Oprogramowanie

Windows 7: starszy komputer i migracja z XP na 7

przeczytasz w 6 min.

Przed przystąpieniem do instalacji Windows 7 miałem wiele wątpliwości jak każdy użytkownika PC. Korzystając z wolnego wakacyjnego czasu postanowiłem przetestować nowy system od Microsoftu oraz chciałem sprawdzić jak mój leciwy sprzęt będzie sprawował się pod jego kontrolą. Czy opłaca się myśleć o zmianie starego wysłużonego XP na Win 7. Pewnie wielu użytkowników benchmark.pl miało też takie wątpliwości.

Ostatnia próba zmiany systemu skończyła się fiaskiem. Po przetestowaniu Visty nie przypadła mi ona zbytnio do gustu i była zbyt zasobno żerna, więc musiałem pożegnać się z DX10. Czy taki będzie Win 7? Okaże się w użytkowaniu. Nie pozostało mi nic innego niż pobrać cd-key oraz obraz systemu z serwera MS wypalić płytkę i rozpocząć testowanie.

 

Pierwsze spotkanie z nowym instalatorem

Od razu po nagraniu płyty z bootowałem z niej instalator. Kilka emocjujących chwili i ujrzałem instalator systemu. Ku mojemu zdziwieniu instalator został zmieniony pod względem wyglądu, kolorystyki i przestał przypominać mi stare instalatory wind.

Instalator Win 7

Instalator XP HE
 

Instalator posiada także opcje instalacji z pod Windowsa, znaną także z XP.

 
Proces instalacji Win 7
 
 

Ten sam proces w XP  

 
 W czasie instalacji możemy wybrać uaktualnienie systemu lub nową czystą instalację

Nowy instalator od początku zaczął mi przypominać po trochu instalatory znane z niektórych edycji Linuxa, ale w gruncie rzeczy bardzo mi się spodobał. Myślę, że wielu niedoświadczonych użytkowników dzięki niemu bezproblemowo poradzi sobie z instalacją Win 7. Kolejnym ważnym elementem, który zwrócił moją uwagę podczas instalacji systemu, była możliwość uaktualnienia sytemu lub świeżej instalacji oraz przymusowe podanie hasła dla użytkownika. Szkoda tylko, że nie ma zabezpieczenia przed pustym hasłem.

 

Przyzwyczaiłem się do tego korzystając i instalując Linuxa, ale w Win 7 byłem zdziwiony. Było by to kolejne pozytywne zaskoczenie, które spotkało mnie podczas instalacji sytemu, gdyby nie to puste hasło :-(. Co do samego żądania hasła jest to bardzo dobre posunięcie, niewątpliwie zmniejszyło by ono, choć trochę zagrożenie używania komputera przez niepowołane osoby? Po 33 minutach system był zainstalowany pora na pierwsze uruchomienie.

Pierwsze uruchomienie

Mimo, że mój sprzęt ma swoje lata, rozruch sytemu zajął mu mniej niż minutę. Po uruchomieniu systemu rzucił mi się od razu w oczy nowy wygląd paska zadań. Na pierwszy rzut oka zaczął przypominać mi ten znany z KDE.

Pora na instalacje pakietu antywirusowego, mój wybór padł na Kasperskiego Internet Security. Podłączyłem pena z plikiem instalacyjnym i tu zaskoczenie dla mnie, jako użytkownika XP. Z głośników wydobył się dźwięk informujący o podłączeniu nowego urządzenia USB. Ku mojemu zaskoczeniu system został wyposażony w stery do karty dźwiękowej, zarówno zintegrowanej jak i zewnętrznej, ponadto także w sterowniki do urządzenia wielofunkcyjnego i bluetooth.

Świeżo zainstalowany Win 7, który został wyposażony w niezbędne stery.

 

Świeżo zainstalowany XP, jak widać  nie został wyposażony w niektóre niezbędne sterowniki.

 
 

Windows 7 zaczyna mi się coraz bardziej podobać. Wreszcie nie będzie konieczne po instalacji systemu szukanie płyty ze sterownikami do karty dźwiękowej, aby posłuchać muzyki, czy też od drukarki, żeby coś wydrukować. Ponadto drugim miłym zaskoczeniem było przy pierwszym Windows Update ściągnięcie i zainstalowanie przez niego z serwera MS aplikacji do obsługi karty dźwiękowej.
 

Co prawda przy pomocy XP i witryny Windows Update można było instalować stery do bluetootha i zintegrowanej karty dźwiękowej, ale tylko po podłączeniu internetu. W przypadku Win 7 sterowniki do najpotrzebniejszych i najpopularniejszych urządzeń zostały zintegrowane z systemem i nawet użytkownik, bez łącza internetowego obrazu po instalacji będzie mógł cieszyć się gotowym do pracy systemem i bez problemu obejrzeć np.: film dzięki obecności sterów do karty dźwiękowej.

