Chłodzenie

SilentiumPC Fera HE1224 - ulga dla ucha i dla CPU

przeczytasz w 4 min.

Jak co roku latem zdarzają się zarówno dni cieplejsze jak też i te ekstremalnie gorące kiedy to temperatura w pomieszczeniach bez klimatyzacji sięga nawet 30 stopni Celsjusza. To właśnie te ekstremalne dni sprawiają, że często boxowe coolery CPU działają niemal na granicy swoich możliwości a fabryczny wentylator pracuje tak głośno sprawiają, że po prostu nie da się przy nich grać / pracować bez solidnych słuchawek lub mocno podkręconych głośników. Z tego też względu część z nas zapewne szuka ratunku w postaci nowego coolera CPU, który przyniesie ulgę zarówno dla naszych uszu jak i dla samego procesora. Chciałbym Wam dzisiaj przybliżyć jedną z takich możliwości - SilentiumPC Fera HE1224. Na naszym rynku kosztuje on poniżej „psychologicznej bariery” czyli poniżej 100 zł a zatem faktycznie będzie w kręgu zainteresowania niejednego użytkownika. Zapraszam na mały test: SilentiumPC Feraz vs Intel box.

SilentiumPC Fera HE1224  - spis treści:

  1. Specyfikacja
  2. Rzut okiem na cooler CPU
  3. Szczegóły techniczne i montaż
  4. SilentiumPC Fera HE1224 vs Intel box
  5. Podsumowanie

SilentiumPC Fera HE1224 - specyfikacja:

Wymiary157 x 127 x 77 mm (wysokość x szerokość x długość)
Wentylator120 mm z PWM (800 - 1500 obr./min.)
Kompatybilność

Intel: LGA 775, 1155, 1156 oraz 1366

AMD: Socket 754, 939, AM2, AM2+, AM3

Innepre-aplikowana pasta termo-przewodząca
Sugerowana cena99 zł

 

 

 

  SilentiumPC Fera HE1224 - rzut okiem na cooler CPU

SilentiumPC Fera HE1224 dostarczany jest w stosunkowo sporym opakowaniu. Wynika to stąd, że cooler ten jest dość solidnie zabezpieczony przed „trudami podróży”. Po wyjęciu go z opakowania od razu da się zauważyć dwie rzeczy. Po pierwsze ma on fabrycznie przykręcony montaż dla procesorów Intel LGA 775, 1155, 1156 oraz 1366 (w przypadku platformy AMD trzeba go wykręcić i przymocować stosowny zestaw montażowy). Po drugie mamy tutaj pre-aplikowaną solidną porcję srebrnej pasty-termoprzewodzącej. Dzięki tym zabiegom producenta możemy zatem zaoszczędzic nie tylko na czasie podczas montażu coolera (w końcu nie od dziś wiadomo, że coolery z push-pinami montuje się szybciej niż coolery z backplate'ami) ale także nie musimy oddzielnie dokupywać pasty-termoprzewodzącej (co wiązałoby się z dodatkowymi kosztami rzędu 15-30 zł). W każdym razie oba te aspekty już na wstępie sprawiają, że cooler CPU SilentiumPC Fera HE1224 jest „czaso- i kaso-oszczędny”.

SilentiumPC Fera HE1224
.
SilentiumPC Fera HE1224

SilentiumPC Fera HE1224 - akcesoria

 SilentiumPC Fera HE1224 - szczegóły techniczne i montaż

SilentiumPC Fera HE1224 to konstrukcja typu tower / wieża. Wymiary tego coolera CPU to 157 x 127 x 77 mm (wysokość x szerokość x długość razem z wentylatorem) i dzięki temu zmieści się on do zdecydowanej większości dostępnych na rynku obudów. Mało tego, wbrew temu co mówi specyfikacja producenta zmieści się on także w obudowie SilentiumPC Brutus, która jak pamiętamy ma 182 mm szerokości (jakby co zachęcam przy okazji do zapoznania się z moją recenzją tej nietuzinkowej obudowy). Sam montaż Fera HE1224 należy do bardzo prostych nawet jeśli montujemy ten cooler w obudowie (są zresztą w internecie specjalne filmiki instruktażowe gdzie to jest pokazane). Push-piny wystarczy bowiem ułożyć w odpowiedniej pozycji, potem dobrać dla nich odpowiedni rozstaw otworów montażowych i leciutko wcisnąć. Całość zajmuje dosłownie mniej niż minutę (i to z zamontowanym wentylatorem).

