Zmieniłem internet na 1000 Mb/s. Czy było warto?
Internet

Zmieniłem internet na 1000 Mb/s. Czy było warto?

przeczytasz w 4 min.

Bardzo szybki internet z pewnością się przydaje. Skorzystają na nim nie tylko firmy, z wieloma komputerami, ale też użytkownicy domowi, którzy grają online, oglądają filmy oraz często pobierają duże pliki. Mam internet światłowodowy 1 Gb/s. Czy czuję różnicę? Oto moje wrażenia.

Mam gigabitowy internet. Czy czuję różnicę?

Spokojnie! To nie jest artykuł sponsorowany. Nie znajdziecie tutaj ani jednej nazwy dostawcy internetu. Opisuję po prostu moje wrażenia z przesiadki na szybki, gigabitowy internet. Czy poczułem różnicę? Przekonajmy się.

Przesiadka

Średnia prędkość internetu stacjonarnego w Polsce wynosi mniej niż 60 Mb/s. A Ty jak szybki masz internet? Włącz speedtest benchmark.pl i sprawdź!

speedtest - jak szybki jest mój internet
Kliknij obrazek, by sprawdzić jak szybki jest Twój internet

Ja używałem wcześniej internetu asymetrycznego, który w czasie pobierania realnie zapewniał prędkość około 150 Mb/s, ale w czasie wysyłania danych już tylko 15 Mb/s. Teraz, gdy przypominam sobie tę drugą wartość, to ogarnia mnie pusty śmiech.

Z pobierania w sumie byłem zadowolony, ale wysyłanie to był koszmar. Często na smartfonie osiągałem lepsze prędkości w górę, niż na komputerze. Na tym jednak nie koniec. Dochodziła jeszcze kwestia routera, który był po prostu fatalny (dobry router to podstawa), natomiast jakość sygnału "po miedzi" była co najwyżej akceptowalna.

Teraz to się zmieniło.

internet światłowodowy

1 Gb/s w obie strony - miodzio!

Najbardziej lubię to, że jest to łącze symetryczne. Dostaję około 1 Gb/s w obie strony - zarówno podczas pobierania, jak i wysyłania.

W tym pierwszym przypadku jest to duży skok: dostaję 6-7x wyższą prędkość. Natomiast podczas wysyłania to prawdziwa przepaść: szybkość jest ponad 60x lepsza. Tutaj naprawdę można poczuć wiatr we włosach.

speedtest - sprawdź szybkość internetu

Oczywiście realnie, w czasie robienia tak zwanych speedtestów liczy się też obciążenie serwera, z którym się łączę, więc wyniki bywają różne. Zazwyczaj jest to powyżej 900 Mb/s, a najlepszy wynik jaki otrzymałem to około 1020 Mb/s (co ciekawe podczas wysyłania, a nie pobierania). Zaznaczę też, że teoretyczna szybkość karty sieciowej w moim laptopie to maksymalnie 1 Gb/s, więc ten internet obciąża ją w pełni.

Czy szybki internet mocniej obciąża procesor?

Mój laptop ma Core i7-8750H (6/12 rdzeni) i 16 GB RAM, a w czasie transferu danych z maksymalną prędkością, obciążenie CPU potrafi skoczyć nawet do ponad 50%. Rozdziela się to dość ładnie na poszczególne rdzenie, więc w praktyce wielkiego obciążenia nie czuć. Ponadto w czasie grania w zasadzie nie zdarza się, by szczytowa prędkość około 1 Gb/s była utrzymywana dłużej niż przez sekundę lub dwie. Bardzo duże i szybkie transfery raczej nie wpływają negatywnie na realną sprawność działania gier.

Czy taką szybkość da się wykorzystać?

Zależy to od bardzo wielu czynników, ale generalnie mogę śmiało napisać, że zauważyłem znaczny wzrost szybkości pobierania np. gier. Kiedyś, mimo całkiem niezłego internetu, zajmowało to godzinę, albo dwie.

Teraz grę ważącą 54 GB pobieram w około 9-10 minut.

szybkość pobierania epic

Naturalnie obciążenie serwerów ma duże znaczenie. Przykładowo ściągając gry ze Steama, zazwyczaj osiągam 700 - 800 Mb/s. Czasami trochę więcej, ale często znacznie mniej (bo ich serwery są bardzo silnie wykorzystywane).

szybkość pobierania steam

Szybkość to rzecz bardzo przydatna, ale nie zawsze jest najważniejsza. Owszem podczas ściągania programów, sterowników i innych dużych plików ma to duże znaczenie. Pliki ważące 500 - 800 MB często ściągają się w kilka sekund. Ale...