Koniec radości?

Pomimo moich usilnych prób, znalezienie sterów do mojej karty graficznej Radeon HD 3650 AGP pod Windows 7 nie udało się. Nie pozostałomi  nic innego jak spróbować instalacji sterów pod Vistę. Co prawda cały proces instalacyjny zakończył się pomyślnie, lecz w efekcie końcowym stery do grafy nie zainstalowały się. O pograniu w gry na Win 7 mogę tylko pomarzyć, do momentu wydania oficjalnych sterów przez AMD.  Na razie musze pozostać przy tych systemowych sterownikach.

 

Jedyne, co jest pocieszające, że sterownik wgrany w Win 7 nie ma efektu klatkowania (pokazu slajdów) podczas przeglądania stron internetowych, czy korzystania z systemu i aplikacji, jak to miało miejsce w XP.

Następnym problematycznym urządzeniem okazał się hybrydowy tuner TV. Tu znów brak oficjalnych sterów pod Win 7 i ten sam problem, co z grafą. Aplikacja od tunera uruchomiała się, ale nie znalazła żadnego programu.

 

Widać nie pozostaje nic innego jak poczekać do dnia oficjalnej premiery Win 7, może po niej niektórzy producenci uświadomią sobie wreszcie, że nowy system znajdzie rzesze użytkowników i pora napisać oraz opracować aplikacje i sterowniki.

Urządzenia mobilne i nie tylko  

Chciałem sprawdzić jak działa funkcja device stage, podłączyłem do komputera Nokie E51, Sony Ericsson K800i, Motorole V8 oraz mp4 Grundiga. Ale z żadnym z tych urządzeń nie chciała ona działać - może są za stare? 

Przy okazji testowania urządzeń mobilnych zauważyłem brak ikon od wewnętrznego czytnika kart pamięci Spire. Spełniło się moje marzenie i ikona urządzenia wymiennego ukazuje się dopiero po włożeniu karty pamięci. Wreszcie po wejściu w mój komputer nie będę musiał obserwować 4 pustych ikon nośników wymiennych.

Win 7 kontra XP

Pod względem wyglądu Win 7 uległ gruntownej zmianie na lepsze. Funkcjonalność i intuicyjność obsługi została znacznie poprawiona. Na uwagę zasługuje nowy pulpit oraz znany już z Visty, lekko poprawiony eksplorator Windows.
W niektórych programach spotykanych w  każdej edycji Windows zastosowano pasek wstęgi z Office 2007, poprawiając tym wygląd, lecz nie funkcjonalność. Jedynym rodzynkiem jest WMP 12 w którym dodano obsługę plików w formacie Dvix i Mov.
Ciekawą funkcją zastosowaną w Win7 jest przypinanie folderów, które ma zastąpić stary i spracowany pasek szybkiego uruchamiania. Poniższy filmik wyjaśnia sposób działania przypinania programów.

Użytkownicy migrujący z XP na Win7 darmo mogą szukać takich aplikacji jak Movie Maker czy Outlook Express. Przez nałożenie przez Unię Europejską ograniczenia antymonopolowego. Microsoft musiał pozbawić swój system kilku istotnych aplikacji. Czyżby koniec z darmowymi aplikacjami od MS?
Klienta poczty, czy też Movie Makera możemy pobrać z pakietem Windows Live, jednak, aby osiągnąć pełną funkcjonalność należy założyć konto w serwisie.

 

Suma summarum ograniczenia antymonopolowe dobrze wpłyneły na MS wreszcie aplikacje typu klient poczty, które były dotychczas zintegrowane z systemem będą aktualizowane i rozwijane. Ja korzystam z tego pakietu od roku tylko, że na XP. W tym czasie aplikacje było dość często aktualizowana w przeciwieństwie do wbudowanego w system Outlook Express. No cóż można było by się rozpisywać jeszcze o nowych funkcja zagnieżdżonych w Win 7 oraz wyglądzie, lecz słowa nie pokażą tego tak dobrze jak krótki filmik.

Pora na mały teścik kompatybilności aplikacji, niestety z gier musiałem zrezygnować z powodu braku sterownika wspierającego 3D. Po lupę poszło pięć aplikacji Turbo Pascał7.0 sam pamięta kilka edycji Windows, Core Editor, Gimp, Free Comander i Paragon Hard Disk Manager. No cóż wszystkie aplikacje przeszły test bez problemu z resztą poniższy filmik pokaże to najlepiej.

