Monitory

Przegląd paneli LCD: 17'' iiyama E1700 i 19'' iiyama E1900

przeczytasz w 1 min.

ProLite E1700 i E1900 to dwa solidne i stosunkowo niedrogie monitory z nowej serii, które z jednej strony nie mają szczególnych wad, a z drugiej zbyt mocno nie wyróżniają się z tłumu. Na plus należy z

charakterystyka
typ matrycy
17" TN
19" TN
powłoka ekranu
matowa
matowa
rozdzielczość
1280x1024
1280x1024
czas reakcji
5 ms
(realne ~12 ms)
5 ms
(realne ~16 ms)
Jasność / Kontrast
300 cd/m2 ; 600:1
300 cd/m2 ; 700:1
paleta barw
16.2 mln
16.2 mln
Kąty widzialności
poziom / pion
160°/150°
(realne 120°/120°)
160°/160°
(realne 120°/120°)
wyjścia/wejścia
D-Sub, DVI-D
D-Sub, DVI-D
inne cechy
wbudowane głośniki 2 x 1W
wbudowane głośniki 2 x 1W
wyposażenie
instrukcja, kabel D-Sub,
kabel audio
instrukcja, kabel D-Sub,
kabel audio
oprogramowanie
-
-
   
ergonomia
  
regulacja wysokości
regulacja nachylenia
Pivot
obrót w  poziomie
NIE
TAK, 0 ° przód, 20 ° tył
NIE
NIE
NIE
TAK, 0 ° przód, 20 ° tył
NIE
NIE
możliwość zawieszenia
TAK
TAK
zasilacz
wbudowany
wbudowany
szerokość ramki
boki 1,7cm, góra 1,7cm, dół 4,1 cm
boki 1,7cm, góra 1,7cm, dół 4,1 cm
spełniane normy
ISO 13406-II, TCO03
ISO 13406-II, TCO03
inne przydatne
-
-
   
warunki gwarancyjne
36 miesięcy
zero martwych pikseli do 30 dni
36 miesięcy
zero martwych pikseli do 30 dni
opakowanie
kartonowe pudło, styropianowe wypełnienia
kartonowe pudło, styropianowe wypełnienia

Tym razem postanowiliśmy przetestować dwa monitory firmy iiyama. Są to zbliżone modele, E1700S to popularna 'siedemnastka', natomiast E1900 dysponuje matrycą o rozmiarze 19 cali.

Monitory charakteryzują się klasycznym wyglądem, lekko zaokrąglone kształty, zestaw przycisków w widocznym miejscu na środku, zintegrowane głośniki. Nam nieco bardziej podoba się czarna wersja kolorystyczna. Nie ma tutaj wyglądającej nieco 'tandetnie' srebrnej farby, a do tego czerń pozytywnie wpływa na wizualne pomniejszenie dolnej ramki monitora.

Obudowy wykonano z dbałością o szczegóły, choć monitory przy przenoszeniu potrafią trochę trzeszczeć, co spowodowane jest zastosowaniem średniej grubości tworzywa. W konkurencyjnych modelach innych producentów bywa zresztą podobnie.

Wyposażenie i ergonomia

Po wyjęciu z pudełka do monitora trzeba przymocować podstawkę - wykonaną z tworzywa sztucznego. Mocowanie jest na zatrzaski, a całość trzyma się zaskakująco dobrze i monitor jest stabilny.

Monitory nie obsługują funkcji PIVOT, ale zważywszy na matrycę typu TN, wydaje się to być rozsądne. Brakuje jednak możliwości podwyższenia ekranu, co może czasem stanowić problem, zwłaszcza w przypadku modelu siedemnastocalowego, który jest stosunkowo nisko osadzony. Na szczęście producent pomyślał o użytkownikach, którzy będą chcieli przymocować monitor do ściany lub na ramieniu VESA i wyposażył je w odpowiednie otwory.

Na samym środku dolnej części obudowy znajdziemy pięć przycisków oraz diodę informującą o pracy monitora. Przyciski są 'w sam raz', ani za miękkie, ani za twarde. Nie są może dziełem sztuki, ale spełniają swoją funkcję. Ostatni z nich to wyłącznik.

Tylna ścianka skrywa trzy gniazda: wejście audio, DVI oraz D-Sub. Trochę szkoda, że pomiędzy wejściami sygnałowymi nie da się łatwo przełączać sygnału za pomocą jednego przycisku - trzeba w tym celu wchodzić do menu i zmieniać odpowiednią opcję.

Po skorzystaniu z dołączonego do zestawu kabla mini-jack i odtworzeniu kilku empetrójek, definitywnie stwierdzamy, że zintegrowane głośniki grają słabo. Po przekroczeniu 50% głośności 'bzyczą', a dźwięki są przytłumione i plastikowe. Poza odtwarzaniem dźwięków systemowych, zintegrowane w monitorach audio właściwie do niczego się nie nadaje. Najlepiej od razu włączyć tryb MUTE ON w menu  i nawet nie wyjmować z pudła kabla mini-jack.