Transfer plików z Dysku Google

A jak wygląda realna szybkość przesyłania plików "z" i "na" Dysk Google? Oto rezultaty:

 • Dysk Google - odczyt: 1,1 GB w 9 s (1000 Mb/s), 550 MB w <4,5 s (990 Mb/s)
 • Dysk Google - zapis: 1,1 GB w 48 s (188 Mb/s), 550 MB w 23 s (191 Mb/s)

Jak widać czas ściągania plików z Dysku Google jest błyskawiczny - wykorzystuje pełny potencjał tego internetu. Natomiast zapis plików na Dysku jest już 5x wolniejszy. Trudno go nazwać słabym, ale rozbieżność jest odczuwalna. Jest to ograniczenie sztucznie wprowadzone przez Google.

W czasie grania online liczą się małe "lagi"

Wieloosobowe gry online też mogą mieć instalatory ważące kilkadziesiąt GB, ale nie ma to większego znaczenia w czasie realnej rozgrywki. Tutaj liczą się minimalne opóźnienia, które mają ogromny wpływ na komfort wieloosobowej rozgrywki (w sumie jednoosobowej też). Więcej o tym przeczytacie w artykule Jak szybki internet do gier jet potrzebny.

Musimy widzieć co nasza ekipa robi w danej chwili, co w czasie rzeczywistym dziele się na mapie, a już najgorzej jest wtedy, gdy przez opóźnienia obraz skacze, a my nie możemy precyzyjnie celować.

Na szczęście po przesiadce z miedzi na światłowód poczułem dużą, pozytywną różnicę w tym zakresie. Przez kilka miesięcy używania gigabitowego internetu ani razu nie spotkałem się z lagami, które leżałyby po stronie dostawcy internetu lub mojego routera (jeśli na lagi narzekało w danej chwili wielu graczy, to zapewne problem leżał po stronie gry).

gigabitowy internet przez światłowód

Granie online na światłowodzie to prawdziwa przyjemność. Pingi są znikome (u mnie najczęściej 1 ms, a czasami wyskakuje nawet 0 ms), a ogólna jakość sygnału bardzo wysoka.

Oczywiście mowa tutaj o sytuacji, w której router podłączony jest do komputera przez przewód Ethernet. Jakość grania przez Wi-Fi też jest bardzo wysoka, ale w tym przypadku nie mogę sprawdzić pełnych możliwości, bo mam za słabą kartę Wi-Fi w laptopie :). Nie chcę też opisywać spostrzeżeń związanych bezpośrednio z routerem, bo zapewne u różnych operatorów stosowane są różne urządzenia, które mają różną szybkość i siłę sygnału. W tym artykule chodzi tylko o wrażenia z używania samego internetu 1 Gb/s.

Strony internetowe, filmy, muzyka - czy tutaj też jest lepiej?

Tak, ale różnica w stosunku do mojego starego internetu nie jest aż tak duża, jak w czasie grania online, pobierania gier oraz dużych plików. Największą zaletą jest szybkość reakcji na wiele szybkich kliknięć (otwieranie np. kilkunastu podstron jest szybsze). Jeśli jednak klikamy w jeden link, to wielkiej różnicy nie ma.

benchmark.pl strona główna

Filmy buforują się po prostu błyskawicznie. Nie spotykam się z sytuacjami, w których jakiekolwiek materiały wideo wymagałyby "doczytania". Wszystko odtwarza się płynnie. To samo dotyczy muzyki. Więcej przeczytacie w artykule Jak szybki internet potrzebny jest do oglądanie filmów online.

netflix app windows

Wiele urządzeń na raz

Ostatnią rzeczą na którą zwróciłem uwagę po przesiadce na internet 1 Gb/s, jest szybsze połączenie internetowe na wielu urządzeniach jednocześnie. Kiedyś ciąganie gry i jednoczesne oglądanie YouTube'a powodowało takie obciążenie, że internet na kilku smartfonach i TV przymulał.

Teraz nie muszę się o to martwić. Oglądam YouTube na dobrym TV 4K, ściągam grę na PC i drugą na PS4, do tego z netem połączone są 4 nowoczesne smartfony, a zazwyczaj jeszcze jakiś sprzęt testowy i co? Wszystko śmiga aż miło. Trzeba się naprawdę postarać, żeby "zajechać" gigabitowy internet na światłowodowy.

spotify app windows

Czy było warto?

