Gry

Wojny półbogów - recenzja Demigod

przeczytasz w 3 min.

Demigod nie jest znanym tytułem na skalę światową. Jednakże, tam gdzie gracze mieli z nią kontakt, wystawiają mnóstwo pozytywnych jak i negatywnych opinii. Dlaczego? Tego przekonacie się czytając dalszy ciąg recenzji.

Sprawy techniczne
Demigod, to gra stworzona przez Gas Powered Games, studio odpowiedzialne za takie tytuły, jak Supreme Commander czy Dungeon Siege. Gra działa na zmodyfikowanym silniku gry Supreme Commander. Światowa premiera gry wypadła na 14 kwietnia 2009r, natomiast w polsce 29 maja 2009r.

Rozgrywka
Demigod gra łączy w sobie elementy RPG, strategii czasu rzeczywistego oraz gier akcji. Jest to tytuł nastawiony głównie na rozgrywkę sieciową, w której jednocześnie może grać od dwóch do dziesięciu osób. W grze będą mogły brać udział także komputerowi gracze, czyli tak zwane boty.
W grze wcielamy się w postać tytułowego Demigoda. Do wyboru mamy dwa rodzaje postaci: General i Assassin (Generałowie i Zabójcy). Każda postać oznacza nieco inny styl rozgrywki. Wybierając Generala rozgrywka przybierze formę strategii. Będziemy mieli nasze mini-wojsko oraz umiejętności z nim związane. Jeśli zdecydujemy się na Assassina, typ rozgrywki będzie inny. Gra bowiem zacznie przypominać action-RPG, typu Diablo lub Dungeon Siege. Wygrywając walki zdobywamy doświadczenie i złoto, które posłuży nam do zakupu dodatkowych przedmiotów, broni. Oprócz tego otrzymujemy również punkty łaski, za które możemy kupić jeden unikatowy przedmiot. Co ciekawe, jest on przypisany nie do postaci, lecz do konta, co daje nam możliwość korzystania z tego przedmiotu na innej postaci.

Walki toczone na arenach przynoszą nam najróżniejsze wyzwania, od zdobycia twierdzy przeciwnika poczynając, po eliminację określonej ilości półbogów, co nie jest takie proste. Po drodze będziemy często spotykać wrogie wierze, których zniszczenie na początku nie jest takie łatwe. Przeszkadzają nam również wrogie jednostki i bohaterowie, który również na celu mają zniszczenie naszej bazy. Przebijając się przez wierze, zajmujemy specjalne punkty (flagi), które dają nam kontrolę nad specjalnymi sklepami z artefaktami, portalami dla jednostek lub kopalniami złota. Czasami dają one nam również bonusy, typu 15% szybsza regeneracja umiejętności itp.

Mapy/Areny
Demigod oferuję nam rozgrywkę na 8 mapach, bądź jak się przyjęło w tejże grze „arenach”.
Są one podpisane na zdjęciach, po lewej stronie widzimy jak ona wygląda „w grze” , na dole zaś informacje dotyczące gry.

Postacie
Jak już wcześniej wspomniałem, dzielimy postacie się na dwie grupy. Pierwszą z nich są zabójcy, a należą do nich:

Strażnik Płomienia- Czarodziej, posiadający czary ognia i lodu.

Nieczysta Bestia- Przypomina psa, jej zaletą jest szybki styl walki oraz kradzież życia.

Regulus- Na pierwszy rzut oka wygląda na człowieka z kuszą, jednak posiada on umiejętność, dzięki której przekształca się w Anioła. Jego zaletą jest duży zasięg strzału.

Wieża- Ogromny, wytrzymały golem, który miażdży wrogów swoim młotem.


Kolejną grupą są generałowie, a do nich należą:

Dąb- Potężny wojownik, który chroni i wzmacnia drużynę oraz osłabia wrogów.

Królowa Cierni- Przypomina driadę, nimfę lub innego leśnego ducha. Jej pozytywną cechą są duże obrażenia oblężnicze i obszarowe.

Sedna- Kobieta, która ujeżdża wielkiego kota. Leczy sprzymierzeńców i ucisza wrogów (wtedy nie mogą używać umiejętności).

Lord Erebus- Mroczny lord, który potrafi wysysać życie i teleportować się.


Fabuła

W grze walczymy z innymi półbogami, a naszym głównym celem jest zajęcie tronu najwyższego bóstwa. Jak widać, w tej grze fabuła nie jest zbyt rozwinięta, co może czynić grę monotonną.

Umiejętności, inwentarz, przedmioty.
Każda z postaci w grze ma inne umiejętności. Rozwija się je w tak zwanym „drzewku”. Wygląda ono podobnie dla każdej postaci, jednak umiejętności różnią się, prócz jednej, tej na samym dole. Odpowiada ona za podstawowe wartości postaci, życie, mana, obrażenia itd. W lewym górnym rogu jest uwieczniony nasz poziom.

