Postęp technologiczny w branży komputerowej jest wręcz niewyobrażalny. Nie wierzycie? W takim razie co powiedzie na to, że obecne smartwatche dysponują kilkaset tysięcy razy większą mocą obliczeniową niż pierwsze superkomputery?
Pierwsze komputery działały na liczbach całkotiwych, ale w latach 60-tych położono większy nacisk na działania na liczbach zmiennoprzecinkowych, wygodniejszych w większości zastosowań. Współcześnie moc obliczeniową wyraża się zwykle w liczbie takich operacji na sekundę (FLOPS – ang. FLoating point Operations Per Second). Warto jednak zauważyć, że poszczególne urządzenia bazują na różnych architekturach, przez co moc obliczeniowa nie odzwierciedla ich faktycznej wydajności.
Porównując moc obliczeniową superkomputerów, konsol, smartfonów i smartwatchy, można dojść do ciekawych wniosków – okazuje się bowiem, że przez ostatnie 60 lat wzrosła ona aż bilion razy (czyli milion milionów).
Przykładowo, komputer sterujący statkiem kosmicznym Apollo, któremu zawdzięczamy pierwsze lądowanie człowieka na księżycu w 1969 roku, dysponował procesorem o taktowaniu 2 MHz i 4 KB pamięci RAM. Połowę jego mocy obliczeniowej oferował NES (Nintendo Entertainment System) z 1985 roku – pierwsza konsola, która zrewolucjonizowała rynek gier wideo.
Przyjrzyjmy się zatem superkomputerowi Cray 2 z 1985 roku, a więc jednej z pierwszych konstrukcji firmy Cray Research – obecnie jest to główny producentów tego typu systemów na świecie. Jego procesory pracowały z „zawrotnym” taktowaniem 244 MHz, co przełożyło się na około 1,9 GFLOPSa mocy obliczeniowej. Niewiele niższą wydajność oferuje iPhone 4 z procesorem o zegarze 800 MHz, natomiast iPhone 5 może się pochwalić już 2,7-krotnie większą moc obliczeniową od superkomputera z 1985 roku.
Mało? W takim razie co powiecie na porównanie smatfona Samsung Galaxy S6 z konsolą Sony PlayStation 2? Topowy smartfon Samsunga oferuje 5-krotnie większą wydajność, aniżeli niegdyś jedna z najpopularniejszych konsol do grania (zapewne niejeden z naszych czytelników ma ją jeszcze u siebie w domu).
Na koniec pojedynek wagi ciężkiej. Najwydajniejszy superkomputer na świecie Tianhe-2 dysponuje mocą obliczeniową na poziomie 33,86 PFLOPSów – żeby uzyskać podobny wynik trzeba by połączyć... 18 400 konsol Sony PlayStation 4. Jesteśmy ciekaw kiedy podobną wydajność zaoferują smartfony lub smartwatche.
Poniżej znajdziecie ciekawą infografikę, która porównuje moc obliczeniową smartwatchy, smartfonów, konsol i superkomputerów w latach 1956 - 2015. Aż strach pomyśleć co czeka nas za kolejne sześć dekad...
Źródło: Experts Exchange, Wikipedia, Princeton (foto)