Wiem, że to może się wydawać dziwne, ale za mój nowy, symetryczny internet 1 Gb/s płacę co do grosza tyle ile za stary, asymetryczny internet 150 Mb/s. Nie podam kwoty, bo jest to nieistotne.

Płacę tyle samo, a zyskuję duży skok jakościowy w czasie grania i ściągania gier, a także innych dużych plików. Nie będzie chyba przesadą stwierdzenie, że jest to dobry interes.

Szczerze polecam symetryczny gigabitowy internet przez światłowód wszystkim graczom oraz osobom, które dzielą te łącze na wiele komputerów. Również tym, którzy na co dzień transferują wiele gigabajtów plików (np. filmów lub zdjęć) do internetu.

Zobacz również:

Komentarze

98
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  35
  Pamiętam czasy modemów i prędkości 24, 36 i 48 Kb/s. Fotki doładowujące się linia po linii. I te dylematy - poczekać na nogi i zmarnować kolejny impuls, czy sama góra wystarczy :P
  A gdy weszło ISDN 128 Kb/s to był szał :D
  • avatar
   jarekdepeche
   17
   Qrw** nać ja mam opcje 20MBit w LTE(t-mob) a realnie 3-6MBit. Youtube niechce nawet czasami chodzić
   • avatar
    13
    @Mateusz Sołtysiak Kiedyś modne były programy do pobierania offline. Żeby nie płacić za samo połączenie (nawet bez żadnego transferu), pobierało się szybko stronę, a potem rozłączało połączenie modemowe. :D
    • avatar
     Konto usunięte
     10
     ja niestety w mojej lokacji nie mam światłowodu, a mieszkam w krakowie. Ostatnio pojawiła się szansa ale firma chciała za najszybszy net u nich 320/50 179zł miesięcznie i za założenie jego 300zł... CHORA CENA.
     • avatar
      youkai20
      10
      A ja od dobrych 12 lat mam "opcję do 10 MB/s" z Orange (za którą nie wiedzieć czemu cały czas płacę ponad 7 dych miesięcznie), bo na takim krańcu świata żyję... W praktyce download wynosi 6-7 MB/s, a upload nigdy nie był u mnie wyższy od 0,8 MB/s (a zazwyczaj nie wynosi nawet połowy tego). No to jak - chcesz się zamienić, autorze? :)
      • avatar
       maker
       8
       No już nie ponośmy się wyobraźni też od dawna mam światłowód i pingi rzędu 1ms w grach to trochę fantazja. Ping do serwera zależy od wielu czynników średni ping do zagranicznych serwerów z europy będzie się wahał od 20 do 50 ms w zależności od tego jaką drogą i przez ile serwerów pośrednich będzie puszczony nas sygnał. Do stanów około 100 ms wszystko zależy od infrastruktury przez jaką idzie nas sygnał i to że my mamy światłowód nie znaczy, że nasz sygnał idzie cały czas tylko przez światłowód...
       • avatar
        kitamo
        6
        Światłowód mam od kilku lat juz i 1Gbit/s ok jest fajny ale pingi w grach czy tez ładowanie się stron zależą od drogi jaka musi pokonać - nie ładują się praktycznie w ogole szybciej w porównaniu do np 100Mbit czy 60mbit.
        Tak samo jesli chodzi o pingi w grach - 0-1ms to jak sobie postawie na swojej maszynie serwer - fantastyka straszna.
        Wystarczy sprawdzić jaki jest do serwera realny czas i wyjdzie ze jednak 1ms nie będzie.

        "Tak, ale różnica w stosunku do mojego starego internetu nie jest aż tak duża, jak w czasie grania online, pobierania gier oraz dużych plików. Największą zaletą jest szybkość reakcji na wiele szybkich kliknięć "