W naszym inwentarzu, widzimy również nasze szczegółowe statystyki takie jak, życie, mana, obrażenia itd.
Za to wielkość naszego „plecaka” jest totalnie uszczuplona, nie ma w nim wydzielenia na „ręce” i „nogi”. Do użycia mamy tylko kilka miejsc aby umieścić w nich przedmioty. Możemy tam mieć nawet same pary butów.

Interfejs
Ogólny wygląd gry jest przejrzysty, prosty i estetyczny. Ładnie wykończone okienka nie zakłócają porządku gry i są klimatyczne.

Grafika
Grafika w grze Demigod naprawdę miło mnie zaskoczyła. Była barwna, ale nie „cukierkowa”. Nie obyło się również bez krwi. Jednostki jak i bohaterzy są również dobrze zrobieni pod względem wizualnym.
Mapa jest ciekawie zrobiona, ponieważ na drugim planie możemy wyszukać się ciekawych elementów. Za przykład użyję mapy „wygnanie” , na której możemy zobaczyć kamienną figurę, która przedstawia nam człowieka z wężem, walczących w kosmosie nad planetą Ziemia.

Podsumowanie
Grę szczerze polecam wszystkim, który podczas typowych rozgrywek strategicznych lubią mieć swojego bohatera, który wraz ze wzrostem poziomów staję się coraz lepszy. Polecam ją również tym, który znaleźli swoje powołanie w modyfikacji do gry Warcraft 3 „Defends of the Ancients”.

Zalety

+Rozbudowany multiplayer

+Przejżysty inferfejs

+Bardzo ładna grafika

Wady

-Znikomy singleplayer

-Na dłuższy okres grania staję się monotonna

Dziękuję redakcji benchmark za grę Demigod :)

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Cr4sH
    0
    Zapraszam do komentowania i oceniania :)
    W recenzji starałem się pokazać jak najwięcej screenów z gry, ponieważ uważam że grafika to największa zaleta tej gry (pod względem technicznym).
    • avatar
      Darodaredevil
      0
      Po pierwsze - tytuł.. Nawet jeśli miało to ładnie brzmieć (a nie brzmi) to jest nie poprawne gramatycznie. Po drugie - "Jednakże, tam gdzie gracze mieli z nią kontakt, wystawiają mnóstwo pozytywnych jak i negatywnych opinii. Dlaczego? Tego przekonacie się czytając dalszy ciąg recenzji." - tego w recenzji brak. W jaką grałeś wersję?? Bo ja tuż po premierze gry grałem w 1.00 i była duża liczba poważnych błędów. Nic nie napisałeś też o trybie multiplayer właściwie. A z tym też podobno były problemy.
      • avatar
        Ent3x
        0
        Też nie widze błędu w tytule ; >
        • avatar
          Qpers
          0
          Ta gra jest mniej rozbudowana pod względem rozgrywki, niż Mario :) 10 map, każda bardzo podobna... Koszmarnie nudna gra - szkoda nawet tracić czasu na instalację.

          Recenzja jakoś taka mało szczegółowa - opisy postaci wykonane bardzo ogólnikowo. Można by jeszcze sporo więcej napisać o tej grze, rozgrywce, umiejętnościach postaci itp. Ode mnie mocne 3.
          • avatar
            Cr4sH
            0
            Byc moze tego z cytadela poprostu nie doswiadczylem, mialem takie szczescie (badz nie) i nie trafilem na to.
            • avatar
              Cr4sH
              0
              Byc moze tego z cytadela poprostu nie doswiadczylem, mialem takie szczescie (badz nie) i nie trafilem na to.
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                Mogłeś dodać do minusów wysokie wymagania sprzętowe. Bo gdyby ta gra aspirowała na następcę Doty, to jest to poważny problem. Niepotrzebnie natomiast umieściłeś w minusach monotonię. W FPSach masz kilka map i też gra polega ciągle na tym samym, ale nie mówi się o monotonii, to samo tutaj. Poza tym zgadzam się z powyższymi opiniami, artykuł jest raczej słaby.
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  jak dla mnie gra nie najgorsza ale rzeczy wiście singiel praktycznie nie istnieje, góra 2 wieczory i jest 100%
                  jak dla mnie recka tak 4/5
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    W ogóle nie powinni wstawiać opcji single-player, bo tu mało kto rozumie, że ta gra jest przeznaczona WYŁĄCZNIE do multi.
                    • avatar
                      pikn94
                      0
                      Fajnie się czytało ale troszkę za krotko wszystko opisane.