SilentiumPC Fera HE1224 - logo na górze 

SilentiumPC Fera HE1224 - push-piny montuje naprawdę łatwo

Warto także wspomnieć, że mamy tutaj do czynienia konstrukcją opartą o cztery miedziane 6 mm heat-pipe'y ulokowane w podstawie na zasadzie H.D.T. (Heat-pipe Direct Touch). Oczywiście znacznie lepiej widać to po usunięciu pre-aplikowanej pasty (na potrzeby tego testu i tak musiałem ją usunąć). W każdym razie widać, że całość jest dobrze wykonana, nie ma tutaj widocznych szczelin jak to się czasem spotyka. Miłe dla oka jest takze to, że na samej górze coolera producent “wybił” logo SilentiumPC. Wentylator 120 mm posiada automatyczną regulację obrotów (PWM) i pracuje z prędkością od 800 do 1500 obr./min. Nie zabrakło też tutaj stylowego czarnego oplotu na przewodzie od wentylatora.

 SilentiumPC Fera HE1224 vs Intel box

Na potrzeby niniejszej recenzji postanowiłem przetestować możliwości boxowego coolera CPU i SilentiumPC Fera HE1224 przy dwóch różnych ustawieniach procesora: Stock oraz OC. Pierwszy z podanych trybów to oczywiście taki gdzie CPU pracuje na domyślnym napięciu przy domyślnym taktowaniu. Tryb OC to nieco podkręcony procesor (do 4,2 GHz) oraz nieco podbite napięcie (do 1, 33 V). Do obciążenia procesora używana była aplikacja LinX (jeden test trwał 10 minut - wykonywałem trzy testy dla każdego coolera). Sama platforma sprzętowa prezentuje się natomiast następująco:

  • Procesor: Intel Core i5 2500K
  • Płyta główna: Asus P8Z68-V Pro
  • Pamięci: 2x 2GB DDR3 Kingston HyperX 1333 MHz
  • Obudowa: SilentiumPC Brutus 410 Pure Black

Platforma z boxem

Platforma z SilentiumPC Fera HE1224

Na potrzeby testów używana była pasta Zalman STG2, temperatura otoczenia oscylowała w okolicy 23-24 stopni Celsjusza a wentylator boxa oraz Fery HE1224 pracował na 100%. Jak zatem poszczególne coolery sobie poradziły w takich warunkach? Rzućmy okiem na poniższe wykresy:

Nie da się ukryć, że potwierdziła się teoria jakoby boxowy cooler CPU zdatny był tylko i wyłącznie do pracy przy domyślnym taktowaniu. Przewaga SilentiumPC Fera HE1224 jest wręcz druzgocąca i widać to nawet po samych temperaturach w Idle. Nawet bez OC SilentiumPC Fera HE1224 w  Idle wypada o 10 stopni lepiej niż boxowy cooler a przy obciążeniu Fera HE1224 wypada o 13 stopni lepiej.

Fera HE1224 vs Intel Box - wydajność @ OC 

W przypadku OC (4,2 GHz @ 1,33 V) boxowy cooler nie potrafił zagwarantować w Idle temperatury CPU poniżej 55 stopni Celsjusza a po 10 sekundach LinX widziałem aż 90 stopni (i przerwałem test) więc to chyba wystarcza do ostatecznej weryfikacji jego “przydatności” przy takim podkręceniu procesora. Cooler od SilentiumPC potrafił natomiast zapewnić w Idle temperaturę procesora na poziomie 46 stopni Celsjusza oraz 79 stopni pod pełnym obciążeniem czyli było jeszcze kilka stopni “zapasu” dla procesora. Oczywiście chyba nie muszę wspominać, że wentylator od Fery HE1224 wprawdzie na 100% super cichy nie jest ale i tak jest znacznie cichszy od boxowego “wiertełka”? ;)