        Wiele szybkich kliknięć? aha.
        To jak szybko otworzy się strona zależy od mechanizmu przeglądarki a nie od tego że zamiast 60Mbit jest 1000Mbit. Jesli waga strony wynosi np 50mb to więcej czasu spędzi na jej ładowaniu algorytm przeglądarki niz wplynie na nią realny transfer.
        Jest nawet narzędzie które pomaga webmasterom optymalizowac sposob ładowania stron by dopasować je do mechanizmu przeglądarki.
        Mozna to łatwo sprawdzic - ogranicz łącze na routerze do 20mbit i uruchom stronę.
        • avatar
         4
         Teraz zazdroszczę, ale za 10-15 lat pewnie będziemy się śmiać z 1 Gbps
         • avatar
          losiaczek1
          3
          Problem w tym że mało kto ma dostęp do tak szybkiego internetu. Ja mieszkam w dużym mieście a mimo to korzystam z internetu 80/80 Mbs. Przez 2 lata miałem światłowód od Orange 300 Mbs. Ale Funbox chodził fatalnie. Bez QoS potrafił cały transfer przydzielić do jednego urządzenia. Ciągle zrywał połączenie z drukarką. Szybkość potrafiła spaść z 300 do 30 Mbs a pingi jak na światłowód były bardzo wysokie. Krótko mówiąc totalna porażka
          • avatar
           keep0slow
           3
           Są miejsca w Polsce gdzie w obrębie kilkudziesięciu km nie ma nikt szybszego internetu niż 10mb/s. Nawet w 2020 roku ściągam filmy z youtube żeby potem mieć co oglądać w autobusie czy pociągu, bo telefon nawet w sieci nie zawsze się zarejestruje
           • avatar
            serek25
            3
            Problemy pierwszego świata. U mnie na wsi monopolista 7 dych za 10 Mbps. Szybszego internetu po kablu nigdy nie będzie bo wioska mała i się nie opłaca.
            • avatar
             KMyL13
             3
             "Spokojnie! To nie jest artykuł sponsorowany. Nie znajdziecie tutaj ani jednej nazwy dostawcy internetu. Opisuję po prostu moje wrażenia z przesiadki na szybki, gigabitowy internet. Czy poczułem różnicę? Przekonajmy się."

             Nie rozumiem:
             1) Po przeczytaniu pozytywnego tekstu i dojściu do fragmentu "Wiem, że to może się wydawać dziwne, ale za mój nowy, symetryczny internet 1 Gb/s płacę co do grosza tyle ile za stary, asymetryczny internet 150 Mb/s. Nie podam kwoty, bo jest to nieistotne." aż zachciałem się dowiedzieć co to za firma, ile to kosztuje i jak daleko minie czasu, aż jej zasięg dojdzie w moje strony... Mógłbym sobie chociażby do mojego internetu porównać...
             Nie jest istotne? Dla kogo? Bo dla mnie jest.
             2) Przecież jeżeli to nie byłby artykuł sponsorowany, to ewentualne "negatywne odczucia" też byśmy przeczytali, tak? Czy nie?

             Czy to po prostu opis oferty firmy INEA (bo sobie sam musiałem to wygooglać), której infrastruktura obejmuje TYLKO NIECAŁĄ WIELKOPOLSKĘ i której oferta 1Gb/s kosztuje 95zł/msc? Przynajmniej wiem (nie dzięki wam), że spokojnie mogę sobie to olać, bo do końca mojej umowy oni pewnie w moje rejony nie dotrą, jak i JA za hipotetyczną możliwość takiej wymiany nie płaciłbym "co do grosza jak teraz", tylko ponad dwa razy więcej.
             I szczerze taka zmiana by mi się w ogóle nie opłaciła: bo nie pobieram masy rzeczy z neta, z lagami mam problem tylko jeśli serwery gry dyszą, a YT nie będzie mi się szybciej wczytywał, ani e-maile nie będą mi szybciej przychodzić...

             Także dziękuję bardzo za rozbudzenie moich fantazji, które sam musiałem sobie schłodzić.
             • avatar
              krz2of
              3
              To tak jak z samochodami. 1000 KM niby nie potrzebne, ale każdy chciałby je mieć. Oczywiście ładnie obudowane :) .
              • avatar
               Marucins
               2
               Ot i sprawdził prędkość internetu.
               Takie testy powinny być realizowane (speedtest) do innych miast, innych sąsiadujących państwa i za ocean.
               3 testy. A nie jeden do sąsiada za ścianą.
               • avatar
                mobil12
                2
                3 "redaktorów" to chyba posucha w tematach ... :P
                Mam 100 i leży odłogiem przez 90% czasu, serwera w domu nie stawiam, bo po co więc i transfer do sieci 20 jest aż za dużo ... takie dywagacje nad wyższością Wielkanocy nad Bożym Narodzeniem ...
                Praca zdalna jako grafik ma sens przesiadka, do napisania maila czy artykułu wystarcza modem więc jest to zwykłe bicie piany i podpuszczanie nieświadomych dla których cyferki świadczą o prestiżu ...
                • avatar
                 Konto usunięte
                 2
                 a ma ktoś neta terabit ?

