AMD Athlon 240GE vs Intel Pentium G4560 - pojedynek budżetowców
Procesory

AMD Athlon 240GE vs Intel Pentium G4560 - pojedynek budżetowców

przeczytasz w 3 min.

Najmocniejszy AMD Athlon czyli 240GE kontra popularny Intel Pentium G4560. Pojedynek dwóch budżetowców w cenie nieco ponad 300 zł!

Ocena benchmark.pl
  • 4,7/5
Plusy

- dwa rdzenie/cztery wątki o taktowaniu 3,5 GHz,; - przyzwoita zintegrowana grafika Vega 3,; - duże możliwości rozbudowy na platformie AM4,; - niskie TDP na poziomie 35W,; - możliwość podkręcania i odblokowania przepustowości PCIe na płytach lepszych niż A320.

Minusy

- aktualnie nieco zawyżona cena,; - PCIe x4 (z możliwością odblokowania do x8 na niektórych płytach głównych).

Dawno dawno temu... podkręcało się mało wydajne procesory, tak by ich możliwości sięgnęły wyższych modeli - wspomnijmy choćby legendarnego Celerona 300A. Obecnie jednak najtańsze, budżetowe modele CPU mają zablokowane możliwości podkręcania. Jeśli rozglądacie się za tańszymi procesorami, nie omieszkajcie zajrzeć do naszego zestawienia polecanych procesorów do 500 zł, jak i do naszego rankingu CPU.

Sytuacja w przypadku produktów AMD nie jest jeszcze najgorsza, bowiem już procesory od modeli Ryzen 3 mają odblokowany mnożnik. Intel działa zupełnie odwrotnie umożliwiając podkręcanie wyłącznie najdroższych modeli (oznaczonych literą "K"), od czasu do czasu sporadycznie wypuszczając droższe wersje słabszych modeli z odblokowanym mnożnikiem (np. Core i3 8350K czy Pentium G3258). Idea podkręcania została więc w pewien sposób wypaczona.

Dwa procesory AMD Athlon

Wtem! Na rynku ląduje budżetowy procesor Athlon 200GE. Wyposażony w dwa rdzenie i cztery wątki (3,2 GHz) oraz zintegrowaną grafikę Vega 3 jest - jak wszystkie budżetowce - procesorem zablokowanym. OFICJALNIE. Szybko okazuje się, że producenci płyt głównych umożliwiają jego podkręcanie, a nawet odblokowanie przepustowości PCI Express z x4 na x8 (ale nie na płytach głównych A320!). Co na to AMD? Oficjalnie nie odnosi się do sprawy, ale też nie podejmuje żadnych widocznych działań, by to zablokować.

Niezależnie, czy ta sytuacja była zaplanowana, czy też była niespodzianką dla AMD, dla użytkowników oznacza to jedno - powrót do zwiększania możliwości budżetowego procesora, którego cena wynosi 200-230 zł.

AMD Athlon obok pudełka i radiatora

AMD idzie za ciosem wypuszczając dwa kolejne modele 220GE (3,4 GHz) i 240GE (3,5 GHz). Ceny każdego z nich miały być o 10 dolarów wyższe od poprzednika, ale po dotarciu na polski rynek okazuje się, że 220GE to wydatek zbliżony do 300 zł, a model 240GE kosztuje od 300 do 350 zł. To nowość na polskim rynku, więc trzeba poczekać na stabilizację cen, ale jak na razie nie są one specjalnie atrakcyjne. Żeby daleko nie szukać za około 300 zł kupimy już znany i popularny model Intel Pentium G4560 (Kaby Lake), którego ceny zaczynają się od tej granicy. Za około 350-370 zł można również "wyrwać" model G5400 (Coffe Lake), który ma od niego 200 MHz wyższe taktowanie, ale wymaga już droższych płyt głównych z chipsetem serii 3xx.

AMD Athlon 240GE - test

AMD Athlon 240GE zmierzy się więc z Pentiumem G4560. Intel Pentium G4560 wciąż jest bardzo popularnym modelem wykorzystywanym w budżetowych komputerach. Jego cena jest zbliżona do modelu Athlon 240GE, więc postanowiliśmy porównać możliwości tych dwóch niedrogich zawodników.

Oba procesory są wyposażone w dwa rzeczywiste rdzenie i cztery wątki. Oba charakteryzują się tym samym taktowaniem, czyli 3,5 GHz. 

Dwa procesory AMD Athlon

AMD Athlon 240GE - specyfikacja i podkręcanie

Oprócz dwóch rdzeni i czterech wątków oraz maksymalnego taktowania 3,5 GHz Athlon 240GE może się również pochwalić 4 MB pamięci L3, jak i bogatym zestawem instrukcji (m.in. AVX2, FMA3, czy SHA). Zintegrowana Vega 3 składa się ze 192 jednostek cieniujących i jest taktowana zegarem 1001 MHz. TDP to zaledwie 35 watów. Pełna specyfikacja dostępna jest pod linkiem.

Pentiuma jednak nie da się w żaden sposób podkręcić, a Athlona już tak. Potrzebna nam będzie do tego płyta główna lepsza od A320, która jak wiadomo w ogóle nie umożliwia OC, a jedynie zastosowanie pamięci RAM o wyższym taktowaniu. Warto się również rozeznać, czy producent płyty (lepszej od A320) udostępnił aktualizację BIOS, która umożliwia podkręcanie Athlona i odblokowanie przepustowości slotu PCI Express.

Co z podkręcaniem zintegrowanej grafiki? Z tym niewiele da się zrobić - być może pomogłyby tu płyty z dodatkowym generatorem zegara, ale jest ich stosunkowo niewiele i są to drogie modele, których raczej nikt nie zastosuje z budżetowymi procesorami. Szkoda.

Skromny cooler AMD Athlon
Cooler dołączony do procesora - musi odprowadzić tylko 35W ciepła

Oba procesory rywalizowały pod względem wydajności rdzeni procesora, wydajności zintegrowanych grafik oraz wydajności przy użyciu zewnętrznych kart graficznych - wykorzystaliśmy modele GeForce GTX 1050 oraz GTX 1660 (bez Ti).

Wyniki tego pojedynku znajdziecie już na kolejnych stronach!