Bezpieczeństwo 

W porównaniu z XP bezpieczeństwo sytemu zostało trochę poprawione. Centrum Bezpieczeństwa zostało zastąpione przez Centrum Akcji, które informuje użytkownika o konieczności zrobienia backupu, aktualizacji systemu, o lukach w systemie, czy skanowaniu programem antywirusowy. W porównaniu z XP dodano UAC, czyli program do kontroli kont użytkowników. Dodano, także bitlockera, ale tylko w wersji Ultimate.

 Centrum zabezpieczeń w Win 7

Centrum zabezpieczeń w XP.

Jak zwykle system trzeba dodatkowo zabezpieczyć. W przypadku Win 7, który jest wyposażony domyślnie w Windows Defender i prostego firewalla, wystarczy doinstalować Microsoft Security Essentials. Wiele osób może zarzucić mi, że nie jest  to ochrona, ale według mnie wręcz przeciwnie gdyż biorę pod uwagę, że w dzisiejszych czasach wiele osób nie instaluje, żadnego oprogramowania zabezpieczającego. Szkoda, że MS nie dodał swojego antywira do instalatora systemu. W wypadku Windows XP trzeba by było doinstalować Windows Defendera i Microsoft Security Essentials.

Ogólna wydajność

Moje obawy na szczęście się nie sprawdziły, bo system po zainstalowaniu tych samych aplikacji, co w XP uruchamiał się prawie w tym samym czasie jak po instalacji, czyli około 1 min -  XP prawie 3,5 min.  Zauważyłem także większą wydajność podczas codziennych czynności związanych z użytkowaniem komputera, czyli pracy z eksploratorem, przeglądaniem Internetu, zdjęć, filmów oraz słuchaniem muzyki. Niestety syntetyczne testy nie ukazują tego tak dobrze jak to wygląda naprawdę.

Si Software Sandra Lite 2009
 
 
Peacekeeper
 
 
 Super PI 1.5 XS
 

Porównanie ważnych parametrów

Zapewne dla wielu  użytkowników, tak jak i dla mnie ważnymi parametrami jest czas instalacji systemu, uruchamiania i zamykania. Poniższy wykres pokaże to najlepiej.

XP wypada tu trochę lepiej, ale tylko jako świeżo zainstalowany system. Jak widać z trzeciego wykresu Win 7 bije na głowę XP po dodaniu kilku aplikacji do autostartu i znów jest mistrzem.

Kilka porad dla osób chcących nabyć Windows 7

Nie będę rozpisywał się nad różnicami między wersjami Windows 7, czyli Home Premium, Professional i Ultimate. W  większości przypadków kryterium to czynnik ekonomiczny, czyli cena. Często w poradniku pojawia się pytanie jaka wersja 32 czy 64 bity?
Generalną różnicą miedzy wersjami jest to że, 32 bitowa wersja Win 7 obsłuży maksymalnie 4GB ramu, a 64 bitowa 128GB. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli przykładowy Kowalski wybierze wersje 32 bity, a ma 8 GB ramu to system i tak zobaczy maks 4 GB.

Wersja BOX, a OEM. Tu sprawa jest jasna. Wersje Box możemy przenosić między komputerami, Po sprzedaży starego komputera lub płyty głównej, możemy przenieść system na inną maszynę, ponieważ nie jest przywiązany do konkretnego elementu komputera. Wersja OEM jest związana z komputerem, z którym ją nabyliśmy, najczęściej z  płytą główną.Kupując Win 7 należy uważać także na aukcje kuszące atrakcyjną ceną, które z czasem  będą się pojawiać. Nieświadomi możemy nabyć system dedykowany dla konkretnych marek np. Dell, IBM. i.t.p. Nieuczciwi sprzedający w wielu przypadkach nie zaznaczą, że taki system może być używany tylko na komputerze danej marki. Na zwykłym składaku wedle polskiego prawa  jest  on uważany, jako pirat taki sam jak ściągnięty z np. torrentów. Najbezpieczniej jest nabyć system w renomowanym komputerowym sklepie internetowym, czy też stacjonarnym.

Ocena końcowa

Z czystym sumieniem polecam Win 7 zarówno do instalowania na nowym jak i na kilkuletnim sprzęcie. Jest on przyszłościowym rozwiązaniem dzięki wsparciu najnowszych bibliotek DirectX 11, oraz długiemu wspieraniu przez MS. Dzięki bardzo prostemu w obsłudze wydajnemu interfejsowi oraz dużej kompatybilności aplikacji Win 7 na pewno znajdzie rzesze użytkowników i zyska miano dobrego i stabilnego systemu.  Według mnie warto zainwestować nawet w najtańszą i najprostszą wersje Win 7 Home zamiast pchać się w Win XP  lub Vistę, ponieważ nie ma to większego sensu.

