Laptopy

Długi czas pracy na baterii - poradnik

przeczytasz w 2 min.

Nie dopuszczaj do pełnego rozładowania, ustaw akcję dla krytycznego poziomu energii i oglądaj filmy z dysku - to tylko 3 z kilkunastu porad.

 

Z poradnika dowiesz się nie tylko jak wydłużyć czas pracy na baterii, ale także jak o nią zadbać. Nie brakuje też odsyłaczy do testów laptopów, które już po wyjęciu z pudełka cechuje długi czas pracy. Jeżeli zamierzasz kupić laptopa i wydajna bateria ma dla ciebie kluczowe znaczenie, warto zapoznać się z testami proponowanych modeli.

Do pełna czy nie?

Po pierwsze: pracując  nie dopuść do pełnego rozładowania. Jeżeli będziesz często opróżniał akumulator litowo-jonowy (najczęściej stosowany w obecnie dostępnych komputerach) do zera, to po pewnym czasie go osłabisz i straci on sporo swojej nominalnej pojemności.

Na szczęście obecnie trudno jest zupełnie rozładować baterię, ponieważ większość laptopów pracujących pod systemem Windows Vista i 7 wyłącza się, zanim akumulator zostanie zupełnie bez sił.

Jeśli jesteś użytkownikiem systemu Vista czy 7, możesz sprawdzić czy ta funkcja jest u ciebie aktywna. W tym celu w menu Start wpisz "plan" i wybierz "Edytuj plan zasilania".

W nowo otwartym oknie wybierz "Zmień zaawansowane ustawienia zasilania".

Wyświetli się okienko "Opcje zasilania". Tutaj zjedź na dół i rozwiń pole "Bateria". Następnie zobacz funkcję "Akcja dla krytycznego poziomu energii baterii" i wybierz tryb, w jaki komputer ma przechodzić w takim wypadku - polecamy hibernację.

Dodatkowo sprawdź "Krytyczny poziom energii baterii" - domyślnie powinien wynosić 5% i jest to dobra wartość.

Również ładowanie akumulatora może wpływać na jego wydajność i żywotność. Według niektórych ekspertów nie należy ładować baterii do poziomu 100%, ponieważ to też działa niekorzystnie. Zdania się jednak podzielone. Niektórzy twierdzą, że warto ładować baterie do 100%, ponieważ szkody dla akumulatora są minimalne, a użytkownik może zyskać sporo cennych minut pracy z dala od gniazdek sieciowych i zasilacza. Zgadzamy się z tą opinią - warto ładować baterie do 100%, choć przede wszystkim wtedy, gdy wybierasz się na spotkanie lub w podróż, czyli gdy faktycznie jest to potrzebne.
 

Akumulator lubi zimno

Wysoka temperatura nie wpływa korzystnie na akumulator i skraca jego żywotność. Podczas pracy z laptopem należy dbać, aby dysze systemu chłodzenia mogły całą swoją szerokością odprowadzać ciepłe powietrze. Należy wystrzegać się kładzenia komputerów na kołdrze lub innych materiałach, które mogą ugiąć się pod jego ciężarem i przysłonić szczeliny chłodzące.

 
 Gra i chłodzi - podkładka Logitech Lapdesk N700

Jeśli lubisz zabierać laptopa do łóżka, rozważ zakup odpowiedniej podstawki chłodzącej – polepszy ona komfort pisania i może zapewnić miejsce na wygodne korzystanie z myszy oraz zadba o prawidłowe chłodzenie podzespołów komputera.

Laptop, jak każde urządzenie chłodzone powietrzem, chłonie kurz i inne zanieczyszczenia. Osiadają one na elementach systemu chłodzącego i stopniowo zmniejszają jego wydajność. Jeśli w dodatku przy pracy lubisz zapalić, ten proces zachodzi jeszcze szybciej. Osoby, które widziały kiedyś desktopa rozmontowanego po kilku latach pracy, wiedzą jaką warstwą kurzu mogą obrosnąć jego podzespoły. Dlatego ważne jest regularne czyszczenie. Otwory wentylacyjne warto potraktować co jakiś czas sprężonym powietrzem, którego puszka kosztuje ok. 20 zł i jest łatwo dostępna w sklepach z elektroniką. Pamiętaj tylko, aby czyścić komputer wtedy, gdy jest wyłączony.
 

Wyślij baterię na wakacje

Jeżeli zamierzasz pracować na zasilaniu sieciowym i wiesz, że przez najbliższe godziny czy nawet dni laptop będzie leżał na biurku, wyjmij baterię i daj jej odpocząć. Nie ma sensu, aby akumulator się zużywał gdy go nie potrzebujesz. Bateria będzie wtedy ładowana i rozładowywana, a dodatkowo będzie w komputerze, który nagrzewa się do wysokich temperatur.

Dając baterii kilka dni wolnego upewnij się, aby była naładowana przynajmniej do połowy. Nawet niepodłączony akumulator bardzo wolno, ale nieustannie traci energię, a należy uniknąć jego zupełnego rozładowania.

Pamiętaj aby nigdy nie wyjmować baterii z komputera, który jest włączony – nawet jeśli jest w trybie czuwania. Gdy chcesz fizycznie wysunąć ją z obudowy laptopa, komputer musi być całkowicie wyłączony. Jeżeli dotychczas nie wyjmowałeś baterii i nie wiesz jak się za to zabrać, zajrzyj do instrukcji dołączonej przez producenta. To zazwyczaj prosta czynność i trwa kilka sekund.