                 no dobra, na serio. teraz i tak usługi pożerające transfer są cięte, bo dostawcy się nie wyrabiają. YT, netfix tną jakość aby oszczędzić na necie i nie przeciążać swoich systemów.

                 inna praktyczna rzecz, niemal wszyscy dostawcy mydlą nam oczy netem 20mbit. i to jest szybkość wystarczająca do wszystkiego, pod jednym bardzo ważnym warunkiem. ta szybkość to download (od strony klienta). ale żaden nie podaje bo nie ma takiego ustawowego wymogu, ile wynosi upload, gdzie karygodnie często zdarza się że dla 20mbit reklamowanego download, ten upload wynosi ...... 1mbit . zgroza. tak nas telekomy robią w trąbę. a takie UPC ma na przyklad 20mbit/2mbit , co też jest jakimś robieniem nas w trąbę. a potem wszyscy się dziwimy że upychanie plików np. na onedrive czy dysk google tyle trwa, tak samo jak wysyłanie fotek do labu.
                 • avatar
                  Gadon
                  1
                  aktualnie używam internetu LTE od Orange i no spoko jest tak do 300Mb/s osiąga, tylko pingi wysokie przez co nawet strony się dość wolno ładują :/ naddaje się głównie do pobierania ze steam, gog, origin... ewentualnie netflix, tidal

