Karty graficzne

Nowe Radeony X1000 : ATi Avivo

przeczytasz w 2 min.

Po pierwszych testach najnowszej karty MSI RX1300 Pro - dostępnej już od wczoraj w naszym sklepie internetowym - krok po kroku będziemy poznawać nową serię kart graficznych Radeon X1300, X1600 i X1800

Zaawansowany obraz i wideo - oto jak ATI określa swój nowy produkt. ATI twierdzi, że Avivo wyznacza nowy wzorzec wrażeń wizualnych oferowanych przez komputer. Czy sprosta to zapewnieniom i oczekiwaniom ATI okaże się już za moment, póki co przyjrzyjmy się bliżej Avivo i zobaczmy co wprawia je w ruch.

Avivo, który odnosi się do obrazu i wyświetlania, znany był pod wieloma nazwami. Najpierw nazywany był Clarity, później Kaleidoscope, w końcu ATI zdecydowała się na nazwę, która według niej może wywołać poruszenie w przemyśle. Przywitajcie:



Radeon X1x00 na sterownikach Catalyst 5.9

Proces rejestrowania obrazu jest pierwszym krokiem na drodze do wyświetlenia go, jako że jakość końcowego obrazu określana jest już w momencie przechwytywania. Karta graficzna rejestruje obraz ze źródła, następnie koduje go do określonego formatu i zachowuje. Zanim obraz zostaje wyświetlony, jest najpierw dekodowany, przetwarzany przez wiele elementów wspomagających i poprawiających jakość, aby w końcu zostać wyświetlonym na monitorze.

oto jak przebiega ten proces







System wyposażony jest w różne komponenty, które zapewniają funkcjonowanie tego procesu. Karta tunera telewizyjnego spełnia funkcję urządzenia przechwytującego i kodującego, podczas gdy karta graficzna przejmuje funkcję dekodowania i wyświetlania. Podczas procesu kodowania/dekodowania używane są prawie całe zasoby procesora. Dlatego też jeżeli zależy nam na najlepszych wynikach, nie zaleca się uruchamiania równocześnie innych aplikacji.

Avivo jest nazwą, która zawiera w sobie wiele technologii. Póki co nie istnieje pojedynczy produkt (w każdym bądź razie jeszcze nie), który byłby w stanie wykonać wszystkie procesy opisane powyżej. Jak na razie tego typu funkcjonalność dostarczana jest przez zestaw połączonych ze sobą urządzeń. Tak więc komputer z technologią Avivo powinien mieć kartę Theater Pro 550 (używaną do przechwytywania i kodowania), kartę opartą o R5xx umożliwiającą transkodowanie podczas etapu kodowania, a także trzy ostatnie ogniwa procesu wyświetlania obrazu wymienione wcześniej.

Oto opis każdego z etapów w odniesieniu do Avivo:

Przechwytywanie

Ten aspekt Avivo polega na cyfrowym przechwytywaniu zawartości, co może być wyjątkowo łatwe jeśli podłączony jest cyfrowy sygnał (nawet DVB, w który wyposażone są karty All-in-Wonder, poradzi sobie z takim zadaniem). Jednak co jeśli podłączymy do Avivo sygnał analogowy? Właściwie nic takiego. Aby sprostać takiej sytuacji, ATI dodała konwerter filtrujący i przetwarzający sygnał analogowy na cyfrowy (ADC - Analogue to Digital Converter).

Jako że jest to pierwszy etap procesu wideo, jakość w tym momencie ma bezpośredni wpływ na efekt końcowy, dlatego też wszelkie środki bezpieczeństwa muszą zostać podjęte, aby uzyskać jak najlepszy obraz na tym etapie.

ATI zdaje sobie z tego sprawę i dlatego używa 12-bitowego elementu. Wartość bitów jest liczbą dyskretnych wartości, które może wytworzyć. W skrócie oznacza to, że im większe są wartości, tym wyższa jest jakość konwersji, co prowadzi do lepszego przetwarzania sygnału analogowego na cyfrowy.
Utrzymanie wysokiej jakości przechwytywania zapewnia, że rozdzielczość pliku podczas dekodowania i wyświetlania jest na tyle duża, że równoważy straty powstałe podczas procesu.
Po zarejestrowaniu obrazu, przesłany jest do filtra, który sprawdza czy nie przedostały się żadne pozostałości o wysokiej częstotliwości ani inne aberracje.

Avivo 12-bitowe

słabe 9 lub 10 bitowe ADC
(przykład przejaskrawiony, ale chodzi tu o ukazanie problemu)

Zadaniem filtra jest usunięcie pozostałości i podzielenie wg Luma, czyli na białe i czarne oraz wg komponentów Croma. Dzięki temu procesowi, określone zostają kolory klatki i ich jasność.

Kodowanie przechwyconej zawartości

Na podstawowym poziomie Avivo używa silnika przetwarzania MPEG2. Na tym etapie układ dekoduje dane wygenerowane podczas etapu przechwytywania. GPU pozostaje nieużywany podczas tego procesu i przeznaczony jest do obsługi operacji transkodowania podczas kodowania.

ATI stawia na nowy dekoder H.264 znany jako MPEG4. Powodem dla którego ATI używa tego kodeka jest jego zdolność do dostarczania wyższej jakości obrazu przy mniejszej transmisji (lepsza kompresja), która jest bardzo ważna dla nadajników czułych na jej szybkość. W celu osiągnięcia takiego poziomu kodowania potrzebna jest znaczna moc obliczeniowa.