SilentiumPC Fera HE 1224 - podsumowanie

Nie da się ukryć, że SilentiumPC Fera HE1224 to idealna alternatywa dla osób poszukujących bardzo dobrego i znacznie cichszego zamiennika dla boxowego coolera CPU. Gwarantuje on znacznie lepszą kulturę pracy wentylatora, dużo wyższą wydajność a nawet zapas wydajności do overclockingu. Jeśli zatem ktoś poszukuje coolera CPU, który montuje się łatwo i bezboleśnie (nawet bez wyjmowania płyty głównje z obudowy) oraz nie chce wydawać dodatkowych pieniędzy na zakup pasty termoprzewodzącej, to SilentiumPC Fera HE1224 jest zdecydowanie propozycją godną polecenia.

SilentiumPC Fera HE1224 - Podsumowanie

Mało tego, jak dla mnie jest to jeden z produktów, które naprawdę są super pod względem stosunku cena / jakość / wydajność. Bez jakichkolwiek wątpliwości postanowiłem przyznać mu zatem status “Super Produkt”.

 SilentiumPC Fera HE1224
 

Plusy:
Cena

Bardzo łatwy montaż
Pre-aplikowana pasta termo-przewodząca
Wydajność wystarczająco duża do overclockingu procesora

Minusy:
...tak szczerze to w tej cenie ciężko się do czegoś przyczepić

Cena: 99 zł

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Mam ten radiato z dodanym wentylatorem TACENS AURA PRO 80
    NA procesorze amd1100t temperatura utrzymuje się na poziomie 32-34 stopni przy minimalnym użyciu procesora a przy testach na 100% nie przekracza 45 stopni. POLECAM !
    • avatar
      sido107
      0
      test nawet ciekawy, ale mam kilka zastrzeżeń.

      1. jak aplikowałeś pastę termoprzewodzącą
      2. by przeprowadzać testy na świeżo aplikowanej paście należy ją najpierw odpowiedni wygrzać, czasem może to trwać kilkadziesiąt godzin, w przeciwnym wypadku pomiary są obarczone sporym błędem i mogą być niewiarygodne, oczywiście wpływa na to także sposób aplikacji pasty oraz jej ilość.
      3. 10 min testu to za mało!!!
      4. test "idle" przeprowadza się po teście "stres"
      5. za bardzo rozjaśniłeś zdjęcia

      plusa daje na zachęte.
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        Zainteresowałeś mnie tym coolerem :)
        Tylko to zdanie w minusach mnie trochę zaniepokoiło (choć może trochę naginam myśl w stronę zła), "...tak szczerze to w tej cenie ciężko się do czegoś przyczepić".
        Zaniepokoiła mnie sama cząsta "...tak szczerze..." poczułem się jak bym dopiero od tego momentu czytał to co tak naprawdę na ten temat myślisz.
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          W końcu coś łatwego do zamontowania i z dobrą pre-aplikowaną pastą :) A co do wydajności, to nawet mnie Fera pozytywnie zaskoczyła :)
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            jednym słowem krótko i na temat :) a sam cooler wygląda interesująco
            • avatar
              biuro74
              0
              Spoko, dobra mini-recenzja. Po przeanalizowaniu "za" i "przeciw" postanowilem kazdemu piszacemu dawac plusa :)

              Ode mnie uwagi beda sie tylko powielac z juz zasygnalizowanymi: ze w stresie test trwal za krotko, ze obrazki za jasne itp.

