Delta Dore - inteligentny dom według Francuzów
RTV

Delta Dore - inteligentny dom według Francuzów

przeczytasz w 3 min.

Automatyka budynkowa francuskiej marki Delta Dore umożliwia kompleksowe zarządzanie wyposażeniem domu i infrastrukturą ogrodową.

Jeszcze do niedawna rozwiązania automatyki budynkowej uznawane były za coś ekskluzywnego i dostępnego tylko dla osób zamożnych. Obecnie w wyniku rozwoju technologicznego takie systemy nie tylko nie są skomplikowane w instalacji i obsłudze, ale również dostępne dla szerszej grupy odbiorców, gdyż koszty związane z budową domu inteligentnego przestały znacząco wpływać na cenę całości inwestycji.

Francuska firma Delta Dore, jako jedna z pierwszych stworzyła pełny system zarządzający budynkiem za pomocą komunikacji radiowej, która w porównaniu do systemu przewodowego ma wiele zalet. Dzięki temu rozwiązaniu nie ma konieczności stosowania złożonego okablowania. Nie trzeba też ograniczać się do przełączników i gniazdek tylko jednego producenta, stosującego specjalistyczny protokół transmisji. System współpracuje ze standardowym okablowaniem elektrycznym, co znacząco pozwala zredukować koszty.

Zaprojektowanie i wdrożenie systemu nie musi odbywać się na etapie budowy budynku. Jego instalacja jest możliwa w dowolnym momencie inwestycji - pozwala użytkownikom w elastyczny sposób modyfikować swoją instalację w zależności od sytuacji i potrzeb. Takie rozwiązanie posiada również tę zaletę, iż w przypadku wyłączenia lub uszkodzenia jednego z elementów praca pozostałych nie jest zakłócana i mogą one wciąż spełniać swoje zadania.


Film nagrany w pomieszczeniu pokazowym firmy Homelogic.

System radiowy DELTA DORE, jako jeden z nielicznych, pracuje na dwóch częstotliwościach 434 MHz oraz 868 MHz, dzięki czemu zwiększony został rzeczywisty zasięg do ok. 80 m, a fakt, że poszczególne urządzenia wykonawcze, są również przedłużaczami zasięgu i że może ich być w tej komunikacji aż szesnaście, daje imponujący teoretyczny zasięg dochodzący do jednego kilometra.

Co bardzo ważne, szczególnie w przypadku systemów alarmowych, produkty marki Delta Dore mają własny protokół przekazu radiowego X3D - sygnały wysyłane przez te urządzenia nie zakłócają pracy urządzeń innych producentów i nie wchodzą w interferencje z Wi-Fi lub GSM. Jest to jeden z podstawowych warunków ich prawidłowej pracy. Ważne jest również to, że urządzenia pracują dwukierunkowo wysyłając informację zwrotną o przeprowadzonej czynności – która najczęściej jest ilustrowana w formie uśmiechniętej buźki. Wydane polecenie jest potwierdzone na ekranie pilota, ekranie dotykowym jak również na tablecie czy smartfonie.

Centralka TYDOM 2000
Centralka TYDOM 2000 umożliwia lokalne lub zdalne sterowanie systemem Delta Dore za pośrednictwem urządzeń mobilnych.

Źródło oszczędności energii

Inteligentny dom to nie tylko komfort, ale również oszczędność energii elektrycznej i innych mediów, dzięki ich racjonalnemu wykorzystaniu. Oprócz prostych interakcji takich jak wyłączenie ogrzewania po otwarciu okna czy zgaszenie wszystkich świateł po opuszczeniu domu, system może również analizować prognozę pogody i na tej podstawie podejmować decyzje. W słoneczny dzień dzięki automatycznemu podnoszeniu lub opuszczaniu rolet będzie utrzymywana odpowiednia temperatura wewnątrz domu, a jeśli prognozowane są opady atmosferyczne, to zraszacze w ogrodzie nie zostaną w danym dniu włączone. Wszystko zależy od naszej inwencji, zasobności portfela i posiadanej instalacji. Istnieje możliwość sterowania i regulowania ogrzewaniem dopasowując się do wszystkich możliwych konfiguracji – jak ogrzewanie wodne czy ogrzewanie elektryczne, z możliwością programowania funkcji oraz podziału na strefy grzewcze.

Ekran dotykowy TYDOM 4000
Ekran dotykowy TYDOM 4000 może być instalowany natynkowo, podtynkowo lub jak pokazano na zdjęciu na podstawce.

Ochrona i bezpieczeństwo

System alarmowy składa się zarówno z urządzeń odstraszających i ostrzegających jak i czujników wykrywających ruch, otwarcie, zalanie czy dym. Sterowanie i konfiguracja może odbywać się za pomocą wybranego produktu: panelu dotykowego, klawiatury sterującej czy pilotów.

