Płyty główne AMD AM5 będą się długo uruchamiać?
Zaczęło się od zdjęcia sklepowej wersji płyty głównej ASRock X670E Steel Legend. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie naklejka na bankach pamięci DDR5 RAM.
Producent umieścił tutaj informację o czasie pierwszego uruchamiania komputera (po zrestartowaniu ustawień BIOS-u) przy różnych konfiguracjach pamięci RAM – dla dwóch modułów 16 GB miałoby to być około 100 sekund, ale dla czterech modułów 32 GB już 400 sekund. Chodziło o czas wymagany do tzw. trenowania pamięci.
Informacja wywołała spore poruszenie w branżowych mediach. Pojawiły się sugestie, że tak długi czas uruchamiania może przestraszyć użytkowników. Sugerowano też, że nowa platforma może mieć problem z obsługą nowych pamięci DDR5.
Producent rozwiązał problem z długim uruchamianiem płyt głównych
Tyle tylko, że... to już nieaktualne informacje.
Japoński oddział firmy ASRock potwierdził, że problemy z długim czasem uruchamiania płyt głównych pojawiają się na starym BIOSie (ze starym mikrokodem AGESA). Problem ten został rozwiązany po zaktualizowaniu oprogramowania do nowej wersji i płyty w takich wersjach powinny trafić do sprzedaży 27 września.
Koniec afery, można się rozejść.
Źródło: ASRock Japan, Twitter @ harukaze5719