              Nawet pomimo uzywania programu tego typu (Linx) - sprawa sie rozchodzi o to, ze programy uzywaja roznych procedurek na roznych typach danych - i po prostu trzeba wszystkie z nich przejsc. Nie raz mialem tak, ze CPU na danej czestotliwosci przechodzil 10-15 minutowy test, a w 20-ej minucie nie - ze wzgledu na to wlasnie, ze wowczas dopiero program uzywal innych danych przy wygrzewaniu. ROznica niewielka, bo moze 3-5 stopni, ale przy ekstremalnym o/c to wlasnie decyduje o tym, czy procesor "przejdzie", czy nie. Poza tym jest jeszcze kwestia wolniejszego nagrzewania sie wnetrza obudowy.

              Co do jasnych zdjec - nie uzywaj nigdy suwakow do kontrastu/jasnosci (chyba, ze fota przeswietlona). Rozkladasz kartki jako podloze, pstrykasz, potem retuszujesz szwy i "bielsze" nalozenia przez klonowanie oraz/i smear/blend (rozsmarowywanie), na koncu jedziesz suwakami Poziomy i/lub Krzywe usuwajac resztki niedoskonalosci ze szwow - i ta wlasnie metode ja wykorzystuje w swoich zdjeciach
              • avatar
                renholder1987
                0
                Łapa w góre za recke ale co do zaczepów do mnie nie trafiłeś dla mnie to najgorzej zaprojektowane zaczepy na świecie i wyklinam intelowskie boxy za te właśnie zaczepy dzięki którym o mały włos nie uszkodziłem 2 płyt,ułamałem zatrzask od gniazda na ram,nie mówiąc już o pokaleczonych palcach przez ten ich radiator... (oni go chyba ostrza przed zapakowaniem...).Osobiście mam spartana i nie narzekam a zaoszczędziłem ponad 30zł(w poruwnaniu do fery) i zakładam ze nic nie straciłem :)
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Właściwie wszystko w tej recenzji jest, ale brakuje jej, ... no właśnie o wiele lepszego tekstu (ładniejszych zdań, lepszego słownictwa, więcej weny).

                  Emanuje prostotą tak, jakby był zaczerpnięty z jarmarku, ale + na początek.


                  //pozdrawiam
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Różnica temperatury nie jest duża.
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      miałem tego grzdyla i był tragiczny
                      bo jak już się nagrzał to temp. szła w górę cały czas
                      to tak po 24h w prime 95
                      przez pare godzin nie przekracza 45 C
                      a później leci w górę jak chce
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        Zamówiłem taki schładzacz na procek X6 1055T :) Chcę zamienić fabryczny wentyl na Enermax T.B. Silence PWM UCTB12P 120mm + pasta Arctic Ceramique.

                        Ponoć montaż na AM3 jest lepszy niż w "osławionym wyginaczu płyt głównych", czyli SilentiumPC Spartan HE923 :)

                        BTW...czemu jest tak mało testów na AM3? Czy Intele bardziej się grzeją ? :)

                        Recenzja na powiedzmy 3+ :), ale przydatna.
                        • avatar
                          19arek93
                          0
                          HE1125 ma jak dla mnie lepszy stosunek ceny do możliwości. Przy 4.6GHz na 2500k mam
                          • avatar
                            MarJano
                            0
                            dzieki tej mini recenzji skusilem sie na ten cooler, i naprawde jest b dobry , w spoczynku moj I5 2400 z boxa 33-34 stopnie zszedł na 28-30 C, pod obciązeniem proca w Prime95 na boxie po 6-7min wygrzewaniu moj procek dochodzil do 63-64 stopni , na silentium max 53 stopnie wiec progress jest wielki jednak push-piny w nim to jakas pomyłka .. mam ASrocka P67 Extreme4 i meczyłem sie b dlugo z tym - na boxie słychać charakterystyczny "klik" tutaj miałem problem bo piny mają za małą głowke i nie wchodzily w otwory pod 1155 ... na szczescie ASrock ma otwory na starą podstawkę 775 - tam otworki są ciut mniejsze i tam udało sie stabilnie umieścic radiator
                            • avatar
                              Arek13022
                              0
                              test mnie przekonuje. mam zamiar zakupic takie do swojego Q6600 :)
                              + za dobrą jak dla mnie recenzję ;)