Test past termoprzewodzących Accura, Gelid i Zalman
Chłodzenie

Test past termoprzewodzących Accura, Gelid i Zalman

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
40 komentarzy Dyskutuj z nami

Jak pasta termoprzewodząca wpływa na temperatury procesora? Testujemy trzy różne związki - Accura Heat Absorber 9X, Gelid GC-Extreme i Zalman ZM-STG1.

Podkręcanie podzespołów komputera cieszy się coraz większą popularnością, bo przy niewielkim nakładzie pieniędzy możemy znacząco podnieść osiągi danej konfiguracji. Mówi się, że przy przyspieszaniu procesora warto zaopatrzyć się w wydajne, niereferencyjne chłodzenie, a także równie wydajną pastę termoprzewodzącą.

Postanowiliśmy sprawdzić jaki wpływ na temperatury procesora ma pasta termoprzewodząca – w tym celu zorganizowaliśmy mini test różnych past z wyższej półki. Nie przedłużając, przejdźmy do konkretów, a więc przedstawienia dzisiejszych zawodników.

Model Accura Heat Absorber 9X Gelid GC-Extreme Zalman ZM-STG1
Przewodność cieplna 6 W/mK 8,5 W/mK 4 W/mK
Gęstość 2,55 g/cm3 3,73 g/cm3 2,42 g/cm3
Lepkość 1500 P 850 P b.d.
Zakres temperatur pracy -30° C - +150° C b.d. -40° C - +150° C
Przewodność elektryczna NIE NIE NIE
Pojemność 3 g 3,5 g 3,5 g
Opakowanie strzykawka strzykawka fiolka z pędzelkiem
Cena 35 złotych 40 złotych 30 złotych

Accura Heat Absorber 9X

Accura Heat Absorber 9X pasta termoprzewodząca

Firmę Accura niektórzy mogą kojarzyć ze sprzedaży materiałów eksploatacyjnych do komputerów, a w jej ofercie znajduje się kilka past termoprzewodzących z serii Heat Absorber (najwydajniejszą z nich jest właśnie testowana przez nas Heat Absorber 9X).

Pasta została zapakowana w blister – w środku znajdziemy strzykawkę i szpatułkę. Związek ma szary kolor i nie przewodzi prądu. Dodatkowo jest też dosyć rzadki, więc nie ma problemów z jego aplikacją (tym bardziej, że możemy się wspomóc dodawaną szpatułką).

Gelid GC-Extreme

Gelid GC-Extreme pasta termoprzewodząca

Gelid jest jedną z tych firm, która specjalizuje się w produkcji chłodzeń dla podzespołów komputerowych oraz właśnie past termoprzerwodzących. GC-Extreme to jej topowy „specyfik”, który został zaprojektowany z myślą o pracy w szerokim spektrum temperatur – z tego też powodu jest jedną z nielicznych past nadających się do ekstremalnego podkręcania w ujemnych temperaturach.

Podobnie jak poprzednio opisywanej Accury, także w tym przypadku pasta jest dostarczana w strzykawce, a w zestawie jest dodawana szpatułka. Sama pasta ma szary kolor, nie przewodzi prądu i nie mieliśmy większych problemów z jej nałożeniem (jest dosyć rzadka).

Zalman SM-STG1

Zalman SM-STG1 pasta termoprzewodząca

Zalman jest już bardziej rozpoznawalną firmą – jej oferta jest bardzo rozbudowana, ale najbardziej jest kojarzona chyba właśnie z chłodzeniem podzespołów komputera. ZM-STG1 to już wręcz pasta-legenda, która jest dostępna na rynku już od dekady.

ZM-STG1 również ma szary kolor i nie przewodzi prądu, lecz tym razem pasta jest dostarczana w niewielkiej fiolce z pędzelkiem – związek jest bardzo rzadki, więc aplikacja jest tutaj wprost bajecznie łatwa.

Jesteście ciekaw, jak testowane pasty wpływają na temperatury procesora? W dalszej części artykułu sprawdzimy to w praktyce.