„Nie mam telewizora” - niewielu może tak szczerze powiedzieć
Zaledwie 3% gospodarstw domowych w Polsce zadeklarowało brak telewizora w badaniu zrealizowanym przez PanelWizard Direct w marcu bieżącego roku.
97 na 100 Polaków ma w domu telewizor
Z badania wynika, że w 97% polskich gospodarstw domowych znajduje się co najmniej jeden telewizor, a w ponad połowie – dwa lub więcej. Wyraźnie widać więc, że pomimo często wygłaszanego stwierdzenia, że „nie mam w domu telewizora”, urządzenia te wcale nie odeszły do lamusa.
I oczywiście czym innym jest posiadanie telewizora, a czym innym oglądanie telewizji. Z tego samego badania wynika jednak, że ponad trzy czwarte z nas użwa TV do oglądania tradycyjnej telewizji i materiałów w serwisach VOD, a dla ponad 40% Polaków telewizja nadal jest głównym źródłem informacji.
Oglądamy więcej telewizji niż wcześniej
To może chociaż spędzamy przez ekranem telewizora mniej czasu? Nic z tego – owszem, 9% odpowiedziało twierdząco na pytanie, czy obecnie ogląda TV krócej niż w czasach przed pandemią, ale aż 40% zaprzeczyło.
„Współczesny telewizor to domowe centrum rozrywki. Dzięki połączeniu z Internetem, szerokiej gamie aplikacji i dostępności wielu serwisów streamingowych, daje wiele możliwości. Filmy, seriale, programy informacyjne i rozrywkowe, sport, programy dla dzieci – wszystko to jest dziś łatwo dostępne” – skomentował Marcin Habzda, dyrektor generalny polskiego oddziału TP Vision, zleceniodawcy badania.
Wielu z nas sprawiło sobie nowy telewizor
Co więcej, w czasie pandemii aż jedna trzecia użytkowników telewizorów zdecydowała się na zakup nowego odbiornika – albo z powodu awarii starego, albo ze względu na chęć posiadania lepszego sprzętu.
Przy wyborze nowego telewizora kierowaliśmy się przede wszystkim: ceną, rozmiarem, rozdzielczością, jakością dźwięku i możliwościacmi technicznymi. Informacji szukaliśmy głównie w porównywarkach internetowych, wśród opinii użytkowników oraz w sklepach (pytając o radę sprzedawców). Zachęcamy przy okazji do sprawdzenia naszych rankingów TV.
Źródło: TP Vision, PanelWizard Direct