, ale są to szczegóły, które nie powinny odstraszać potencjalnych nabywców. Jednak ostateczną decyzję czy, czy je kupić pozostawiam wam (tutaj polecam dokładne przeanalizowanie moich testów odsłuchowych i porównanie ze swoimi potrzebami).

Plusy:
+ pilot przewodowy z możliwością wyłączenia głośników
+ dobra jakość dźwięku
+ dość grube kable
+ cena
+ korektor fazy w satelitach
+ świetny design
+ wyjście słuchawkowe na pilocie
+ satelity na stalowych podstawkach



Minusy:
- nie odpinane kable głośnikowe
- krótkie kable głośnikowe
- regulacja basów na subwooferze
  

Ocena końcowa:
Jakość wykonania super
Jakość dźwięku dobra
Przestrzenność dobra
Ergonomia dobra
Ogólna ocena:
    *Orientacyjna cena w chwili publikacji: od 220 do 270 zł

* - ceny z serwisu www.skapiec.pl.

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    _nick_
    0
    Niestety w "Moja ocena" nie ma ocen połówkowych, więc dałem czwórkę.
    • avatar
      sevae
      0
      Kiedy Microlab solo7c, bo to jedyna recenzja w CAŁYM benchmarku na jaką czekam? :)
      • avatar
        sevae
        0
        To znowu ja, ale w temacie :) Wystawiłem Ci piąteczkę za to, że odsłuchałeś różnych gatunków muzyki na tym zestawie i porównałeś mp3 różnej jakości - aż się boję co się stanie jak odsłuchasz muzyki CD-Audio na AKG kolegi, przeze mnie nie będziesz chciał wrócić do mp3... :)
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          5 punktów za reckę, sam mam takie głośniki i nie mogłem nigdzie znaleźć porządnej recenzji :) Słucham dość ciężkiem muzyki i powiem tak - duuużo zabawy ustawieniami eq i bas ściszony maksymalnie (na wyższych ustawieniach potencjometru pojawia się dudnienie) - efekt jest świetny;)
          PS. zauwazyłeś, że z te śmieszne osłony na głośniki zniekształcają trochę dźwięk? Ja mam je cały czas ściągnięte;]