Tokeny do TYDOM 4000
Tokeny do ekranu TYDOM 4000 umożliwiające szybkie i wygodne uzbrojenie systemu alarmowego.
 

Informacje są przekazywane w bezpieczny sposób między poszczególnymi komponentami systemu alarmowego przy pomocy fal radiowych i co warto podkreślić urządzenia te wyposażone są w autonomiczne źródła zasilania. Nawet jeśli zostanie odcięte zasilanie naszego routera, to zanik dostępu do Internetu nie będzie żadną barierą. Jednym z bardzo ważnych elementów całości systemu jest przekaźnik telefoniczny, który umożliwia zdalne sterowanie wszelkimi urządzeniami. Dzięki temu, za pośrednictwem telefonu komórkowego możemy nie tylko zostać powiadomieni o ewentualnych wydarzeniach w domu, ale również wydawać polecenia. Warto również wspomnieć, że cała transmisja cyfrowa jest chroniona za pomocą funkcji zmiennych kodów, co uniemożliwia skopiowanie poleceń nadawanych z pilotów.

TYXIA 520
Zestaw TYXIA 520 składa się z pilota zdalnego sterowania oraz trzech sterowników podtynkowych kontrolujących pracę rolet i oświetlenia.

Komfort użytkowania

Funkcja scenariusza wykonuje określone czynności automatycznie i zapobiega codziennemu powtarzaniu przyciskania różnych wyłączników, ekranów sterowniczych lub pilotów. Podobnie, funkcja wyłącznika czasowego ustawiona w miejscach takich jak: klatki schodowe, korytarze, łazienki, piwnice czy podwórza sprzyja oszczędzaniu energii i zapobiega pozostawieniu włączonego oświetlenia. Funkcja ta ustawiona dla wentylacji, pozwala na ekonomiczne sterowanie naturalnym przepływem powietrza w pomieszczeniach zamkniętych jak np. toalety.

TYDOM 4000
Ekran dotykowy TYDOM 4000 pełni rolę uniwersalnego kontrolera. Umożliwia tworzenie scenariuszy i modyfikację ustawień systemu.

 Ocena: System Delta Dore
 plusy:
architektura bezprzewodowa wykorzystująca częstotliwość 868 MHz
automatyczne rozszerzanie zasięgu sieci przez poszczególne komponenty
możliwość bezpośredniego parowania – wyspy funkcjonalności
bogata oferta czujek i sterowników
możliwość zdalnego i lokalnego sterowania systemem za pośrednictwem smartfona
funkcja scenariusza
informacja zwrotna
transmisja zabezpieczona zmiennym kodem
pięcioletnia gwarancja
 minusy:
cena
wygląd czujek
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu:
ekran dotykowy TYDOM 4000 3000 zł, czujniki i sterowniki od 160 zł
dobry produkt benchmark.pl

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Martines
  18
  "Automatyczne uruchamianie PC-ta po wejściu do domu" A po co skoro większość czytelników benchmarka jest tak uzależniona od PC'ta, że w ogóle go nie wyłącza ;)
  • avatar
   SzybkiSasza
   2
   @Kłaczkov92 Jako programista i człowiek, który próbował zbudować podobny prototyp w ramach Hackatonu - to nie jest takie proste.

   Potrzeba dobrego bezpiecznego softu, niezawodnych urządzeń i wiele, wiele pracy. Dlatego do dziś takich rozwiązań nie jest wcale wiele (tak kompleksowych)... Problemami jest chociażby komunikacja (niezbędny mesh network), braki w zasilaniu itd.
   • avatar
    Szczyrczek 11
    1
    Warto zwrócić uwagę na inteligentne instalacje elektryczne Domito (http://www.domito.pl/) , jest to produkt polskiej firmy MCD Electronics.
    • avatar
     endrju_pl
     1
     Jeżeli ktoś chce się pobawić to polecam www.mysensors.org . Tanie czujniki oparte na arduino, komunikacja za pomocą tanich modułów na 2,4GHz (jeden to koszt około 3zł). Niedlugo powinien się pojawić dedykowany kontroler na Raspberry Pi. Ja akurat wykorzystuję te czujniki w Domoticzu.
     • avatar
      Kłaczkov92
      0
      Jeśli ktoś jest w miarę inteligentny to taką instalacje inteligentnego budynku może zrobić sobie sam :D za ułamek tej kwoty. kwestia czasu i chęci :)
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       shit
       • avatar
        Kojot321
        0
        Poczekam na J.A.R.V.I.S. home edition.

        Witaj!

        Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
        Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

        Połącz konto już teraz.

        Zaloguj przez 1Login