
SilentiumPC Spartan 3 LT HE1012 to jednocześnie najsłabsza i najtańsza propozycja w naszym zestawieniu - dedykujemy ją wszystkim tym, którzy szukają możliwie najtańszego chłodzenia dla swojego niepodkręconego procesora (np. jako alternatywa dla coolera dodawanego w zestawie). Spartan 3 LT zalicza się do mniejszych konstrukcji, więc nie powinno być problemów z jej montażem w standardowej obudowie. Ponadto charakteryzuje się on całkiem ciekawym wyglądem i bardzo cichą pracą. Niezła propozycja w segmencie do 60-70 złotych.
SilentiumPC Spartan 3 LT HE1012
Arctic Freezer 33 TR to konstrukcja zaprojektowana z myślą o najwydajniejszych procesorach AMD i Intela (podstawki AM4, TR4, SP3, LGA 2011(-3) i LGA 2066). Do odprowadzania ciepła wykorzystano wieżowy radiator z czterema ciepłowodami, a na aktywną część składa się 120-milimetrowy wentylator o wysokiej wydajności. Mimo niewielkich rozmiarów, cooler poradzi sobie ze schłodzeniem układów o współczynniku TDP do 180 W. W sprzedaży dostępne są dwie wersje kolorystyczne: czarno-biała i czarno-czerwona (obydwie kosztują około 200 złotych).
Arctic Freezer 33 TR
Scythe Mugen to konstrukcja doskonale znana entuzjastom. Wersja 5 Rev.B to stosunkowo nieduże, ale wydajne chłodzenie, również dzięki zastosowaniu sześciu ciepłowodów. W razie potrzeby istnieje możliwość zainstalowania drugiego wentylatora 120 mm. Dzięki swojej budowie Scythe Mugen 5 Rev.Bnie będzie kolidował nawet z wysokimi radiatorami pamięci RAM.
Scythe Mugen 5 Rev.B
W naszym zestawieniu znalazła się również propozycja dla entuzjastów, którzy zwracają uwagę nie tylko na wydajność, ale też wygląd podzespołów. Enermax ETS-T50 AXE bazuje na aluminiowym radiatorze z pięcioma ciepłowodami w wersji polakierowanej na czarny kolor, a całość owiewa 120-milimetrowy wentylator z podświetleniem LED – do dyspozycji oddano kilka trybów upiększenia konstrukcji. Całość prezentuje się wprost oszałamiająco. Dodajmy do tego dobrą wydajność i mamy propozycję naprawdę godną polecenia.
Enermax ETS-T50 AXE
Szukacie wydajnego chłodzenia do schłodzenia mocno rozgrzanego procesora, ale obawiacie się o kompatybilność z wysokimi pamięciami RAM? W takim razie powinniście zwrócić uwagę na propozycję firmy Thermalright. Mamy tutaj do czynienia z pojedynczym, asymetrycznym radiatorem, siedmioma ciepłowodami i potężnym wentylatorem. Połączenie to pozwala schłodzić układy o współczynniku TDP do 280 W (!). Le Grand Macho RT to bez wątpienia jeden z najciekawszych przedstawicieli rodziny Macho.
Thermalright Le Grand Macho RT
Wprawdzie Dark Rock Pro 3 jest dostępny na rynku już od dłuższego czasu, ale nadal plasuje się w czołówce rankingów najlepszych coolerów CPU. Konstrukcję polecamy do najwydajniejszych procesorów AMD i Intela (również po dodatkowym podkręceniu), bo właśnie z nimi potrafi rozwinąć skrzydła. Prócz bardzo dobrej wydajności, chłodzenie wyróżnia się także wysoką kulturą pracy i eleganckim wzornictwem. Warto jednak pamiętać, że jest to też jedna z większych konstrukcji, przez co mogą pojawić się problemy z kompatybilnością.
be quiet! Dark Rock Pro 3
Grandis XE1236v2 to bardzo wydajne i stosunkowo niedrogie chłodzenie dla procesorów AMD i Intel. Konstrukcja ta wykorzystuje dwa pokaźne radiatory z sześcioma ciepłowodami oraz dwa 120-milimetrowe wentylatory z funkcją sterowania obrotami (trzeci można dołożyć wg własnych potrzeb). Górne żeberka radiatorów polakierowano na czarny kolor, dzięki czemu całość charakteryzuje się też całkiem efektownym wzornictwem – cecha ta na pewno przyciągnie klientów zwracających uwagę na wygląd sprzętu.
SilentiumPC Grandis XE1236v2
Thermalright True Spirit 140 BW Rev. A wyróżnia się świetną wydajnością i smukłą budową, dzięki czemu zachowuje kompatybilność nawet z wyższymi modułami pamięci RAM (nawet na płytach pod topowe procesory Intel Core i7, gdzie moduły znajdują się po obydwóch stronach podstawki). Na uwagę zasługuje także wysoka kultura pracy i całkiem efektowny wygląd – cecha ta powinna zainteresować moderów i entuzjastów. True Spirit 140 BW Rev. A jest dostępny mniej więcej za 200 złotych, co czyni go jedną z najlepszych propozycji w tym segmencie cenowym.
Thermalright True Spirit 140 BW Rev. A
Na rynku pojawiło się kilkanaście wersji coolera Thermalright Macho i praktycznie wszystkie zaliczają się do udanych konstrukcji. Naszym zdaniem najciekawsza z nich to Macho Direct - tradycyjnie mamy do czynienia z asymetrycznym radiatorem, kilkoma ciepłowodami i 140-milimetrowym wentylatorem, ale model ten wyróżnia się bezpośrednim stykiem ciepłowodów z procesorem, co pozwala uzyskać jeszcze lepsze osiągi. Wszystko to w naprawdę konkurencyjnej cenie.
Thermalright Macho Direct
Hyper 612 ver.2 to ciche chłodzenie o niezłej wydajności, które może również pracować w trybie pasywnym (tylko w przypadku chłodniejszych procesorów). W razie potrzeby można też dołożyć drugi wentylator. Wprawdzie konstrukcja ta charakteryzuje się dosyć pokaźną budową, ale jej projekt został przemyślany (radiator trochę odchylono do tyłu) i nie powinniśmy mieć problemów ze zmieszczeniem wyższych modułów pamięci RAM. Dodatkowym atutem jest nieskomplikowany montaż, a w przypadku platform AMD również możliwość instalacji w czterech pozycjach.
Cooler Master Hyper 612 ver. 2
SilentiumPC Fera 3 HE1224 wyróżnia się bardzo dobrym stosunkiem ceny do oferowanych możliwości - za około 100 złotych otrzymujemy konstrukcję zdolną schłodzić prawie wszystkie procesory AMD i Intel, które dodatkowo wyróżnia się wysoką kulturą pracy i dopracowanym montażem. Radiator zmieści się nawet w węższych obudowach, a ponadto nie powinien kolidować z wysokimi pamięciami RAM. Najnowszą wersję Fery polecamy wszystkim, którzy szukają taniego i dobrego chłodzenia do swojego niepodkręconego lub lekko podkręconego procesora.
SilentiumPC Fera 3 HE1224
Komentarze
8i tak jest cichszy niż wentylator zasilacza ...:)
air to straszne kloce w dodatku mało estetycznie wyglądające
ale wydajność/cena maja nie do pobicia
Wcześniej przez lata mialem Scythe Infinity i byłem bardzo zadowolony.