Gry

Czy wiesz, jak powstaje gra?

przeczytasz w 2 min.

Zobacz, jak rodzą się gry: od preprodukcji, przez programowanie, tworzenie grafiki, animacje, dźwięk i testy, aż po dystrybucje i poprodukcje. A dodatkowo: filmy z procesu produkcji Wiedźmina. Gratka

Obecnie tworzenie gry komputerowej można porównać do produkcji kinowych hitów, zarówno pod względem nakładów pracy, jak i pieniędzy. Twórcy, dążąc do jak największego realizmu, nie ograniczają się jedynie do komputerów i zainstalowanych na nich programów.

Nieco ponad kilka lat temu cała ekipa odpowiedzialna za produkcję gry mieściła się w jednym pokoju. Teraz zespołów jest kilka i pracują najczęściej w wielu studiach i różnych lokalizacjach. Nierzadko nawet w terenie.

Tak więc animatorzy skupiają się w studiu, gdzie z aktorami nagrywają i  przetwarzają sekwencje ruchu z wykorzystaniem techniki motion capture. Graficy pracują w biurze, jednak często wykonują wypady w poszukiwaniu inspiracji. Ekipa dźwiękowa za to odwiedza praktycznie cały świat: od tropikalnej dżungli z  odgłosami tysięcy stworzeń, aż po wyścigowe tory przeładowane rykiem silników.


Za każdą nowoczesną grą kryje się ogrom włożonej w nią pracy...

Studia tworzące gry współpracują także ze znanymi kompozytorami, którzy razem ze swoją orkiestrą nagrywają ścieżkę dźwiękową dla produkcji. Nie można zapomnieć też o  tym, że głosu postaciom często użyczają gwiazdy znane z  wielkiego ekranu.

Wyjątkowo ciekawa jest faza preprodukcji, wypełniona setkami artworków tworzonych z  prawdziwymi artystami. Często też ekipa grafików wyjeżdża na wycieczkę w ciekawe miejsca, gdzie nabiera inspiracji, przez co lepiej przygotują się do tworzenia pięknego i urzekającego świata gry.

Oczywiście praca grafików nadal polega na tym samym, czyli modelowaniu obiektów, bohaterów i lokacji. Do ich dyspozycji oddane zostały jednak dodatkowe cuda techniki, jak skanery przenoszące trójwymiarowy obiekt bezpośrednio do programu graficznego, czy ułatwiające modelowanie ekrany dotykowe.


...mnóstwo szkicy koncepcyjnych, artworków...

Największe hity tworzone są również z wykorzystaniem ogromnego budżetu sięgającego dziesiątek milionów dolarów! Wystarczy spojrzeć na zestawienie najdroższych gier w historii:

1. Grand Theft Auto 4 – 100 milionów dolarów
2. Gran Turismo 5 – 80 milionów dolarów
3. Shenmue – 70 milionów dolarów
4. Too Human – ponad 60 milionów dolarów
5. Metal Gear Solid – 60 milionów dolarów
6. Halo 3 – 55 milionów dolarów
7. All Points Bulletin – 50 milionów dolarów
8. LA Noire – 50 milionów dolarów
9. Final Fantasy XII – 48 milionów dolarów
10. Killzone 2 – 45 milionów dolarów

 Zobacz zestawienie: Gry o gigantycznym budżecie - hity i porażki

Na samym szczycie plasuje się GTA 4 z sumą 100 milionów dolarów! Niżej jest Gran Turismo 5, którego koszty produkcji już są imponujące, a należy zwrócić uwagę na to, że gra nie została jeszcze wydana i na 80 mln wcale nie musi się skończyć.


...oraz miliony zmiennych zawarte w setkach tysięcy linijek kodu.

Proces tworzenia gier jest szalenie interesujący. W niniejszym artykule poprowadzę was przez wycieczkę po studiach gier. Pokażę, jak powstają produkcje wyświetlane na ekranach naszych monitorów. Przedstawię narzędzia, z jakich korzystają programiści i graficy. Opowiem też o kolejnych etapach powstawania gry. Wszystko to urozmaicą materiały dodatkowe dotyczące procesu produkcji polskiej gry Wiedźmin. Zapraszam do lektury!