Ciekawostki

Technologie: co przyniesie przyszłość?

przeczytasz w 2 min.

Opracowanie urządzenia, technologii czy nawet oprogramowania wymaga zawsze sporego wkładu naukowców, pracujących w niezależnych laboratoriach, takich jak legendarne Palo Alto Research Center (PARC). D

Opracowanie urządzenia, technologii czy nawet oprogramowania wymaga zawsze sporego wkładu naukowców, pracujących w niezależnych laboratoriach, takich jak legendarne Palo Alto Research Center (PARC). Do tego dochodzi jeszcze praca wykonana przez wielkie koncerny: np. HP, Microsoft i IBM. Sprawdziłem, co takiego szykują na najbliższą i odległą przyszłość gigantyczne korporacje. Jaka technologia szybko zmieni się z wizji naukowca w rzeczywistość, a na jakie rozwiązania być może przyjdzie nam czekać jeszcze kilka dekad.

Wyprawę w przyszłość technologii rozpoczniemy od informacji udostępnionych przez laboratorium PARC. Później z kolei przedstawię wizje i pomysły pięciu, moim zdaniem najbardziej interesujących koncernów przemysłu komputerowego. Na koniec zaś opublikujemy wypowiedzi przedstawicieli niektórych firm branżowych. Zaczynamy!


Elektroniczny papier

Od dawna wyświetlacze mają jeden wspólny element: szkło. Nie do końca jest to materiał, który chciałbyś umieszczać w kieszeni spodni, nosząc w nich różnego rodzaju urządzenia. W najbliższych latach na rynku pojawią się elastyczne wyświetlacze - te z kolei będziesz mógł zwijać i rozwijać dowoli. Naprawdę ciekawa sprawa.

Bob Street, jeden z pracowników PARC, poinformował że jest to kwestia "potrzeba możliwości" poszczególnych producentów. To, że twój telefon komórkowy jest mały, wcale nie oznacza, że nie chcesz aby miał on duży wyświetlacz. Innymi słowy: potrzebujemy rozwijanych ekranów. Street jest zdania, że przyszłość należy do elektronicznego papieru. Firma Plastic Logic już teraz ma działający e-papier, jednak minie jeszcze kilka lat, zanim to rozwiązanie się rozpowszechni.

E-papier - zdecydowanie przyszłościowe rozwiązanie

Rozwijane wyświetlacze sprawią, że będziemy mogli oglądać nie tylko większego formatu filmy czy zdjęcia na ekranach telefonów komórkowych. PARC jest przekonany, że interfejs tych, jak i innych urządzeń, ulegnie znacznej zmianie właśnie ze względu na e-papier. Użytkownik otrzyma łatwiejszy i szybszy dostęp do internetu, czyli możliwości zdobywania i dzielenia się informacjami. Zdaniem innego naukowca PARC, Eda Chi, za pięć lat aktualne bariery, które czasami przeszkadzają przed możliwością umieszczenia jakiejś treści w serwisie online, całkowicie zanikną. W kieszeniach spodni będziemy nosili niewielkie urządzenia, które za sprawą rozwijanego, a więc dużego wyświetlacza, będą bardzo łatwe w obsłudze. Wówczas, niezależnie od tego gdzie będziesz się znajdował, nie napotkasz na żadne przeszkody, jeśli tylko zechcesz opublikować wpis na swoim blogu, przeczytać najnowsze wiadomości na portalu informacyjnym, czy zrobić cokolwiek innego za pośrednictwem internetu.

wizja elektronicznej gazety w filmie "Raport Mniejszości"
tekst na stronach zmienia się niczym na stronie internetowej

Natomiast za 10 lat, jak przewiduje Chi, agregacja danych będzie tak potężna i udoskonalona, że internet dostarczy ci odpowiedzi na jakiekolwiek pytanie. Ponadto w wyszukiwarce znajdziesz wtedy nie jedną, lecz setki trafnych, wysokiej jakości odpowiedzi. To, na jaką się zdecydujesz, będzie zależało już od ciebie.

Urządzenia z rozwijanym ekranem mogą wkrótce zastąpić dzisiejsze telefony, a nawet komputery przenośne

O ile więc obecnie zaciera się już wizerunek "komputerowca", który siedzi zgarbiony przed sporą maszyną, na rzecz osoby pracującej z laptopem np. na ławce w parku, to jednak w przyszłości ulegnie on jeszcze nieraz istotnej przemianie. I choć ławka w parku raczej się nie zmieni, użytkownik nie będzie musiał już na niej siedzieć, ponieważ teraz znacznie wygodniej będzie mógł obsługiwać niewielki sprzęt, wyposażony w znakomity, rozwijany ekran z dotykowym interfejsem.