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    1
    Niektóre tabelki są źle zrobione, np zamykanie systemu, Super PI, Peacekeeper. Ogólnie jednak jest pozytywnie/=.
    • avatar
      maciek1o3s
      1
      Racja wykresy są źle zrobione - różnica wynosząca 2 w stosunku do 12 graficznie jest przedstawiona jako ok. 8. Wystarczy wejść w opcje osi dolnej i ustawić liczbę minimalną 0.
      • avatar
        Matiix25
        0
        fajna recka
        daje 5!
        • avatar
          entuzjasta789
          0
          fajne chociaż ostatnio w zakładkach "mini recenzje" są tylko artykuły o win7-ach ten konkurs:P
          • avatar
            Pisschrist
            0
            Challenger na tapecie... respect :) Za same upodobania motoryzacyjne 4, za resztę +1, bo więcej się nie da. Pozdro :)
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              "Wreszcie nie będzie konieczne po instalacji systemu szukanie płyty ze sterownikami do karty dźwiękowej, aby posłuchać muzyki, czy też od drukarki, żeby coś wydrukować."
              niestety bełkot, każdy nowy system zawiera więcej nowych sterowników, za kilka miesięcy pojawią się nowe urządzenia i problem wróci, a i do starszego sprzętu nikomu nie będzie się chciało pisać sterowników
              pokusiło mnie żeby zmienić sterowniki do Ati z 9.9 na 9.10 i podczas deinstalacji tak się wy...., że teraz nie mogę usunąć starych ani zainstalować nowych
              ot uroda cudownego Win7
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                Zajefajna recka. WG mnie powinna wygrać:) trzymam kciuki:P 5
                • avatar
                  Ent3x
                  0
                  Jak widać siódemka również nadaje się do komputerów nieco starszych :). Różnice między xp a 7 nie są takie strasznie wielkie i wahają się w okolicy 15-20% . Fajny tekst. 5
                  • avatar
                    skalak23
                    0
                    Nie wiem jak u ciebie ale u mnie tuner Leadtek WinFast TV2000 XP Expert smiga na Win 7 bez najmniejszych problemów a z tego co widze to masz tuner tej firmy tylko nie wiem jaki model
                    • avatar
                      kerry_sd
                      0
                      kolejny spec od wykresów - 10 a 12 sekund wygląda jak 10 i 80

                      \żenada
                      • avatar
                        cza12ster
                        0
                        przepraszam wszystkich użytkowników benchmark.pl za małą dysproporcjonalność w niektórych wykresach nie zauważyłem tego niedociągnięcia ponieważ starałem się największy nakład położyć na tekście i ciekawych zagadnieniach związanych z nowym systemem od MS
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          >Nieuczciwi sprzedający w wielu przypadkach nie zaznaczą, że taki system może być używany tylko na komputerze danej marki. Na zwykłym składaku wedle polskiego prawa jest on uważany, jako pirat taki sam jak ściągnięty z np. torrentów.

                          A gdzie w polskim prawie jest uzależnienie ważności licencji od marki komputera ?
                          • avatar
                            cza12ster
                            0
                            System operacyjni i nie tylko praktycznie każdy program posiada coś takiego jak umowa licencyjna, która jest już częścią prawa http://www.i-slownik.pl/1,1488,umowa,licencyjna.html
                            • avatar
                              JordanVX
                              0
                              Dp Autora:
                              Mam tę samą kartę graficzną co Ty i mam sterowniki które działają na Windows 7 (To nie są jakieś Omegi). Jeśli potrzebujesz mogę Ci je przesłać ;)
                              • avatar
                                cza12ster
                                0
                                Tylko tu jest mały problem z tymi kartami. Ty masz wersje z pamięci GDDR2, a ja z GDDR3 i niestety pojawia się problem kompatybilności. Przekonałem się o tym gdy prze pomyłkę ściągnąłem do XP stery do karty z pamięciami GDDR2 nie chciały się zainstalować. Z resztą do Win 7 też znalazłem i był ten problem.
                                Dzięki za dobre chęci:)
                                • avatar
                                  Konto usunięte
                                  0
                                  Ciekawa recenzja i jak najbardziej mi odp - tylko że autor powinien odpuścić sobie skróty i nazewnictwa zastosowane w recenzji tj komp, stery, recka itp. Ogólnie pozytywnie - ocena =4.
                                  A teraz pytanie z innej beczki. Start XP 3,5min? LOL - ja mam XPHome od dwóch lat i start nigdy nie był dłuższy niż 1min.
                                  Co tam autor na grzebał że takie czasy wykręca?