                  w moich rodzinnych stronach internet "na kablu" to max 10Mbps internet bezprzewodowy tam nie istnieje mimo np. zasięgu LTE na "full" na telefonie i tak nawet smsa się wysłać nie da :D
                  • avatar
                   Kuciem
                   1
                   Z domu mam 600 MB od paru lat, przesiadalem sie ze 150 (chyba?). Zmiany u mnie to:
                   - filmiki/streamy 4k w koncu sie super dobrze ladowaly (wczesniej tez dzialalo ale tez jest o niebo lepiej)
                   - pingi w grach delikatnie zmalaly
                   - po podlaczeniu paru dodatkowych urzadzen do sieci nie widze pogorszenia jakosci polaczenia
                   - podczas pracy z domu, upload plikow sluzbowych zmienil sie z 'o jprdl' na 'wow, czyli jednak da sie pracowac jak czlowiek'
                   • avatar
                    Bywalec2
                    1
                    Kwota jest istotna bo może ktoś też mógłby się zastanowić czy warto.
                    • avatar
                     xjedisaiyanx
                     1
                     Prędkość internetu nie wpływa na gry multiplayer, co mi z tego że mam 50M jak jakość łącza to porażka?
                     Patrz Orange... do Niemiec NADAL łączą się przez Francję, większe pingi, gorszy rounting, utrata pakietów, można wymieniać.
                     Kolejny portal co robi pranie mózgu ludziom, a potem ludzie piszą na forach, czy na support brednie,
                     "że jak to mam lagi na łączu 100/100, portal "X" zapewniał mnie że czym większa prędkości tym lepiej"
                     • avatar
                      Faflucy
                      0
                      Ja bym jednak chciał poznać nazwę tego dostawcy. Mieszkam w Warszawie i jak na razie mam UPC 300/20 i ostatnio nie jestem zadowolony. Planuje zmienić na coś szybszego, ale UPC daje 1000/40 według mnie to jest jakiś żart. Zastanawiam się nad Orange, tam przynajmniej dają 1000/300. Będę się jeszcze rozglądał kto jeszcze w mojej okolicy jest w stanie dostarczyć szybki i niezawodny internet.
                      • avatar
                       iTeth
                       0
                       "grę ważącą 54 GB..." - GB, to nie jednostka masy, więc pisz "ważącą" w cudzysłowiu.
                       • avatar
                        gostek2012
                        0
                        1 Gbps - jest szybko (w praktyce ok. 900 Mbps), ale komp się zacina i niewiele da się zrobić :)
                        • avatar
                         JanuszZawadzki
                         0
                         Ostatnio szukaliśmy symetryka do firmy w lokalizacji gdzie nie było swiatła,
                         tylko jeden dostawca był w stanie zapewnić łącze 300/300 - https://opiniuj24.com/opinie/AirMAX.pl
                         łącze całkowicie stabilne żadnych przerw czy spowolnień.
                         Jak ktoś potrzebuje warto sprawdzic.
                         Pozdro
                         • avatar
                          wojtek_pl
                          -1
                          Mój domowy router nie daje więcej niż 280 Mb/s także nie ma sensu mieć szybszego łącza niż 300Mb/s . Chciałem mieć 500 ale nawet router UPC nie wyciągał więcej niż 360.
                          Nie powiem, jest różnica między 120 a 300. Ale wolę chwilowo mieć wolniejsze łącze niż wydać 700 zł na nowy router.
                          • avatar
                           pawluto
                           -6
                           Coś tu nie gra - Skoro autor miał poprzednie łącze po miedzi to jakim cudem posiadał 15 mb upload skoro po miedzi największy upload jest po vdsl i wynosi 8 mb ?!?
                           Co do łącza światłowodowego - Dobra rzecz ale po co komu w domu łącze symetryczne 1gb/1gb ???
                           Totalna głupota - W domu nikomu nie jest potrzebne łącze symetryczne !
                           Skoro dany operator oferuje łącze symetryczne 1gb to jestem pewien że i oferuje na tym samym światłowodzie łącze asymetryczne za niższą cenę niż symetryczne , więc jaki jest sens przepłacać ???
                           Niestety ale autor nie popisał się pomysłem - bo przecież każdy wie że przesiadka z trabanta do audi niesie za sobą większe osiągi jeśli chodzi o prędkość :)
                           • avatar
                            StartX_pl
                            -12
                            A u mnie to wygląda inaczej, przez lata marzył mi się światłowód, a teraz jak mam instalację dwóch firm pod domem to nie założyłem, bo mam play i 4 nadajniki w odległości od 900 metrów do 2.5km i wyciągam praktycznie stałe 70Mb na prepaid za 49zł to po co mam się ładować w umowę jak za rok ceny pospapadają albo może się przeprowadzę i będę musiał płacić abonament za coś z czego nie korzystam.
                            • avatar
                             Dariosex
                             -15
                             Ciesz sie poki mozesz bo i tak jak wszyscy umrzesz na korona wirusa!
                             • avatar
                              blebleble
                              0
                              Jaka cena i firma.
                              • avatar
                               Adrianwo
                               0
                               @Tomasz Duda: Skąd testowałeś łącze????
                               • avatar
                                KAZDAN63
                                0
                                Jak jest między 16:00 - 01:00 (zwłaszcza w soboty i niedziele) ? PRO SPEED TEST ! Należy też pamiętać o sprawie 1000&1024.
                                https://photos.app.goo.gl/2e2xjBZybsSkjaBSA - UPC 500/30 Mb/s za 60 zł mies.
                                Realnie (liczone w jednostkach 1024) mam 420/28 Mb/s (52/3,5 MB/s).
                                Dla mnie "idealny" internet to 600/150 Mb/s (572/143 Mb/s) przy wahaniu nie większym niż 5% za 60 zł/mies. Należy pamiętać, że powyżej 600 Mb/s sprawa WI-FI mocno się komplikuje (ceny).
                                • avatar
                                 piotr.potulski
                                 0
                                 Ta prędkość, to głównie marketing. W zwykłym "domowym" użyciu jedyna zauważalna różnica to pobieranie gier. Jeżeli ktoś wrzuca zdjęcia, czy filmy do netu, to zauważy duży zysk. Przy tym jakie opóźnienia mają serwery www i ile czasu zabiera renderowanie strony w przeglądarce nie ma szans, żeby dostrzec różnicę w korzystaniu z www.
                                 • avatar
                                  Hrakiri
                                  0
                                  @Tomasz Duda teraz nie problemem jest prędkość tylko servery np. co do gier co z tego że masz 1gb i kompa z NASA jak deweloper ma drewniane server to samo jest z YT czy innymi hostingami co z tego że mam 800mb jak czasami YT zamuli
                                  • avatar
                                   wrtwrt
                                   0
                                   Od zawsze sprzęt był przygotowany na bardzo szybki internet. Teraz producenci sprzętu jakby sobie nie radzą, albo ceny urządzeń kosmiczne.
                                   • avatar
                                    JanuszZawadzki
                                    0
                                    Wszystkie Gsmy obiecują cuda na kiju i nic z tego nie wynika, przez kilka lat przetestowaliśmy wszystko co się da
                                    teraz symetryk od lokalnego dostawcy 300/300Mb - https://opiniuj24.com/opinie/AirMAX.pl
                                    Od roku żadnej przerwy żadnych spowolnień.
                                    3 osoby pracuja zdalie dwie się uczą dodatkowo filmy i inne serwisy wszystko działa znakomicie.
                                    Polecamy jak ktoś ma problem